Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Będzie festiwal przeciwko nienawiści

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Będzie festiwal przeciwko nienawiści

Kielce / 05 lutego 2019 / Tekst

Adam Michnik, Olga Tokarczuk, Jerzy Trela i Maja Komorowska to tylko kilka ze znanych postaci, które będą gośćmi II Festiwalu Literatury Faktu i Poezji "Dialog przeciw nienawiści", jaki odbywać się będzie od 4 do 21 marca w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

Wydarzenie, które będzie odbywać się w Kielcach po raz drugi jest nazwane festiwalem czytelniczym. - W naszym zamierzeniu ten festiwal powinien być finansowany i organizowany przez czytelników. Chcielibyśmy nie zwracać się do żadnych instytucji o wsparcie, ale organizować go tak, jak zażyczą sobie to czytelnicy, dlatego po pierwszej edycji zwróciliśmy się do uczestników o pomysły i sugestie. Skorzystaliśmy wtedy z jednej podpowiedzi. Potrzebujemy też ich wsparcia finansowego - mówi Bogdan Białek, autor projektu, dyrektor festiwalu i prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, które jest organizatorem wydarzenia.

Aby zebrać środki na zorganizowanie festiwalu Stowarzyszenie ogłosiło zbiórkę na portalu zrzutka.pl. - Nawet, jeśli założymy, że niektórzy goście zrezygnują z honorariów, to i tak będziemy musieli ponieść inne koszty, takie jak opłaty za nocleg, wyżywienie czy wydrukowanie plakatów. Określiliśmy tą kwotę na 15 tysięcy złotych, co pokrywa niecałe 50 procent wszystkich kosztów. Niestety do tej pory wpłynęła niewielka kwota, w większości od moich kolegów z zagranicy - Rozumiem, że w ostatnim czasie było wiele apeli o pomoc, ale zwróciliśmy się do kielczan. W tym momencie musimy sobie zadać pytanie, czy Kielcom taki festiwal jest potrzebny? Ale sądząc po sukcesie pierwszej edycji, to można stwierdzić, że jest potrzebny, bo na zdecydowaną większość zdarzeń programowych, które proponowaliśmy, to się tu wszyscy nie mieścili. Poza tym wszystkie spotkania były bezpłatne - stwierdza Bogdan Białek.

Festiwal zainauguruje 4 marca spotkanie z Adamem Michnikiem, które będzie przebiegać pod hasłem "Okrągły Stół - spojrzenie po 30 latach. Czy dialogować warto, czy dialogować się opłaca".

Gośćmi kolejnych spotkań będą m.in. Anna Bikont, Olga Tokarczuk, Michał  Rusinek, Józef Hen, Janusz Reykowski, Andrzej Kuroń, Grażyna Staniszewska, Zbigniew Bujakiem, Henryk Wujec, Janus Grzelak, Adam Leszczyński, Małgorzata Szejnert, Grzegorz Gauden, Mirosław Kofta. Swoim artystycznym talentem podzielą się wybitni aktorzy Jerzy Trela, Maja Komorowska, Bożena Stachura, Magdalena Smalara.

Ostatnim gościem będzie o. Ludwik Wiśniewski, który odpowie na pytanie czy w dzisiejszym świecie można skutecznie działać, nie wchodzić w układ ze złem, pozwalając sobie na stosowanie złych środków uświęcających dobry cel.

Wszystkie spotkania będą się rozpoczynać o godzinie 18. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki, które można odebrać w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu od 12 lutego od poniedziałku do piątku w godzinach od 12 do 16.30. Każda osoba może otrzymać zaproszenie tylko na trzy wybrane spotkania.

ZOSTAW KOMENTARZ