online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Tłum wiernych na Świętym Krzyżu
online button
online button

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Tłum wiernych na Świętym Krzyżu

24 września 2016 / Tekst

Ponad 5 tysięcy pątników dotarło na Święty Krzyż w XVII Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym i IV Pielgrzymce Rowerowej. Na miejscu wierni modlili się pod przewodnictwem biskupów diecezji kieleckiej i radomskiej.

Pielgrzymi uczestniczący w rajdzie pieszym wyruszyli 15 trasami przebiegającymi przez najciekawsze miejsca Gór Świętokrzyskich. Niektórzy z nich na Święty Krzyż wędrowali od świtu. Rowerzyści wystartowali o godzinie 9.30 z Placu św. Jana Pawła II w Kielcach. Tej grupie tradycyjnie przewodniczył ksiądz biskup Marian Florczyk. - W ubiegłym roku jechaliśmy w strugach deszczu. Pomimo złej aury na Święty Krzyż pojechało około 100 osób. Dzięki Bogu dojechaliśmy. W tym roku wcale nie jest gorzej. Widać na tym przykładzie, że ludzie chcą ze sobą razem przebywać i że stać ich na wyrzeczenia – mówił biskup przed wyjazdem.

Wierni zanosili na Święty Krzyż różne intencje. - W mojej grupie przyszło wiele młodych małżeństw. Ci, którzy idą z dziećmi proszą o pomyślny rok szkolny dla nich. Pewna pani bardzo mocno prosiła nas o modlitwę, bo jej córka ma dziś ważny egzamin. Wierni prosza też o pomoc w wyleczeniu chorób i ulgę w cierpieniach - mówił ksiądz Adam Rosochacki z parafii w podkieleckich Dyminach.

Po dotarciu na Święty Krzyż pielgrzymi uczestniczyli w uroczystej Mszy świętej, która została odprawiona na błoniach tuż przy sanktuarium. Modlitwie przewodniczył ordynariusz kielecki, ks. biskup Jan Piotrowski. Słowa homilii skierował do wiernych biskup radomski, Henryk Tomasik. Zwracał w nich szczególną uwagę na potrzebę miłosierdzia. - Jezus czeka na to, by nasze ręce były pełne dobra, bo taka jest konsekwencja znaku krzyża. Gdy wykonujemy ten znak dotykamy naszych ramion i rąk. One nie mogą być puste - podkreślał.

Łukasz Zarzycki, rzecznik prasowy XVII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego nie krył swojego zadowolenia z ogromnego zainteresowania, jakim cieszyło się przedsięwzięcie. - Bardzo się cieszymy z tego, że dokładnie 5033 pielgrzymów dotarło na Święty Krzyż. Gratulacje należą się w pierwszej kolejności tym wszystkim ludziom, którzy wędrowali 15 trasami i mieli do pokonania od dwóch do nawet czterdziestu kilometrów. Rano niektóre grupy nieco zmoczył deszcz, ale potem wyszło słońce i wędrowaliśmy przy bardzo ładnej pogodzie - mówił Zarzycki po dotarciu do mety rajdu.

 Galeria zdjęć poniżej oraz TUTAJ

 

Wysłuchaj homilii w całości:

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna