Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»W imię świętego Krzysztofa

Na antenie: eMisja Specjalna
Gosia Cioroch
online button
online button

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

W imię świętego Krzysztofa

16 lipca 2017 / Tekst

25 lipca Kościół katolicki obchodzi wspomnienie świętego Krzysztofa, patrona kierowców. Z tej okazji księża błogosławią pojazdy wiernych i modlą się do świętego o wstawiennictwo i pomoc.

Przy okazji tego wydarzenia każdy z nas może podarować przysłowiowy grosz na zakup środków transportu dla misjonarzy posługujących w najodleglejszych zakątkach świata.

– Uroczystość świętego Krzysztofa to szczególny dzień dla wszystkich kierowców. W tym dniu także łączymy się z tymi, którzy posługują na misjach. Bez naszego zaangażowania i pomocy misjonarze nie mogliby docierać do miejsc i wiosek, w których czekają na nich ludzie – mówi ksiądz Łukasz Zygmunt, dyrektor diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych.

MIVA Polska już po raz osiemnasty organizuje Ogólnopolski Tydzień Świętego Krzysztofa. Rozpocznie się on 23 lipca, zakończy 30 lipca. Towarzyszy mu hasło „Niesiemy Miłosierdzie drogami świata”. Organizatorzy zwracają się z prośbą do kierowców o ostrożne i bezpieczne podróżowanie, zachęcają też, by w duchu wdzięczności Bogu za bezpieczne podróże przeznaczyć jeden grosz za każdy kilometr jazdy bez wypadku na środki transportu dla misjonarzy.

O wsparcie duchowe i materialne dla misjonarzy apeluje także ksiądz Łukasz Zygmunt: – Wierni z diecezji kieleckiej chętnie się w tę pomoc włączają. Jestem za to bardzo wdzięczny i proszę jednocześnie o dalsze wsparcie.

Dzięki składanym ofiarom udało się zrealizować już wiele projektów misyjnych. – Jednym z pierwszych był zakup łodzi dla księdza Tomasza Cieniucha, który posługuje w Peru. Dzięki niej ksiądz Tomasz mógł docierać do mieszkańców ponad sześćdziesięciu wiosek rozrzuconych nad Amazonką, Yanayacu i Manatí. Dziś ksiądz Tomasz posługuje w innej parafii, a z łodzi korzystają jego następcy – mówi ksiądz Zygmunt.

Dzięki MIVA Polska i Misyjnemu Dziełu Diecezji Kieleckiej zakupiono także samochody dla księdza Grzegorza Pańczyka w Peru i księdza Pochopienia w Brazylii. – Ostatnio nabyliśmy także mikro-autobus dla księdza Wojciecha Skorupy, który posługuje w Kazachstanie. Warto zaznaczyć, że z samochodów kupionych na rzecz misji korzystają także zwykli wierni. Często się bowiem zdarza, że misjonarz musi przewieźć chorego do szpitala albo małe dzieci do ośrodka misyjnego – wyjaśnia ksiądz Łukasz.

To wszystko potwierdza ksiądz Wojciech Skorupa w liście z podziękowaniem za ofiarowany pojazd: „Nasza działalność duszpasterska związana jest nierozłącznie z podróżowaniem. Najbliższe parafie oddalone są od Kokczetawy o dziesiątki i setki kilometrów. Dlatego też posiadanie własnych środków transportu jest nieocenionym skarbem. (…). Pragnę wyrazić w imieniu wszystkich parafian i od siebie serdeczną wdzięczność za ten hojny dar i zapewnić o naszych modlitwach w intencji wszystkich ofiarodawców”.

Ksiądz Zygmunt zapowiada, że w planach są zakupy kolejnych samochodów, dlatego liczy się każda pomoc.

Iwona Gajewska-Wrona

Ofiary można złożyć nie tylko podczas poświęcenia pojazdów, ale także indywidualnie na konto: 40 1240 1372 1111 0010 6117 7623 Kuria Diecezjalna, 25-025 Kielce, ul. Jana Pawła II 3, z dopiskiem „MIVA Polska”.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna