Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Trwa remont zabytkowej kolegiaty w Skalbmierzu

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Trwa remont zabytkowej kolegiaty w Skalbmierzu

Skalbmierz / 27 sierpnia 2018 / Tekst

150 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i 50 tysięcy złotych z Funduszu Kościelnego trafiło do parafii świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu na remont XII-wiecznej zabytkowej kolegiaty. W świątyni zostanie odnowiona posadzka oraz wzmocnione posadowienie chóru kościelnego.

 

Prace w kościele pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu rozpoczęły się na początku maja i w tym momencie są bardzo zaawansowane.

- Zostało już tylko do przełożenia około 1/4 posadzki. Zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków stara posadzka jest przekładana na nowym fundamencie. Konieczne jest również przełożenie nowej, która została dodana w skutek zniszczenia poprzedniej - mówi ksiądz Marian Fatyga, proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu.

Prace mają potrwać do końca października. Całkowity koszt remontu ma wynieść około pół miliona złotych.

Kolegiata została wzniesiona w końcu XII lub na początku XIII wieku. Świątynia była przebudowana i otoczona murem w 1235 roku przez Konrada Mazowieckiego. Obecny kościół został wzniesiony w XV wieku z zachowaniem pozostałości romańskich.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna