Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

"Czołem, Mości Panowie!" wystawa w Oblęgorku

czwartek, 09 sierpnia 2018 12:30 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza do zwiedzenia wystawy czasowej pt. "Czołem, Mości Panowie!", którą można zobaczyć w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. W ostatnich dniach w ekspozycji zostało wprowadzonych kilka zmian.

 

Ekspozycja została podzielona na pięć grup tematycznych portret sarmacki, strój, uczta, wojna oraz tzw. pompa funebris, czyli obrzęd pogrzebowy. Na wystawie zostały zaprezentowane malarstwo, przedmioty rzemiosła artystycznego, elementy uzbrojenia, grafika oraz rysunek. Większość obiektów pochodzi z XVII i XVIII wieku, ale są także zbiory późniejsze z XIX i XX wieku, które odwołują się do tradycji sarmackiej. Do najcenniejszych eksponatów zaliczyć należy portret Aleksandra Jana Jabłonowskiego, który jest jednym z najbardziej reprezentatywnych obrazów epoki w kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach. Ciekawymi obiektami są też miedzioryt przedstawiający pogrzeb Katarzyny Opalińskiej autorstwa Charlesa Nicolasa le Chochina Młodszego oraz zespół sześciu akwafort Stefana della Belli ukazujący uroczysty wjazd poselstwa Jerzego Ossolińskiego do Rzymu w 1633 roku.

Część  muzealiów eksponowana jest po raz pierwszy. Wśród nich znalazły się rysunki Ryszarda Praussa ukazujące husarzy zebranych na dziedzińcach zamków czy portrety sarmackie.  Ponadto, podczas prac konserwatorskich udało się przypisać autorstwo dwóm  płótnom noszącym tytuły Scena batalistyczna I i Scena batalistyczna II włoskiemu artyście Francesco Graziani zwanemu Ciccio Napoletano.

Ekspozycja cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających. W ostatnich dniach pracownicy pałacyku wprowadzili w niej kilka zmian.  Kolekcję sześciu grafik Stefana Della Belli prezentującą wyjazd poselstwa polskiego do Rzymu w 1633 roku zastąpiły imponujące portrety sarmackie kobiet i mężczyzn powstałe w XVII i XVIII wieku. Wymienione zostały też litografie z wizerunkami najznamienitszych polskich dowódców wojskowych, wykonane przez Antoine Maurina i Daniela Schulza na podstawie grafik Josepha Lemerciera.

Wystawę "Czołem, Mości Panowie!", można oglądać do 28 października. Kuratorem ekspozycji jest Piotr Walczyk.

 

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO