Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Dawny Pałac Biskupów Krakowskich pięknieje z dnia na dzień

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich pięknieje z dnia na dzień

Kielce / 09 października 2019 / Tekst
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich pięknieje z dnia na dzień Fot. Mateusz Wolski

Trwa modernizacja głównej siedziby Muzeum Narodowego w Kielcach, jaką jest Dawny Pałac Biskupów Krakowskich. Obecnie zakończyła się  instalacja systemów antywłamaniowych oraz przeciwpożarowych, trwają prace przy elewacji budynku.

- W zeszłym roku wykonaliśmy skrzydło północne pałacu, teraz remontujemy elewację zachodnią i wschodnią wraz z wieżami. W przyszłym roku przyjdzie czas na fasadę frontową. Remont obejmie wiele prac związanych z konserwowaniem części kamiennych elewacji Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Nad wejściem głównym znów pojawią się cztery odtworzone figury posłów rosyjskich i szwedzkich, które zostały zdemontowane w XIX wieku - informuje Urszula Kinder, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Kielcach.

Dodaje, że cały czas trwają w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prace konserwatorskie dwóch tkanin, tzn. "Triumfu Ateny" i "Bitwy pod Granikiem". Odnawiany jest też fryz portretowy na dwóch ścianach w Izbie Stołowej Górnej, a na finiszu jest remont Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej.

Renowacja Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich rozpoczęła sie pod koniec 2017 roku. Cały projekt pod nazwą "Pałac w muzeum, Muzeum w pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnianie na cele publiczne zabytków ruchomych i nieruchomych o znaczeniu ogólnopolskim" ma zakończyć się w 2021 roku. Całkowity koszt modernizacji wyniesie ponad 21,5 miliona złotych, z czego około 18 milionów złotych stanowią środki unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

ZOSTAW KOMENTARZ