Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Oferta zdalna Muzeum Narodowego w Kielcach. Powstała przestrzeń edukacyjna

czwartek, 02 kwietnia 2020 15:39 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Chociaż Muzeum Narodowe w Kielcach jest nadal zamknięte, każdego dnia można korzystać z bogatej oferty online, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Pracownicy Muzeum zdradzają, że mają nowe pomysły, które na pewno spodobają się miłośnikom kultury.

PSONI300250

- Zaproponowana przez nas oferta oraz cykle cieszą się dużym powodzeniem, pracujemy jednak nad ich rozszerzaniem. Oprócz wirtualnych spacerów i codziennej porcji sztuki, postanowiliśmy wykorzystać media społecznościowe, aby stworzyć specjalną przestrzeń edukacyjną - informuje Urszula Kinder, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Kielcach.

Pracownicy instytucji przygotowali ofertę zdalnych zajęć i warsztatów edukacyjnych dla najmłodszych oraz rodziców i nauczycieli. Każdego dnia od poniedziałku do piątku będą pojawiać się nowe zagadki, ciekawostki, ćwiczenia oraz propozycje warsztatów manualnych oparte na zbiorach Muzeum. Z powodu niemożliwości przeprowadzenia zajęć stacjonarnie, edukatorki będą dostępne online: https://www.facebook.com/events/674916086673390/ oraz https://mnki.pl/pl/aktualnosci/pokaz/1139,edukacja_online

Nowością będzie cykl #patronidialogu, gdzie zaprezentowane zostaną sylwetki filozofów, których myśli w znaczący sposób przyczyniły się do sformułowania idei oddziału Muzeum Dialogu Kultur oraz były i są inspiracją dla współczesnych.

Zainteresowani będą mogli dowiedzieć się, że główni bohaterowie Trylogii Sienkiewicza mieli swoje historyczne odpowiedniki. Często ich prawdziwe losy odbiegały od wizji stworzonej przez pisarza na potrzeby powieści. W cyklu #prawdziwibohaterowietrylogii przedstawione zostaną sylwetki najważniejszych postaci, które posłużyły Sienkiewiczowi jako pierwowzory Skrzetuskiego, Bohuna, Kmicica i wielu innych.

Pojawią się też ciekawostki z Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego oraz Muzeum Archeologicznego w Wiślicy w cyklach #żeromskionline oraz #wiślicaonline.

Oprócz tego na miłośników sztuki czekają codziennie informacje o wybranych obiektach (#MNKiwirtualnie) i nowy cykl #muzealnicypolecają, a także plastyczne i nie tylko inspiracje w cyklu #edukacjaMNKi.

Część zbiorów można oglądać bez wychodzenia z domu na mnki.pl/pl/o_muzeum/zbiory_online oraz mnki.pl/pl/obiekt_tygodnia

Możliwy jest także wirtualny spacer po ogrodzie włoskim: mnki.pl/pl/o_muzeum/spacer

Chętni mogą zapoznać się również z pięknie ilustrowanym albumem dotyczącym Sanktuarium Józefa Piłsudskiego w Kielcach, publikacją dla najmłodszych poświęconą historii barw narodowych Biel, Czerwień, Braterstwo, najnowszą publikacją o zbiorach Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Wybór Roczników muzealnych na mnki.pl/pl/o_muzeum/wydawnictwa

Placówka posiada także filmy edukacyjne: mnki.pl/pl/edukacja/filmy i kolekcję cyfrową Sienkiewicz ponowoczesny: http://nplp.pl/kolekcja/sienkiewicz-ponowoczesny/

Oferta jest na bieżąco aktualizowana i rozszerzana: https://mnki.pl/pl/aktualnosci/pokaz/1126,spotkajmy_sie_online

Nowy numer!
21/2020 21/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ