Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Wolontariusze podsumowali ważny projekt

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Wolontariusze podsumowali ważny projekt

Diecezja Kielecka / 20 grudnia 2018 / Tekst

„W wolności pomagamy” – to nazwa projektu, który realizowali wolontariusze Caritas z Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Podczas specjalnej konferencji prasowej podsumowali oni tę inicjatywę.

Projekt rozpoczął się w maju 2018 roku. W jego ramach wolontariusze mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy, umiejętności i rozwoju relacji. – Zaangażowaliśmy wolontariuszy, aby pomogli nam w szkołach organizować prelekcje w szkołach dotyczące pracy w hospicjum. Następnie, w sierpniu pojechaliśmy do Lichenia, aby odbyć wizytę w podobnej placówce. Była to okazja do zapoznania się z funkcjonowaniem tamtejszego hospicjum, a jednocześnie pomocy. Jesienią odbyły się dwie tury szkoleń dla wolontariuszy, którzy ukończyli 18 rok życia i chcą bezpośrednio mieć kontakt z pacjentem. Wzięło w nich udział 37 osób. Część z nich już zdecydowała się na odbycie praktyk na oddziale. W trakcie projektu cyklicznie wychodziliśmy również na wyjścia integracyjne – wymieniała działania w ramach projektu Anita Grzesik, koordynator wolontariat hospicyjnego.

Projekt wpisywał się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. – Wolontariusze tak wiele wnoszą w to miejsce i ubogacają działania na rzecz chorych i cierpiących. Dobrze uzupełniają prace personelu. Mogą być doskonałym uzupełnieniem codziennej posługi poprzez chociażby drobne prace porządkowe, poprzez opiekę, obecność, zakupy, czytanie książek, czy wiele, wiele innych działań – mówił ksiądz Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.

Na konferencji prasowej obecne były dwie wolontariuszki: Ewa i Karolina. – Zajęcia dały mi bardzo wiele. Zrozumiałam, że wiedza jest mi niezwykle potrzebna, bo same chęci nie wystarczają. Uświadomiłam sobie, że wszystko można przełamać – zauważyła Ewa. – Trafiłam tu zupełnie przez przypadek. W szkole usłyszałam od księdza, że jest taka możliwość. Myślę, że udział w projekcie był cennym czasem – dodała Karolina.

ZOSTAW KOMENTARZ