Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Wystawili zapomniany tryptyk

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Wystawili zapomniany tryptyk

Kielce / 08 listopada 2016 / Tekst

Zapomniany tryptyk po latach znów ujrzał światło dzienne. W Muzeum Diecezjalnym w Kielcach odsłonięta została wystawa, która dotyczy dawnego biskupa ks. Tomasza Kulińskiego, artysty Wojciecha Gersona i podarunku sprzed niemal 120 lat. Wyjątkowy przedmiot stał się punktem wyjścia do opowieści o dawnych dziejach kieleckiego Kościoła.

Głównym tematem wystawy „Wojciech Gerson. Zapomniany tryptyk” jest podróżny ołtarzyk, który Salon Artystyczny z Warszawy sprezentował ordynariuszowi kieleckiemu księdzu Tomaszowi Kulińskiemu z okazji obchodów jubileuszu sakry biskupiej. Wydarzyło się to w 1897 roku w dawnej rezydencji duchownego, czyli w kamienicy przy obecnej ul. Jana Pawła II 3, gdzie teraz mieści się Muzeum Diecezjalne. Następnie tryptyk trafił do zbiorów kurii. Przechowywany był w siedzibie Wyższego Seminarium Duchownego, skąd trafił do magazynu Muzeum Diecezjalnego. Ołtarzyk wystawiony był raz w Muzeum Narodowym w Kielcach w 2000 roku, ale jako dzieło autora nieznanego. 

Na trzyczęściowym dziele zachowały się jednak podpis współautora, czyli Wojciecha Gersona oraz informacja o tym w jakich okolicznościach trafił w ręce biskupa Kulińskiego.

Wojciech Gerson wykonał malowidła na skrzydłach dzieła. Niewielkie obrazy przestawiają św. Tomasza i św. Wojciecha. Środek wyrzeźbił snycerz Władysław Stadnicki. - Z ogromną, zegarmistrzowską wręcz precyzją została wykonana centralna część rzeźbiarska i do dziś ta precyzja zachwyca – opisuje ks. Paweł Tkaczyk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach. 

Tryptyk stał się punktem wyjścia do szerszej opowieści o biskupie Tomaszu Kulińskim. Małgorzata Gorzelak z muzeum mówi, że charakteryzował się między innymi działalnością dobroczynną. - Był także światłym opiekunem zabytków. Jako jeden z niewielu ówczesnych ordynariuszy należał do Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych – mówi Małgorzata Gorzelak. - Przede wszystkim wyróżnił się dbałością o dziedzictwo, ponieważ wystąpił z prekursorską, jak na tamte czasy, inicjatywą, aby opisać, zinwentaryzować zabytki diecezji kieleckiej. Tym obowiązkiem obarczył księży proboszczów, gospodarzy kościołów i klasztorów ale ze wspaniałym efektem. Ta dokumentacja przetrwała do dziś i nadal służy naukowcom i konserwatorom zabytków – opowiada Małgorzata Gorzelak.

Na wystawie zobaczymy nieliczne ślady pobytu Gersona w Kielcach takie jak rysunki, rękopisy czy wspomnienia o mieście. Wyeksponowane zostały także wielkoformatowe malarstwo artysty dedykowane kościołom diecezji kieleckiej. To też jedna z nielicznych okazji, by zapoznać się z aktem wznowienia diecezji z XIX wieku oraz z projektami kościoła św. Krzyża.

Kliknij, aby zobaczyć wystawę na zdjęciach.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna