Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Wigilia otwarta dla wszystkich

sobota, 24 grudnia 2016 11:13 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Około 500 osób uczestniczyło w Wigilii dla bezdomnych i potrzebujących, która została zorganizowana w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Przewodniczyli jej kieleccy księża biskupi Jan Piotrowski i Marian Florczyk.

Jak zauważył ksiądz biskup Marian Florczyk, dla bezdomnych i samotnych ludzi taka Wigilia jest namiastką spędzania Świąt w domowej atmosferze. – Faktycznie Wojewódzki Dom Kultury stał się prawdziwym domem, gdzie ci ludzie mogą spędzić ten ważny dzień. Mogą tu usiąść przy stole, połamać się opłatkiem, posłuchać i pośpiewać kolędy. Jest w tym coś z prawdziwego rodzinnego domu – powiedział biskup.

Wigilię dla bezdomnych i potrzebujących poprzedzała między innymi zbiórka żywności prowadzona przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Jak mówi ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas, z 16 ton zebranych produktów udało się naszykować ponad 500 paczek, które potrzebujący zabiorą z sobą. – Warto podkreślić jednak, że ta Wigilia ma charakter otwarty. Za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zaprosiliśmy na nią pół tysiąca osób, ale drzwi są otwarte i każdy, kto tylko zechce może do nas dołączyć. Chcemy przy wigilijnym stole przyjąć wszystkich potrzebujących, tak jak to jest zapisane w naszej narodowej tradycji – powiedział ks. Słowik.

Marek Scelina, dyrektor MOPR w Kielcach zauważył natomiast, że kielecka Wigilia dla bezdomnych przyciągnęła osoby, które żyją nie tylko w Kielcach. – Tak to już jest, że ludzie zjeżdżają się do centrów, które oferują jakąś pomoc. Spotkamy tu osoby z całego województwa, a nawet całej Polski.

Wigilię dla osób ubogich, samotnych i bezdomnych zorganizowała Caritas Diecezji Kieleckiej we współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO