Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


KULTURA KIELCE

Spacer po Teatrze

Kielce / 25 kwietnia 2019 /

Dyrekcja i pracownicy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zapraszają widzów i wszystkich zainteresowanych kielecką sceną dramatyczną do zwiedzania jej 140-letniej siedziby. Spacer po gmachu Teatru odbędzie się w niedzielę, 12 maja i być może będzie ostatnią okazją do zwiedzenia budynku jednego z najstarszych teatrów w Polsce w jego niemal niezmienionej postaci.

Występy zespołów i kapel ludowych, konkursy dla publiczności oraz degustacja pysznych potraw to tylko nieliczne atrakcje, jakie czekają na uczestników IV Świętokrzyskiego Festiwalu Smaków. Impreza odbędzie się 1 i 2 maja w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Projekt SZKLARNIA w Orońsku

Orońsk / 23 kwietnia 2019 /

Instalację Szklarnia będzie można oglądać od najbliższej niedzieli w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Projekt to wspólna inicjatywa CRP i Instytutu Dizajnu w Kielcach. Działanie o charakterze partycypacyjnym oparte było na kilku aktywnościach, w których wzięli udział pracownicy partnerskich instytucji oraz uczestnicy warsztatów.

Trwa 19. Festiwal Tańca. Już w najbliższy czwartek w Kieleckim Teatrze Tańca będzie można zobaczyć premierę spektaklu "Intercepted" w choreografii Wojciecha Mochnieja. Tego samego dnia rozpoczną się także 34. Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego.

Prawie setka instytucji kultury w 44 miastach po raz kolejny zorganizuje w sobotę, 27 kwietnia Dzień Wolnej Sztuki. Do akcji włączają się Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Muzeum Historii Kielc.

Tylko 3,5 złotego będą kosztować bilety na spektakl „Widnokrąg” na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego w adaptacji Radosława Paczochy i reżyserii Michała Kotańskiego, który będzie można obejrzeć 22 maja w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W taki sposób scena kielecka włączy się w świętowanie Dnia Teatru Publicznego.

Opowieść o śmiesznej wojnie ilustrowana marszami znanych kompozytorów i muzyką filmową będzie tematem koncertu "Pół żartem pół serio: Muzyka wojenna i wojskowa", który odbędzie się w najbliższy piątek w Filharmonii Świętokrzyskiej. Program zaprezentuje Orkiestra Symfoniczna pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Koncert poprowadzi Jacek Woleński.

„Widnokrąg” zrealizowany na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego w adaptacji Radosława Paczochy i w reżyserii Michała Kotańskiego został zakwalifikowany do 14. edycji Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port Gdyni. Spektakl będzie zaprezentowany w strefie konkursowej 25 maja.

Utworów religijnych związanych z Wielkim Postem będzie można posłuchać podczas koncertu "Impresje Wielkopostne", który odbędzie się dziś, 17 kwietnia, w Filharmonii Świętokrzyskiej. Przed publicznością wystąpią Grzech Piotrowski, Piotr Domagała, Łukasz Mazur, Michał Braszak, Zbigniew Zagóra oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii Świętokrzyskiej. Gościem specjalnym będzie kantor Robert Pożarski.

Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu "Rodzinne niedziele w skansenie", które będzie nosić nazwę "Niedziela za węgłem" i poświęcone będzie budownictwu dawnej wsi kieleckiej. Odbędzie się ono 28 kwietnia w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Ręcznie wykonane ozdoby świąteczne, produkty lokalne i potrawy regionalne można było nabyć na Kiermaszu Wielkanocnym, który odbył się w Niedzielę Palmową w Dworku Laszczyków w Kielcach. W wydarzeniu uczestniczył tłum kielczan.

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i  10. rocznica śmierci Marka Edelmana - ostatniego przywódcy powstania w Getcie Warszawskim. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego podjęło szereg inicjatyw dla upamiętnienia wybitnego lekarza, a zarazem działacza społecznego i politycznego.

W piątek 12 kwietnia odbędzie się finał 27. Świętokrzyskich Dni Muzyki. Na scenie Filharmonii Świętokrzyskiej wystąpi pianista Cezary Sanecki oraz dyrygent Mieczysław Gawroński, artyści wraz z Orkiestrą Symfoniczną kieleckiej filharmonii zaprezentują "Symfonię Elegijną".

W Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku można zwiedzać nową wystawę "American dream. Pierwsza wielka podróż Henryka Sienkiewicza". Ekspozycja ma charakter edukacyjny, a jej głównym celem jest pokazanie Ameryki Północnej w drugiej połowie XIX wieku przez pryzmat miejsc, które odwiedził Henryk Sienkiewicz podczas swojej pierwszej wielkiej podróży w latach 1876-1878.

Wielkanoc na ludowo

Kielce / 10 kwietnia 2019 /

Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na Kiermasz Wielkanocny, który odbędzie się 14 kwietnia w godzinach 11-15 w Dworku Laszczyków. Będzie to spotkanie z obrzędowością ludową wywodzącą się z regionów dawnej Kielecczyzny.

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zaprasza na pokazy "Bema! Powrót człowieka-armaty", które odbędą się od 5 do 7 kwietnia. Musical jest koprodukcją kieleckiego Teatru z warszawskim, muzycznym Teatrem Syrena oraz grupą kabaretową "Pożar w burdelu".

W Filharmonii Świętokrzyskiej rozpoczynają się dziś 27. Świętokrzyskie Dni Muzyki. Wydarzenie zainauguruje koncert "Trzy kwartety", podczas którego wystąpi Aron Quartett z Austrii. Podczas całego festiwalu, który potrwa do 12 kwietnia, odbędzie się w sumie dziesięć koncertów. W programie znajdą się znakomite utwory w wykonaniu artystów z kraju i zagranicy.

Już w najbliższą niedzielę w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach widzowie będą mogli obejrzeć premierę spektaklu "Makbet" Williama Szekspira. Historię zbrodni Makbeta i Lady Makbet wyreżyserował Adam Walny.

Zajęcia edukacyjne, konkursy plastyczne, recytatorskie, wystawy, wykłady i wycieczka autokarowa śladami pisarza to tylko nieliczne wydarzenia, które zostały zaplanowane z okazji obchodów Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W programie znajdzie się również spotkanie z Martą Herling, córką znakomitego twórcy.

Koncert Aron Quartett z Wiednia zainauguruje 27. Świętokrzyskie Dni Muzyki, które rozpoczną się w najbliższą środę, 3 kwietnia. Podczas wydarzenia organizowanego przez Filharmonię Świętokrzyską będzie można usłyszeć 10 koncertów, w tym m.in. muzykę renesansu, jazz oraz recitale fortepianowe i koncerty symfoniczne.

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na 27. Świętokrzyskie Dni Muzyki, które będą odbywać się od 3 do 12 kwietnia. W programie znajdą się znakomite utwory w wykonaniu artystów z kraju i zagranicy.

Film o Gustawie Herlingu-Grudzińskim przygotowuje Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Przedsięwzięcie wiąże się z obchodami roku poświęconego jednemu z najwybitniejszych polskich pisarzy, który urodził się w Kielcach równo sto lat temu.

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach przyłącza się do ogólnopolskiej akcji "Dotknij Teatru", której celem są obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. Wydarzenia artystyczne w ramach akcji będą odbywać się  od 27 marca do 7 kwietnia.

Strona 1 z 55

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna