Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»[FOTO] Teatr Plastyczny SEN skończył pięć lat. Wyjątkowe święto w WDK

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

[FOTO] Teatr Plastyczny SEN skończył pięć lat. Wyjątkowe święto w WDK

22 listopada 2019 / Tekst

Teatr Plastyczny SEN działający przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, który zrzesza osoby głuche, obchodzi w tym roku pięciolecie swojego istnienia. Z tej okazji wczoraj odbyła się uroczystość jubileuszowa połączona z premierą nowej inscenizacji plastycznej. Nie zabrakło gratulacji, podziękowań i wzruszeń.

- Te pięć lat to był bardzo długi i trudny czas. Wszyscy zdobyliśmy dużo doświadczeń. Osoby głuche to specyficzne środowisko, ale widzę sens pracy i perspektywę, aby te osoby mogły przekazać pałeczkę młodemu pokoleniu, przede wszystkim młodym adeptom Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Słabosłyszących i Niesłyszących w Kielcach. Chciałbym, aby dzięki temu ludzie głusi mogli poczuć się dowartościowani, że oni też mogą dokonać wielu rzeczy - mówił Tomasz Irski, twórca i opiekun teatru.

Podczas uroczystości, która odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, Teatr SEN zaprezentował najnowszy spektakl o tematyce ekologicznej. Przed publicznością wystąpił też Teatrzyk Mimo To z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Słabosłyszących i Niesłyszących przy ulicy Jagiellońskiej, który przedstawił sztukę "Balonik". Po prezentacji archiwalnych fotografii przyszedł czas na podziękowania, gratulacje i tort.

Teatr SEN zajmuje się działalnością artystyczną i kulturotwórczą, dbając o upowszechnianie kultury w środowisku głuchych w kraju i za granicą. Grupa uczestniczy w międzynarodowych festiwalach teatralnych dla osób niepełnosprawnych. Wystąpiła m.in. dwukrotnie we włoskim Trydencie, w Filharmonii Pomorskiej we Wejherowie, Miejskim Domu Kultury w Lublinie, Tczewie, Katowicach, Gdyni, Amfiteatrze Kadzielnia oraz w kieleckich instytucjach kultury. Przeprowadziła dwukrotnie warsztaty teatralne w Zabrzu, Krakowie oraz Trydencie, gdzie została uhonorowana przez lokalne władze Ente Nazionale Sordi Trento nagrodą za upowszechnianie kultury w środowiskach głuchych na całym świecie.

W ubiegłym tygodniu Teatr SEN zdobył Nagrodę Specjalną Jury podczas drugiego Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Głuchych "Terytorium Gestu" w Moskwie.

Grupa była wielokrotnie wyróżniona nagrodami, m.in. Świętokrzyską Nagrodą Kultury, Prezydenta Miasta Kielce, Nagrodą Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Twórca i opiekun teatru, Tomasz Irski, by móc sprawnie komunikować się ze swoimi podopiecznymi, ukończył trzy stopnie kursu Polskiego Języka Migowego. Za swoją pracę został doceniony stypendium rocznym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest również orędownikiem ujednolicenia międzynarodowego języka migowego, który obowiązywałby w krajach Unii Europejskiej.

W ciągu pięciu lat działalności do grupy należało 21 głuchych miłośników teatru. W tym czasie grupa stworzyła sześć inscenizacji plastycznych i teatralnych. Były to m.in. "Żywioły", "Beethoven", "Sztuka ciszy", "da VINCI" i wyróżnione w Moskwie "Sny i marzenia".

Aktualnie Teatr Plastyczny SEN tworzą Sandra Tofil, Ewa Karpińska, Barbara Siuda, Irena Moskal, Krystyna Skoczek, Feliksa Jujeczka, Jessica Tofil, Michał Michta, Artur Tengler, Marek Jarosz oraz twórca, reżyser, scenarzysta, scenograf, manager i autor wszystkich projektów Tomasz Irski.

ZOSTAW KOMENTARZ