Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Marcin Fugiel i Robert Majchrzyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA

Na antenie: eM na Dzień Dobry!
Marcin Fugiel i Robert Majchrzyk
online button
online button

KULTURA KIELCE

Wspomnienia z urzędu

Kielce / 26 kwietnia 2017 /

W czasach PRL, gdy Polskę z Watykanem nie łączyła umowa zwana konkordatem, młoda para musiała zawrzeć ślub osobno w urzędzie stanu cywilnego i w kościele. Zofia Makara w Sobkowie przez około 35 lat poprowadziła około 2 tysiące takich uroczystości o charakterze formalnym. Kobieta zachowywała pamiątkowe fotografie ślubne, które stały się punktem wyjścia do nostalgicznych opowieści małżeństw. Jak zmienili się ci nowożeńcy sprzed lat? O tym przekonamy się oglądając wystawę pt. „Wszystkie śluby mojej mamy” w Dworku Laszczyków.

W majówkę Muzeum Wsi Kieleckiej połączy tradycję z nowoczesnością. Organizatorzy kilkudniowej imprezy zapewniają, że początek maja w Parku Etnograficznym w Tokarni będzie smaczny i widowiskowy. Na początek spróbujemy dań charakterystycznych dla naszego regionu, a potem spotkamy się z filmowcami.

Pracownie artystów zazwyczaj kojarzą się z zamkniętymi przestrzeniami, do których nie każdy ma dostęp. I coś w tym jest, bo chyba nikt nie chciałby przeszkodzić w pracy rzeźbiarza i narazić się na jego gniew. Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach postanowił nie chronić się przed ciekawskimi spojrzeniami. Uczniowie i nauczyciele otworzyli podwoje pracowni. Dzień otwarty szkoły dla młodych artystów kierowany był głównie do gimnazjalistów, którzy stoją przed wyborem swojej dalszej drogi.

3. Konkurs Teatrów Tańca rozstrzygnięty. Sporo nagród trafiło do artystów z Kielc. Na najwyższym stopniu podium stanęli tancerze z Olsztyna.

Nie odbędzie się koncert inauguracyjny tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej „Anima Mundi”. Przegląd miał otworzyć występ Karoliny Juodelyte w tę niedzielę 23 kwietnia o godzinie 19 w kościele św. Jadwigi Królowej. Z przyczyn niezależnych od Kieleckiego Centrum Kultury ten koncert został odwołany i odbędzie się w innym terminie.

Odszedł lubiany aktor teatralny i filmowy Witold Pyrkosz. Artysta na początku swojej drogi zawodowej związany był z Teatrem imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Zmarł w wieku 90 lat.

Rozpoczyna się 28. Festiwal Muzyki Organowej i Sakralnej „Anima Mundi”. Pierwszy z koncertów muzyki poważnej odbędzie się w tę niedzielę o godzinie 19 w kościele świętej Jadwigi Królowej. Przed kielecką publicznością z solowym występem zaprezentuje się Karolina Juodelytė z Litwy.

Muzyka filmowa w FŚ

Kielce / 21 kwietnia 2017 /

Przeboje muzyki filmowej zabrzmią w Filharmonii Świętokrzyskiej. Dziś (21.04) w sali koncertowej instytucji pianista Maksym Rzemiński zagra znane tematy muzyczne autorstwa Krzysztofa Komedy, Wojciecha Kilara, Waldemara Kazaneckiego czy Hansa Zimmera. Rzemińskiemu towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna a całość poprowadzi dyrygent Tomasz Radziwonowicz.

Coś dla miłośników spektakli Teatru imienia Stefana Żeromskiego. Kielecka scena sprzeda wejściówki na jedno ze swoich przedstawień za 5 złotych. Za taką cenę będziemy mogli zdobyć bilet na przedstawienie pod tytułem „Zachodnie wybrzeże”.

Dane na temat czytelnictwa w Polsce z jednej strony są porażające, z drugiej już przestały zaskakiwać. Od lat poszerza się grono ludzi, którzy w ogóle nie sięgają po książki. Według ostatnich danych odsetek czytelników w naszym kraju na tle innych państw Unii Europejskiej wypada wręcz żenująco. Czytelnicy odchodzą również od Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Filmy o zbrodni katyńskiej i represjach komunistycznych pokaże kino „Fenomen” mieszczące się w Wojewódzkim Domu Kultury. W czwartek 20 kwietnia odbędzie się kielecki przegląd filmowy „Echa Katynia”. Instytut Pamięci Narodowej organizuje wydarzenie po raz ósmy.

Wybitny rosyjski pianista Yury Favorin zagra w Kielcach. Jego koncert odbędzie się w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, czyli siedzibie tutejszego Muzeum Narodowego. Muzyk wystąpi z okazji 75. rocznicy urodzin Światosława Bełzy, artysty Federacji Rosyjskiej, zasłużonego działacza polskiej kultury, znanego rosyjskiego muzykologa, krytyka muzycznego i literackiego.

Na kielecką scenę lalkową powraca jeden z ciekawszych spektakli dla młodzieży i dorosłych. Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” wznawia przedstawienie pt. „Dziady po Białoszewskim” w reżyserii Anny Retoruk. Zobaczymy je 23 i 24 kwietnia.

Muzeum Historii Kielc prosi mieszkańców miasta o pomoc w kompletowaniu materiałów niezbędnych do sporządzenia wystawy. Tym razem instytucja chce opowiedzieć o dziejach Herbów. W związku z tym muzealnicy przyjmą stare fotografie, dokumenty i inne pamiątki związane z przeszłością tej kieleckiej dzielnicy.

Strona 1 z 42

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay