Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

"Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" Konrada Łęckiego opóźnione. Nie ma pieniędzy

sobota, 01 sierpnia 2020 05:27 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. Facebook
Beata Kwieczko

O ponad rok opóźni się produkcja filmu "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" w reżyserii Konrada Łęckiego. Powodem jest brak pieniędzy na jego realizację.

Zwrot podatków

"Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" to film oparty na bestsellerowej książce Cezarego Chlebowskiego pod tym samym tytułem. Jest to reportaż historyczny opisujący losy zgrupowania partyzanckiego Armii Krajowej podczas II wojny światowej na Kielecczyźnie, którym dowodził Jan Piwnik "Ponury". Pierwsze wydanie książki ukazało się w 1968 roku. Zdjęcia do filmu kręcone będą w kilku gminach, m.in. Miedzianej Górze. Niestety na razie realizacja filmu została zawieszona.

– Cała kwota, jaka jest potrzebna, to siedem milionów złotych. Połowę środków na realizację da Polski Instytut Sztuki Filmowej, pod warunkiem, że będziemy posiadać połowę, przynajmniej w formie promes – mówi Konrad Łęcki, reżyser filmu.

Być może środków trzeba będzie poszukać poza regionem świętokrzyskim.

W najbliższym czasie Konrad Łęcki rozpocznie prace nad inną produkcją. Będzie to film "Łuna" o tematyce rzezi wołyńskiej i relacjach polsko-ukraińskich. Realizowany będzie w Bieszczadach i na Mazowszu. Część zdjęć zostanie nakręcona również w okolicach Wrocławia. W filmie wystąpią m.in. aktorzy rosyjsko- i ukraińskojęzyczni, ale na razie reżyser nie chce zdradzać szczegółów. Premiera odbędzie się prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku.

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO