Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

[FOTO] W Dworku Laszczyków powstaje wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II

wtorek, 11 sierpnia 2020 10:32 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z papieżem Polakiem znajdą się na wystawie "Jan Paweł II - świadek wojny, człowiek pokoju", która zostanie otwarta 20 sierpnia w Dworku Laszczyków w Kielcach. Ekspozycja powstaje z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Tytuł ekspozycji nie jest przypadkowy. Młodość Jana Pawła II przypadła na okres II wojny światowej, a jako papież uważał ją za największą porażkę ludzkości, dlatego przez cały czas wzywał do pokoju. Autorami wystawy są Bartosz Bętkowski i Ewa Kołomańska z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz plastyk Grzegorz Chorążek.

– Podszedłem do tematu bardzo poważnie ze względu na emocje i uczucia związane z osobą Ojca Świętego i namalowałem pięć obrazów na dwumetrowych płótnach. Powstawały one w Dworku Laszczyków, kiedy rozpoczęła się pandemia – mówi Grzegorz Chorążek.

Oprócz tego na wystawę składa się 25 plansz, zdjęć, eksponatów i filmów, które prezentują dzieciństwo, młodość, okres wojny, kapłaństwo oraz pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II. Przedmioty pochodzą z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Całość znajduje się w pięciu salach Dworku Laszczyków w Kielcach.

Ekspozycja miała być otwarta w kwietniu, ale termin trzeba było przesunąć ze względu na pandemię koronawirusa. Wernisaż odbędzie się 20 sierpnia o godzinie 17 w Dworku Laszczyków.

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO