Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»„Filc i spółka”, czyli dawne lalki z Kielc

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

„Filc i spółka”, czyli dawne lalki z Kielc

Kielce / 04 października 2017 / Tekst
„Filc i spółka”, czyli dawne lalki z Kielc fot. Dariusz Skrzyniarz

Maskotki wytwarzane kilka dekad temu według projektów artystki związanej z Kielcami Anny Narzymskiej-Prauss pokaże Muzeum Zabawek i Zabawy. Na wystawie pod tytułem „Filc i spółka” zobaczymy zbiór lalek w standardowych rozmiarach oraz miniaturowe maskotki charakterystyczne dla tej projektantki. Szmaciane zabawki powstawały już od pierwszych powojennych lat w oparciu o wzory czerpane ze sztuki ludowej.

Anna Narzymska-Prauss znana była z projektów zabawek miękkich. W okresie powojennym znalazła się w gronie wybitnych artystów tworzących projekty w oparciu o inspiracje ludowym rzemiosłem. Rozkwit twórczości kieleckiej plastyczki przypada na lata 50. ubiegłego wieku. Jej zabawki pokazywane były na wystawach w kraju i za granicą. Polskie środowisko reprezentowała w Sztokholmie, Paryżu, Moskwie czy w Amsterdamie. Prywatnie była żoną malarza Ryszarda Praussa.

- W 1950 roku Anna Narzymska zaczęła pracować jako projektantka w kieleckiej spółdzielni „Gromada”. Pierwsze wspaniałe wzory cieszyły się ogromną popularnością i były eksportowane do drugiego obszaru płatniczego, czyli polskie dzieci nie mogły nimi bawić się. Te projekty też będziemy podziwiać na wystawie ale tylko na archiwalnych zdjęciach, bo niestety zabawki nie zachowały się – mówi Anna Myśliwiec, kuratorka wystawy.

Wernisaż wystawy pt. „Filc i spółka” odbędzie się w piątek 6 października o godzinie 17 w siedzibie Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna