Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Nowy sezon artystyczny w "Kubusiu". Będzie ciekawie i zabawnie

czwartek, 12 września 2019 11:56 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. Bartek Warzecha
Beata Kwieczko

Pięć premier, projekty edukacyjne, artystyczne i społeczne to propozycje Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach na nowy sezon artystyczny. Obecnie trwają próby do spektaklu "Trala Tralalińscy", którego premierę zaplanowano na listopad.

reporterm

We wrześniowym repertuarze widzowie znajdą m.in. spektakle "O Rybaku i Złotej Rybce" i "Calineczka". Później przyjdzie pora na nowości, a wśród nich znajdzie się muzyczna inscenizacja pt.  "Trala Tralalińscy", do której właśnie trwają próby. Sztuka powstaje w oparciu o wiersze Juliana Tuwima i jak zapowiada reżyser spektaklu, a zarazem dyrektor "Kubusia", Robert Drobniuch w przedstawieniu widzowie usłyszą najpopularniejsze utwory poety dla dzieci, takie jak "Lokomotywa", "Pan Hilary" i "Słoń Trąbalski". Premiera sztuki została zaplanowana na 8 listopada.

Kolejnym nowym przedstawieniem w tym sezonie będzie węgierska sztuka adresowana do najmłodszych widzów pt. "Wszystkie myszy lubią ser". Spektakl wyreżyseruje Anna Nowicka, znana kieleckim widzom ze spektaklu "Misiaczek". Z kolei w lutym premierę będzie miał spektakl "Pan Brzuchatek" w reżyserii Przemysława Żmiejko.

Na wiosnę zaplanowane zostały dwie premiery skierowane do dzieci w wieku szkolnym i będą to spektakle "Noc żywych zabawek" w reżyserii Michała Walczaka i "Książę" według "Małego Księcia" Antoine’a de Saint-Exupery’ego w reżyserii Roberta Drobniucha.

Oprócz nowych inscenizacji, przez cały sezon w "Kubusiu" realizowane będą liczne projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne. - W listopadzie odbędzie się uroczysty finał organizowanego przez teatr "Kubuś" międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub innej formy teatralnej "Animatus", który zakłada pokazy nagrodzonych prac, a także wydarzenia dodatkowe. Podczas imprezy zaprezentowane zostaną gościnne spektakle z nurtu teatru lalek dla dorosłych - niemiecki "Exit. Fantazje Hamleta" w reżyserii Michaela Vogla, rosyjski "Pokój Gerdy" w reżyserii Jany Tuminy oraz zrealizowany w naszym teatrze "Makbet" Adama Walnego - wylicza Robert Drobniuch, dyrektor "Kubusia".

Również w listopadzie otwartymi pokazami dla publiczności zakończy się skierowany do młodzieży edukacyjny projekt "Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne", w ramach którego uczniowie wraz z pedagogami, artystami i wykładowcami akademickimi odkrywali praktyczne aspekty teatralnej pracy nad tekstem analizując arcydzieła klasycznej dramaturgii.

Teatr będzie także kontynuował projekty "W szkole i na scenie", "Uwaga! Dzieci na scenie!", a także "Komitet nauczycielski" czyli format służący pogłębianiu współpracy między instytucjami kultury a środowiskiem pedagogicznym oraz wzajemnej wymianie wiedzy i dobrych praktyk.

W październiku do szkół trafi również wystawa podsumowująca zrealizowany przez teatr "Kubuś" i Ośrodek dla Cudzoziemców w Łukowie projekt o charakterze integracyjnym  pt. "Święto". W grudniu, również wystawą, zakończy się też projekt o charakterze społecznym "TEATR MAMA TATA i JA", który został zainicjowany w "Kubusiu" kilka lat temu jako działania aktywizacyjne na rzecz dzieci i rodzin osadzonych w Areszcie Śledczym w Kielcach.

Nowy numer!
30/2020 30/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO