online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KULTURA
online button
online button

KULTURA KIELCE

Dokumentację niedawno zakończonej epoki zobaczymy na nowej wystawie Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. Prezentuje ją kolekcja fotografii Andrzeja Polakowskiego pod hasłem „Pożegnanie taboru”. Zbiór zawiera zdjęcia z lat 60. ubiegłego wieku, które przedstawiają istotną zmianę w historii narodu romskiego zamieszkującego Polskę. Mowa o przechodzeniu z wędrownego na osiadły tryb życia, do czego różnymi sposobami zmuszały ówczesne władze.

Powstał film o biskupie

Kielce / 16 listopada 2017 /

Wyjątkowy film opowie o tragicznych losach jednego z największych męczenników czasów komunizmu. Kielczanie zekranizowali drastyczne przesłuchania i proces wyniszczania biskupa Czesława Kaczmarka. Produkcja pod tytułem „Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny” w reżyserii Sławomira Mazura przybliży głównie młodzieży szkolnej postać duchownego i horror minionej epoki.

W Teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach trwa Międzynarodowy Festiwal Teatralny – Projekt PILOTażowy. Najbliższy festiwalowy spektakl pt. „Jeden gest” w reżyserii Wojtka Ziemilskiego zobaczymy we wtorek 21 listopada o godzinie 19. Sztuka Nowego Teatru w Warszawie opowiada o codzienności głuchoniemych zarówno wśród migających jak i mówiących. To także inscenizacja o komunikacji i o tym dlaczego coraz częściej nie potrafimy się porozumieć.

Dokumentację niedawno zakończonej epoki zobaczymy na nowej wystawie Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. W niedzielę 19 listopada instytucja otworzy wystawę pt. „Pożegnanie taboru” fotografa Andrzeja Polakowskiego. Zobaczymy na niej zdjęcia z lat 60. ubiegłego wieku, które dokumentują istotną zmianę w historii narodu romskiego zamieszkującego Polskę. Mowa o przechodzeniu z wędrownego na osiadły tryb życia, do czego różnymi sposobami zmuszały ówczesne władze.

Kieleckie kino Fenomen znalazło się w prestiżowej sieci kin studyjnych Europa Cinemas. Komisja zatwierdzająca z Paryża pozytywnie rozpatrzyła aplikację kielczan o przystąpienie do międzynarodowego stowarzyszenia. Oficjalnie kino działające w Wojewódzkim Domu Kultury stanie się członkiem sieci od 1 stycznia przyszłego roku.

41 filmów zobaczymy podczas 23. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT, który odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury. Przegląd rozpocznie się w najbliższy wtorek 21 listopada i potrwa 4 dni. Konkursowa część imprezy została podzielona na 9 pokazów. Każdy z nich będzie dotyczył określonej tematyki, takiej jak historia, problemy współczesności czy niepełnosprawność.

Trzy nowe wystawy zaprezentowało Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. Na ekspozycjach znajdziemy prace malarskie, materiały wideo oraz zaskakujące fotografie.

Nowoczesne mieszkanie ale urządzone w stylu lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Taką aranżację wnętrza zobaczymy na nowej wystawie Instytutu Dizajnu pod hasłem „Retrospekcje. Polski design początku XXI wieku”. Na ekspozycję składają się produkty współczesnych firm, rzemieślników tworzących małe, początkujące marki.

Nowości w BWA

Kielce / 10 listopada 2017 /

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach przygotowało trzy nowe wystawy. Ich wernisaż odbędzie się w ten piątek (10 listopada) o godzinie 18.

Teatr Alter Ego działający przy internacie Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Szermentowskiego wraz z gośćmi zapraszają na happening poświęcony zbrodniom wojennym w Polsce. Inscenizacja pt. „Świat Terroru - nie dla Totalitaryzmu” powstała na podstawie oryginalnego dziennika pana Bolesława Wierzchowskiego. Sztukę zobaczymy dziś (9 listopada) o godzinie 18.30.

Opera w filharmonii

Kielce / 09 listopada 2017 /

Operę komiczną o miłości, podstępnej intrydze i próbie wierności wystawi Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach. Instytucja przygotowała widowisko pt. „Cosi fan tutte”, do którego muzykę skomponował Mozart. Nowa interpretacja klasycznego dzieła w reżyserii Ryszarda Cieśli powstała we współpracy tutejszej orkiestry symfonicznej ze studentami Instytutu Edukacji Muzycznej UJK i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował I tom z Serii Świętokrzyskiej pt. „Dzienniki, wspomnienia, pamiętniki, listy”. Książka powstała w ramach projektu realizowanego przez Archiwum Diecezjalne w Kielcach, Archiwum Państwowe w Kielcach, Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Muzeum Historii Kielc, Muzeum Narodowe w Kielcach, Bibliotekę Uniwersytecką Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.

17. Przegląd Teatrów Alternatywnych rozpocznie się w ten piątek 10 listopada. Kilkudniową imprezę kulturalną od lat organizuje Teatr Ecce Homo. W tym roku zobaczymy kilka spektakli i nie tylko. Pierwszy wieczór będzie pełen wrażeń.

Sztuka ludowa i religijna

Kielce / 08 listopada 2017 /

Wystawę pokonkursową Współczesnej Ludowej Sztuki Religijnej obejrzymy w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Na ekspozycji znalazło się kilkadziesiąt prac twórców nagrodzonych i wyróżnionych w 44. odsłonie konkursu. Zainspirowani sztuką ludową artyści przedstawiali wizerunki świętych czy sceny znane z przypowieści.

Strona 1 z 61

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna