Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»"ABC judaizmu i kultury żydowskiej". Ruszają kolejne warsztaty

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

"ABC judaizmu i kultury żydowskiej". Ruszają kolejne warsztaty

Kielce / 09 października 2019 / Tekst

W najbliższą niedzielę, 13 października, rozpoczyna się w Kielcach  kolejna edycja studium "ABC judaizmu i kultury żydowskiej", którego organizatorem jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. W tym roku uczestnicy będą mogli wziąć udział w szeregu ciekawych warsztatów.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w przeniesionym na kielecki Pakosz domu modlitwy rodziny Zagajskich, o którym opowie Krzysztof Myśliński, historyk sztuki i kierownik działu edukacji z Muzeum Historii Kielc. Tydzień później w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ulicy Planty 7, gdzie będą odbywać się pozostałe zajęcia, Krzysztof Bielawski, badacz cmentarzy żydowskich i założyciel portalu Kirkuty.pl, opowie o bogatej symbolice zamieszczanej na macewach.

W ostatni weekend października zajęcia poprowadzą Andrzej Białek, wiceprezes Stowarzyszenia i Antoni Myśliwiec, wybitny kielecki fotograf. - Podzielą się swoim doświadczeniem w wyszukiwaniu i fotografowaniu kieleckich pozostałości żydowskiego świata. W kolejnych miesiącach zaplanowana jest nauka czytania w języku hebrajskim z Małgorzatą Kordowicz, pierwszą polską rabinką, autorką hebrajskiego podręcznika i modlitewnika dla dzieci, warsztaty o kuchni Żydów aszkenzazysjkich i sefaradyjskich z Soszaną Keller, lektura tekstów chasydzkich mistrzów i śpiew nigunów z Symchą Kellerem, znanym kantorem i znawcą tradycji chasydzkiej a także zajęcia o pamięci i zagładzie z Bogdanem Białkiem, który od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski - wylicza Kamila Wojda ze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy przez stronę www.jankarski.org.pl/abc. Tam też można znaleźć więcej informacji o poszczególnych zajęciach i prowadzących. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego prowadzi studium od 2018 roku. Inicjatywa ta od początku cieszy się dużym zainteresowaniem kielczan i mieszkańców regionu świętokrzyskiego, choć na zajęcia przyjeżdżały także osoby z dalszych zakątków Polski. W pierwszych dwóch latach odbywały się głównie wykłady, wprowadzające w istotę religii i tożsamości żydowskiej, prowadzone przez najlepszych polskich rabinów i znawców judaizmu. Grupa zaawansowana skupiała się na wspólnym czytaniu tekstów talmudycznych i chasydzkich pod okiem rabina Stanisława Wojciechowicza z Warszawskiej Gminy Żydowskiej oraz Symchy Kellera. Z możliwości uczestnictwa w zajęciach skorzystało do tej pory około 150 osób.

ZOSTAW KOMENTARZ