STARCOM MULTI (7)

Na antenie: Wrzuć na luz!
Aleksandra Niemczyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»[AUDIO] W czwartek premiera filmu o biskupie Kaczmarku

Na antenie: Wrzuć na luz!
Aleksandra Niemczyk
online button
online button

KULTURA KIELCE

[AUDIO] W czwartek premiera filmu o biskupie Kaczmarku

Kielce / 28 listopada 2017 / Tekst

Kielczanie znów sięgają do lokalnej historii. W ten czwartek 30 listopada światło dzienne ujrzy nowa produkcja filmowa w reżyserii Sławomira Mazura pod tytułem „Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny”. Obraz przypomni postać duchownego prześladowanego przez komunistów. Z jednej strony film przedstawia tragedię jednostki, z drugiej horror minionej epoki.

Aresztowany w siedzibie kurii, przesłuchiwany przez kilkanaście miesięcy w areszcie przy Rakowieckiej, wykańczany fizycznie i psychicznie. Oskarżany o współpracę z hitlerowcami, o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych i Stolicy Apostolskiej. W rzeczywistości przeciwnik komunizmu, czyli biskup Czesław Kaczmarek. Tę historię sprzed kilku dekad postanowiło przypomnieć Wzgórze Zamkowe wraz z diecezją kielecką.

Film kierowany jest głównie do młodzieży. W szkołach ponadgimnazjalnych ma być wykorzystany jako lekcja historii o komunizmie, propagandzie i terrorze na przykładzie lokalnego bohatera. W filmie wystąpili cenieni kieleccy aktorzy: Dawid Żłobiński i Edward Janaszek. W rolę biskupa Czesława Kaczmarka wcielił się Zdzisław Reczyński.

Premiera filmu „Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny” odbędzie się w ten czwartek o godzinie 17 w kinie Moskwa. Wstęp za zaproszeniami. Kolejny otwarty pokaz filmu planowany jest na 7 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury. Jeszcze w tym roku produkcja ma trafić na lekcje w świętokrzyskich szkołach.

Posłuchaj:

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna