Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Filharmonia Świętokrzyska rozpoczyna sezon zimowy. Będzie bardzo ciekawie

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Filharmonia Świętokrzyska rozpoczyna sezon zimowy. Będzie bardzo ciekawie

Kielce / 07 stycznia 2020 / Tekst

Koncertem karnawałowym "Nie tylko walc..." rozpocznie sezon zimowy Filharmonia Świętokrzyska. W repertuarze na pierwszy kwartał 2020 roku znalazło się ponad dwadzieścia wydarzeń,  wśród nich koncerty symfoniczne, kameralne, familijne, a także wieczory filmowe, operowe i spotkanie autorskie z Janem Nowickim.

Na najbliższe miesiące zaplanowanych zostało dwanaście koncertów symfonicznych, trzy kameralne i familijne oraz  jeden wieczór filmowy, operowy, baletowy, autorski i wystawa.

- Proponujemy wiele wydarzeń karnawałowych, lekkich, ale będzie to przekładaniec z typową działalnością filharmoniczną. Przygotowaliśmy ponad dwadzieścia różnych koncertów, między innymi karnawałowe z muzyką południowoamerykańską i z typowymi wiedeńskimi propozycjami, ale też znane piosenki w okolicach Walentynek poświęcone Wojciechowi Młynarskiemu i przypomnienie różnych wykonawców przez Danutę Błażejczyk. Będą też poważne przedsięwzięcia, takie jak zaproszenie Antoniego Wita, mistrza batuty i wieloletniego dyrektora Filharmonii Narodowej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i wieczór Adama Sztaby inspirowany muzyką filmową, rockową, jazzem i folklorem podhalańskim. Nie zabraknie też znanych przedstawień operowo-baletowych, jak Coppelia Delibes i Cyganeria Pucciniego i koncertów edukacyjnych i ciekawie zapowiadających się koncertów kameralnych "Scena dla Muzyki Polskiej" ze świetnymi wykonawcami i może mniej znaną, ale bardzo znajomą muzyką polską - zachęca Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

Przy tak bogatym i ciekawym repertuarze, każdy z miłośników muzyki na pewno znajdzie coś dla siebie. Sezon zimowy rozpocznie koncert karnawałowy "Nie tylko walc...", który odbędzie się w najbliższy piątek, 8 stycznia, o godzinie 19. Przed publicznością wystąpi sopranistka Katarzyna Dondalska oraz Orkiestra Symfiniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Tadeusza Wicherka. W programie znajdą się utwory takich kompozytorów jak Strauss, Lehár, Mancini, Sullivan i Dębski.

W kolejnych tygodniach odbędą się koncerty "Arcydzieła symfoniki", koncert karnawałowy "Nie tylko tango...", "Barwy romantyzmu", "Opera w Filharmonii" na zakończenie Roku Moniuszkowskiego, koncert walentynkowy "Róbmy swoje", "Nie tylko klasyka" z udziałem zespołu MagDuś, "Piosenki z dawnych lat" w wykonaniu Danuty Błażejczyk, koncert na Dzień Kobiet "Nie tylko Beatrycze", Mistrzowie batuty" z Antonim Witem, "Akademia Adama Sztaby" i "Dzieła mistrzów" w wykonaniu pięciu perkusistów.

W tym kwartale odbędą się trzy koncerty kameralne w ramach cyklu "Scena dla Muzyki Polskiej". Będą to recital fortepianowy Piotra Sałajczyka - 21 stycznia, "Trio fortepianowe" z udziałem zespołu Cuore Piano Trio - 18 lutego oraz "Sekstet wokalny" w wykonaniu grupy Promodern - 10 marca.

19 stycznia, 23 lutego i 29 marca Filharmonia zaprasza na koncerty familijne, 29 stycznia na wieczór baletowy "Coppelia" Leo Delibes, a 18 marca na wieczór operowy "La Boheme" Giacomo Pucciniego. 12 lutego odbędzie się wieczór filmowy, podczas którego wyświetlony zostanie film "Idol" w reżyserii Dana Fogelmana, gdzie główną rolę gra Al Pacino. Aktor wcielił sie w rolę piosenkarza Danniego Collinsa. Rola ta jest pierwszą w karierze Ala Pacino, w której aktor sam śpiewa. Przebój z tego filmu został przez niego nagrany podczas autentycznego koncertu.

Oprócz tego w repertuarze zimowym znalazł się jeszcze wieczór autorski "Dwaj panowie", którego bohaterami będą aktor Jan Nowicki i pianista Konrad Mastyło. Spotkanie będzie poświęcone promocji książek Jana Nowickiego pt. "Piosenki, czasem wiersze" oraz "Moje psie myśli" wydanych w Kielcach w 2018 i 2019 roku.

17 stycznia zostanie otwarta wystawa "Podwodny świat" Andrzeja Witczaka i Artura Polakowskiego przedstawiająca fotografie raf koralowych m.in. w Meksyku i na Filipinach. Ekspozycję będzie można oglądać przez miesiąc.

ZOSTAW KOMENTARZ