Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»140-lecie Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Świętowanie rozpocznie się już w sobotę

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

140-lecie Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Świętowanie rozpocznie się już w sobotę

Kielce / 02 stycznia 2019 / Tekst

W najbliższą niedzielę przypada 140 rocznica powstania Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach - jednej z najstarszych scen w Polsce. Uroczyste obchody rozpoczną się w sobotę i będą trwać dwa dni.

Jubileusz 140-lecia zainauguruje debata „Teatr kielecki wczoraj, dziś i jutro” z udziałem twórców teatralnych, byłych i obecnych aktorów i pracowników sceny, a także ludzi świata kultury, sztuki i nauki. Odbędzie się ono w sobotę o godzinie 12 na Dużej Scenie Teatru. Następnie o godzinie 14 w tym samym miejscu rozpocznie się promocja nowo wydanego, bogato ilustrowanego katalogu zawierającego kalendarium kieleckiej sceny od początków jej istnienia aż do dnia dzisiejszego. Dwie godziny później wyświetlony zostanie film Krzysztofa Miklaszewskiego „A to Kielce, właśnie” z 1995 roku, który podsumowuje 50-letnią powojenną historię teatru kieleckiego. Wstęp na powyższe wydarzenia jest bezpłatny.

O godzinie 19 odbędzie się pokaz przedpremierowy spektaklu pt. „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego w adaptacji Radosława Paczochy w reżyserii Michała Kotańskiego. Premierę sztuki będzie można obejrzeć w niedzielę o godzinie 19. Po spektaklu wręczone zostaną medale Gloria Artis, a na zakończenie odbędzie się uroczysty bankiet.

- 6 stycznia mija równo 140 lat od pierwszej premiery w tym budynku. Mało jest teatrów w Polsce i chyba w Europie z taką historią, dlatego myślę, że warto jest święcić ten moment - mówi Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i dodaje: - 140 lat temu w Kielcach narodziła się instytucja, która przez kolejne dekady budowała świadomość kulturalną regionu. Dorobek kieleckiego teatru dramatycznego, dzisiejszego Teatru im. Stefana Żeromskiego, jest nie do przecenienia. Spróbujemy podsumować ten okres z pomocą ludzi, którzy współtworzyli teatr na przestrzeni lat.

Podczas sobotnich i niedzielnych wydarzeń swoją obecność potwierdził autor "Widnokręgu", Wiesław Myśliwski. - To, co dzieje się w "Widnokręgu" dzieje się w świętokrzyskim, a jego autor jest stąd, dlatego wydawało mi się, że to bardzo dobry pomysł, żeby tą sztukę wystawić przy okazji jubileuszu i zaprosić na obchody pisarza - uzupełnia dyrektor Kotański.

Obchody 140-lecia istnienia teatru dofinansowane zostały ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

ZOSTAW KOMENTARZ