Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

[FOTO] Muzeum Historii Kielc zaplanowało kolejny rok pracy. Będzie kilka nowości

piątek, 31 stycznia 2020 12:39 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Wystawy czasowe, planszowe, spotkania edukacyjne, spacery historyczne, a także pokazy filmowe i spotkania z pokazami multimedialnymi w Parku Miejskim. M.in. takie propozycje przygotowało dla zwiedzających na rok 2020 Muzeum Historii Kielc. Nie zabraknie również publikacji, które ukazują się w seriach wydawniczych.

W ubiegłym roku Muzeum Historii Kielc zorganizowało kilka wystaw czasowych, wśród których największą popularnością cieszyła się ekspozycja z okazji setnej rocznicy powstania SHL w Kielcach pt. "100 lat Huty "Ludwików" w Kielcach 1919-2019". Zostało wydanych siedem publikacji i udało się pozyskać 529 nowych eksponatów.

W tym roku Muzeum Historii Kielc zorganizuje dwie wystawy czasowe i będą to "Wyspa wolności. Dzieje Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu" oraz ekspozycja poświęcona twórczości Czesława Łagowskiego. Oprócz tego powstaną trzy wystawy plenerowe poświęcone dzielnicy bazarowej, wojewodom kieleckim i krótkiej historii Kielc.

Tak, jak w ubiegłym roku, Muzeum przygotowało także nową ofertę edukacyjną, która jest podzielona na kilka obszarów. Pierwszy to lekcje muzealne, warsztaty i oprowadzania, drugi kreatywne zajęcia historyczne, rzemieślnicze i artystyczne, a kolejny zajęcia poza muzeum. Z propozycji mogą skorzystać zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, jak i osoby dorosłe. Nowością będzie "Historia dla aktywnych" czyli regularne spacery historyczne po mieście. Bedzie też okazja do poznania Muzeum Historii Kielc w obcych językach.

- W Kielcach mieszka już wielu uczniów i studentów spoza Polski. Chcemy zaproponować im comiesięczne otwarte spotkania w języku angielskim, rosyjskim i może ukraińskim. Być może to będzie zachętą do tego, aby ci nowi kielczanie chcieli nas odwiedzać w przyszłości - mówi Krzysztof Mysliński, pełniący od 1 lutego obowiązki dyrektora Muzeum Historii Kielc.

W tym roku ukażą się także serie wydawnicze, przede wszystkim "Studia Muzealno-Historyczne", zeszyty "Źródeł do dziejów Kielc", "Biografii Kieleckich" oraz propozycje katalogowe i naukowe, związane z wystawami i dziejami miasta.

Nie zabraknie również spotkań w muzeum i spacerów historycznych. W wakacje ruszą piątkowe spotkania z pokazami multimedialnymi przy muszli koncertowej w Parku Miejskim. Transmisje z wybranych spotkań w muzeum będą dostępne na muzealnym Facebooku.

Poniżej zdjęcia nowych eksponatów

Nowy numer!
13/2020 13/2020
REPORTER
POSŁUCHAJ
AUDYCJE
WIDEO