Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA»"10x10. Nabytki Muzeum Historii Kielc 2008-2018" - nowa wystawa w Muzeum Historii Kielc

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

KULTURA KIELCE

"10x10. Nabytki Muzeum Historii Kielc 2008-2018" - nowa wystawa w Muzeum Historii Kielc

23 czerwca 2018 / Tekst

"10x10. Nabytki Muzeum Historii Kielc 2008-2018" - to tytuł nowej wystawy, którą można oglądać w Muzeum Historii Kielc. Na ekspozycji zaprezentowano 100 najcenniejszych i najciekawszych eksponatów ze zbiorów muzeum, które w tym roku obchodzi dziesięciolecie swojej działalności.

Eksponaty zostały podzielone na dziesięć kategorii: dokumenty, fotografie/pocztówki, malarstwo, rzemiosło artystyczne/małe formy malarskie, wyroby kieleckiego przemysłu, wyroby kieleckiego rzemiosła, militaria, numizmaty/medale, varia oraz biblioteka.

-Większość z tych ekspontaów została podarowana nam przez Kielczan. Najstarszym eksponatem, który znajduje się na wystawie jest dokument z roku 1712. Jest to przywilej Biskupa Kazimierza Łubińskiego dla kieleckich czeladników. Obecnie jedno z najstarszych i najcenniejszych muzealiów w zbiorach naszej placówki. Ze względów konserwatorskich nie możemy go często pokazywać, teraz jest do tego okazaja- podkreślił Jan Główka Dyrektor Muzeum Historii Kielc.

Wystawa jest stworzona w typowym dla XIX wieku układzie i tematyce prezentowanych eksponatów. Jest tam wymieszanie różnego rodzaju przedmiotów, pochodzących z rozmaitych dziedzin. Wśród eksponatów znajdziemy nietypowe przedmioty, np słoik zakonserwowanej fasolki szparagowej pochodzący z lat 30 XX wieku. Wyprodukowana została w kieleckiej fabryce Fijałkowskich i dzięki nim trafiła na ekspozycj.

Przez dziesięć lat istnienia Muzeum Historii Kielc zebrało prawie 20 000 eksponatów. Wystawa „10x10. Nabytki Muzeum Historii Kielc 2008 – 2018” jest eskspozycją jubileuszową, na której można zobaczyć 100 najcenniejszych z nich. Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do 21 października 2018 roku w siedzibie Muzeum Historii Kielc przy ulicy świętego Leonarda 4.

ZOSTAW KOMENTARZ