Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»Amatorzy pokażą swoje zdjęcia

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

Amatorzy pokażą swoje zdjęcia

Kielce / 08 lutego 2019 / Tekst

Region świętokrzyski, ludzi z nim związanych i przyrodę będą ukazywać fotografie, które znajdą się na prezentowanych co dwa miesiące na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach wystawach w ramach cyklu "To Tu. Moje Świętokrzyskie". Podsumowaniem wszystkich ekspozycji będzie album, który ukaże się za dwa lata.

- Jest to ważne wydarzenie w historii wystawiennictwa na Wzgórzu Zamkowym, bo rozpoczynamy nowy cykl poświęcony zdjęciom zrobionym przez osoby, które nie są zawodowymi fotografikami, a są związane z naszym miastem i regionem. Chcemy pokazać wspaniałe fotografie, które do tej pory można było oglądać w mediach społecznościowych, gdzie funkcjonują bardzo krótko - mówi Rafał Nowak, dyrektor Wzgórza Zamkowego.

Podkreśla, że brak równowagi między ilością dostarczanej informacji, a możliwością jej przetworzenia przez człowieka powoduje, że skupienie uwagi odbiorcy jest coraz trudniejsze. - Żeby przykuć uwagę odbiorcy zdjęcie ma na to 3 sekundy, dlatego wiele wartościowych fotografii umyka szerszej grupie ludzi. Naszym zamiarem jest zatrzymanie tych wspaniałych kadrów świętokrzyskiej ziemi i zaprezentowanie ich nie w formie cyfrowej, ale w postaci wydrukowanego zdjęcia. Ten cykl będzie pokazywał nasz region, ludzi, którzy tutaj żyją i coś przeżywają oraz świętokrzyską przyrodę - tłumaczy dyrektor Nowak.

Wernisaż pierwszej wystawy odbędzie się 13 lutego o godzinie 17 w sali konferencyjnej Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Podczas premierowej odsłony na ekspozycji zostaną pokazane prace Sławomira Mazura i Roberta Lubczyńskiego.

Sławomir Mazur jest nauczycielem i dziennikarzem. Fotografią interesuje sie od szkoły podstawowej. Podobnie jak Robert Lubczyński, który z zawodu jest przedstawicielem handlowym. - Jak sie robi zdjęcia przez jakiś czas to w człowieku rodzi się chęć pokazania ich innym. Uważam, że zdjęcia które są wydrukowane wyglądają lepiej niż na monitorze komputera - zauważa Lubczyński.

Na wystawie będzie można zobaczyć 40 fotografii przedstawiających m.in. wschody słońca. - To są akurat zdjęcia z ubiegłego roku i nie ukrywam, że trudno było mi je wybrać, bo wszystkich zrobiłem około 4 tysięcy. Pewnie byłoby ich więcej, gdybym był zawodowym fotografem. Na zdjęcia poświęcamy czas wolny, to jest nasza pasja i trzeba to pogodzić z pracą zawodową i życiem rodzinnym - dodaje Robert Lubczyński.

Pierwszą wystawę będzie można oglądać przez dwa miesiące. Wernisaż kolejnej odbędzie się w kwietniu i będą na niej zaprezentowane fotografie Pawła Jagiełły i Tomasza Batora.

Podsumowaniem całego cyklu będzie wydawnictwo albumowe, które ukaże się za 2 lata.

Patronat nad cyklem wystaw „To Tu. Moje Świętokrzyskie” objęła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz prezydent Kielc Bogdan Wenta.

ZOSTAW KOMENTARZ