STARCOM MULTI (7)

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Ciekawostki z historii przemysłu

Na antenie: Fajna zmiana
Aleksandra Niemczyk i Mateusz Żelazny
online button
online button

KULTURA KIELCE

Ciekawostki z historii przemysłu

Kielce / 12 września 2017 / Tekst

„Znane i mniej znane Ziemi Kieleckiej” to tytuł nowej wystawy plenerowej, którą na Rynku stolicy województwa zaprezentowało Archiwum Państwowe i Muzeum Historii Kielc. Autorzy ekspozycji na kilkudziesięciu planszach przypominają niegdyś popularne produkty, które niekoniecznie kojarzą się z naszym regionem oraz ciekawostki na ich temat.

Na planszach zobaczymy m.in. materiały dotyczące samochodów Star produkowanych w Starachowicach, które wykorzystywane były niemal we wszystkich gałęziach gospodarki i eksportowane do innych krajów świata. - Nie wszyscy wiedzą, że te maszyny były rozpoznawane w różnych częściach globu. One brały udział w ekspedycjach naukowych, wojskowych, a nawet w rajdzie Paryż-Dakar w 1988 roku. Kolejnym przykładem jest pralka Frania. Była ona produkowana w Kielcach, w Fabryce Samochodów Specjalizowanych. Jak widzimy ten zakład wytwarzał motory ale i pralki wirnikowe – mówi Wiesława Rutkowska, dyrektorka Archiwum Państwowego w Kielcach. Na wystawie nie zabrakło także omówienia smakołyków produkowanych w PSS Społem czy wspomnień o działalności dawnych KKSM. Z plansz dowiadujemy się także jakie sprzęty AGD były produkowane w zakładzie Predom-Mesko w Skarżysku-Kamiennej. Autorzy zwrócili uwagę na ciekawe fotografie reklamujące wyposażenie kuchni.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza to plansze rozstawione na Rynku. Druga będzie dostępna w siedzibie kieleckiego archiwum przy ulicy Kusocińskiego od 18 września. Zobaczymy na niej na niej między innymi motocykl SHL czy wspomnianą pralkę Franię.

Wystawa otwarta została z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa. Następnie będzie ona promowała przemysłowe tradycje regionu podczas 7. Powszechnego Zjazdu Archiwistów Polskich.

ZOSTAW KOMENTARZ

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna