Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Teatr "Kubuś" zrealizuje dwa projekty. Otrzymał pieniądze z Ministerstwa Kultury

piątek, 14 lutego 2020 13:14 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. Bartek Warzecha
Beata Kwieczko

Ponad 140 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach na realizację projektów kulturalnych w mieście. Wsparcie otrzymał Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! oraz projekt "Bohaterowie" realizowany wspólnie z Ośrodkiem dla Cudzoziemców w Łukowie.   

Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży" wpłynęło ponad trzysta wniosków z całej Polski i tylko 33 z nich otrzymało dofinansowanie. Wśród nich znalazł się VI Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!, na który Teatr "Kubuś" otrzymał 102 tysiące złotych.

Festiwal Hurra! ART! odbywa się w trzy wakacyjne weekendy, a w jego programie są spektakle, koncerty, warsztaty i pokazy filmów. Wiele z tych atrakcji jest bezpłatnych, a sam przegląd, na którym prezentowane są najciekawsze przedsięwzięcia artystyczne z kraju, trwale wpisał się już w wakacyjny kalendarz Kielc.

Z kolei projekt "Bohaterowie" otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 40 tysięcy złotych. Dzięki dotacji przyznanej w ramach programu "Kultura Dostępna", do którego zgłoszono aż 759 wniosków, Teatr już po raz trzeci zrealizuje działania integracyjno-edukacyjne obejmujące m.in. warsztaty, wystawy oraz plenerowe pokazy teatralne w wykonaniu dzieci i młodzieży.

- Oba te projekty są kontynuacją rozpoczętych działań sprzed kilku lat. Hurra! ART! to festiwal, którego będziemy mieli już szóstą odsłonę, natomiast "Bohaterowie" to ciąg dalszy współpracy z Centrum dla Cudzoziemców w Łukowie. Wcześniej realizowaliśmy projekty "Ojczyzny" i "Święto". Projekt polega na integracji dzieci wykluczonych, które przyjechały z różnych stron świata objętych różnymi konfliktami z polskimi dziećmi żyjącymi dużo lepszych w warunkach - mówi Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. - Te pieniądze to dla nas ogromne wsparcie i bardzo się z tego cieszę - dodaje.

Dzięki skutecznemu pozyskiwaniu dodatkowych środków przez Teatr "Kubuś", w minionym sezonie obok propozycji repertuarowych w kieleckim teatrze lalek zrealizowano Festiwal Hurra! ART!, konkurs dla projektantów i scenografów Animatus oraz projekty "Święto" i "Wczytuję sztukę". Łączna kwota zewnętrznego wsparcia wyniosła 419 tysięcy złotych. Teatr zamierza kontynuować wszystkie te inicjatywy. Pozostałe wnioski o dotacje nie zostały jeszcze rozstrzygnięte.

Nowy numer!
14/2020 14/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ