Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

KULTURA

Filharmonia tęskni za słuchaczami. Na razie koncerty są w internecie

wtorek, 28 kwietnia 2020 10:23 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Mimo trwającej pandemii koronawirusa Filharmonia Świętokrzyska pozostaje w ciągłym kontakcie ze swoimi słuchaczami. W mediach społecznościowych opublikowanych zostało 46 filmików, w przygotowanie których zaangażowało się ponad 70 muzyków.

Od marca na profilu SoundCloud Filharmonia przypomina archiwalne nagrania płytowe z cyklu "Album Polski", które zawierają utwory takich kompozytorów, jak Stanisław Moniuszko, Henryk Wieniawski, Feliks Ignacy Dobrzyński, Mieczysław Karłowicz i Karol Kurpiński. Nagrania umieszczone zostały również na Facebooku i Twitterze, a także zapowiedziano je na Instagramie instytucji.

Oprócz tego od kilkunastu dni na Facebooku Filharmonii znajdziemy krótkie filmiki, które prezentują dokonania muzyków. - Tęsknimy za naszą publicznością i bardzo chcielibyśmy grać dla Państwa koncerty, ale jest to niemożliwe, dlatego musieliśmy się trochę przestawić. Udało nam się namówić członków naszej orkiestry do tego, aby w solo, w duecie, a czasem nawet w zespołach kameralnych nagrywali krótkie utwory, aby nie tracić kontaktu z publicznością - mówi Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

Do tej pory powstało 46 filmików z różnorodna ofertą artystyczną. W nagraniach wzięło udział ponad 70 artystów.

Mimo tego, że nie wiadomo, kiedy Filharmonia wznowi swoją działalność, muzycy opracowują nowy repertuar i czekają niecierpliwie na pierwszy koncert. - Napisaliśmy też wniosek do Ministerstwa Kultury w ramach programu "Kultura w sieci" z propozycją przygotowania kilku filmów-koncertów jeszcze bez udziału publiczności, które trafiłyby do Internetu. Potem, kiedy już będzie możliwość, zaczniemy organizować np. koncerty kameralne dla mniejszej publiczności. Jeśli tak będzie, to zaoferujemy częstsze spotkania dla mniejszych grup słuchaczy. Mam nadzieję, że niedługo znowu zagramy w pełnym składzie dla pełnej sali publiczności, która też mam nadzieję juz za nami tęskni - kwituje dyrektor Rogala.

Filmiki, które ukazują się w internecie, cieszą się dużym zainteresowaniem. Posty dotarły do prawie 155 tysięcy odbiorców, komentowało je 436 internautów, którzy udostępniali je 365 razy. Wybrane nagrania pojawią się na platformie PIK #zostańwdomu, dzięki czemu trafią do jeszcze szerszego grona odbiorców. Nowe filmiki zostaną opublikowane po weekendzie majowym.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO