Na antenie: Weekend z blondynką
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»BWA w rękach artystów-związkowców

Na antenie: Weekend z blondynką
Radio eM Kielce
online button
online button

KULTURA KIELCE

BWA w rękach artystów-związkowców

Kielce / 10 stycznia 2017 / Tekst
BWA w rękach artystów-związkowców fot. Dariusz Skrzyniarz

Przepełniona bogactwem barw i kształtów ekspozycja zagościła w Biurze Wystaw Artystycznych. W kieleckiej instytucji kulturalnej odsłonięty został zbiór dzieł lokalnych twórców pod wspólnym hasłem „Kapitał Sztuki Suplement 2016”. Wystawą artyści podsumowali miniony rok i pochwalili się ostatnimi dokonaniami. 

Autorami zaprezentowanych w BWA dzieł są twórcy zrzeszeni w związkach artystycznych działających na terenie ziemi świętokrzyskiej. Na dorocznej wystawie swoje najnowsze prace prezentuje niemal 100 członków regionalnych oddziałów Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Polskich Artystów Fotografików, Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy i Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej.

Wymienione nazwy stowarzyszeń sugerują jakich prac możemy się spodziewać w galerii w centrum Kielc. Zatem odwiedzający BWA nie będą zaskoczeni, gdy zobaczą szereg przeróżnych rzeźb, obrazów i zdjęć. 

Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor BWA mówi, że „Kapitał Sztuki Suplement 2016” to wystawa, która nie analizuje ostatnich 12 miesięcy w świecie regionalnych artystów. - Każdy artysta pokazuje to, co sam uważa, że stworzył ostatnio najcenniejszego, czym chce się pochwalić. Na tej wystawie można zobaczyć, co się w tym środowisku dzieje – mówi szefowa kieleckiej galerii. - Wydaje mi się, że nie jest źle. Ci starsi artyści wciąż walczą i pokazują swoje dojrzałe prace, są pracowici. Jednak pojawia się też wielu twórców młodych. Tych zawsze oczekujemy, trochę z niecierpliwością. Wydaje nam się, że systematycznie odchodzą ci dojrzali, a mało przybywa młodych, którzy systematycznie i konsekwentnie pracują – opowiada Stanisława Zacharko-Łagowska. Dodaje, że dziś praca artystyczna jest kosztowna. Stąd też mamy coraz mniej ambitnych młodych twórców, którzy chcąc się utrzymać ograniczają swoją aktywność. 

Doroczna wystawa artystów-związkowców upamiętnia także tych twórców, których już nie ma wśród nas. W ubiegłym roku opuścili nas Marian Czapla, Sławomir Antoszewski, Piotr Krupa i Maciej Pięta. Ich dziełom Biuro Wystaw Artystycznych poświęciło nieco więcej miejsca niż pozostałym.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia z wernisażu wystawy.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna