Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Teatr tańca po chrześcijańsku

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Teatr tańca po chrześcijańsku

diecezja kielecka / 08 lipca 2018 / Tekst

Czy taniec może być formą ewangelizacji? Okazuje się, że jak najbardziej. Przekonuje o tym Katarzyna Kozior, założycielka Chrześcijańskiego Teatru Tańca. Zespół działa od dwóch lat przy Centrum Duszpasterskim Wesoła54 w Kielcach.

Pomysł na założenie chrześcijańskiego zespołu tanecznego zrodził się dziesięć lat temu, ale czekał na realizację aż osiem lat. - To było mniej więcej rok po tym, jak wróciłam do tańca pod koniec studiów. Działałam wtedy aktywnie przy swojej parafii i myślałam, że udałoby się tam taką grupę utworzyć. Nie było jednak takiej możliwości – opowiada Katarzyna Kozior, choreograf i założycielka Chrześcijańskiego Teatru Tańca. Dziś jest przekonana, że wszystko musiało trwać tak długo. - Wtedy sama dopiero uczyłam się tańczyć. Nie miałam tak naprawdę ani wiedzy o tym, jak nauczać, ani doświadczenia, jak dobrze tańczyć – dodaje.

Pomogli kapłani

Przyznaje, że bardzo pomocne były treningi w zespole Akt, który działa przy Kieleckim Teatrze Tańca oraz 2,5-letnie studium w zakresie tańca jazzowego. - Wcześniej nie czułam się do końca pewnie, jeśli chodzi o uczenie innych, przygotowywanie spektakli, oświetlenie czy tworzenie choreografii dla całej grupy i solistów. Dopiero gdy kończyłam ten kurs, wiedziałam, że jestem gotowa – mówi Kozior.

Pomysł powołania do życia zespołu zaaprobował biskup kielecki Jan Piotrowski, a do jego powstania przyczynił się ksiądz Rafał Dudała, który po rozmowie z pomysłodawczynią zaproponował, żeby Chrześcijański Teatr Tańca działał przy Centrum Duszpasterskim przy ulicy Wesołej. Problem stanowiło jedynie miejsce, gdzie mogłyby odbywać się próby, bo centrum było wówczas w remoncie. Pierwsze zajęcia odbyły się więc w salce katedralnej, a następne w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Katolickich imienia świętego Stanisława Kostki. Dzięki przychylności dyrektora szkoły, księdza Jacka Kopecia, zespół od listopada 2016 roku ćwiczy w salce tanecznej. Próby odbywają się w każdy wtorek o godzinie 17.30. Początkowo na zajęcia przychodziło siedem osób, głównie dorosłych i pracujących. Obecnie w zespole tańczy 12 osób, wśród nich 6-latka, dwie 12-latki i trzech mężczyzn.

Taniec był nieobecny

Skąd wziął się pomysł na założenie Chrześcijańskiego Teatru Tańca? - Kiedy zaczynałam tańczyć, zauważyłam, że w kościele działają teatry, zespoły muzyczne, odbywają się koncerty, czy też przyjeżdżają zaproszeni goście, a taniec jest jakby nieobecny. A przecież tak naprawdę poprzez ruch i ciało można wyrazić to, co trudno wyrazić słowem. Również nasza teologia zakłada, że jesteśmy jednością duszy i ciała, więc mamy się też wyrażać poprzez ciało. Dlatego pomyślałam, że tego po prostu brakuje, i można by oddziaływać na ludzi i przeżywać wiarę w sposób jeszcze bogatszy – tłumaczy pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

Choreografie tworzone przez Katarzynę Kozior to historie nawiązujące do chrześcijańskiego systemu wartości i do Biblii, w której taniec ukazany jest jako uwielbienie Pana Boga. W ciągu pierwszego roku działalności zespołu powstały dwa przedstawienia. Pierwsze w oparciu o utwór, który stanowił część ścieżki dźwiękowej do filmu „Cuda z nieba”. Występ udało się pokazać na koniec pierwszego roku pracy zespołu i był to jego debiut. Chrześcijańska grupa taneczna zaprezentowała się również podczas festynu parafialnego na Dąbrowie, w Domu Pomocy Społecznej, w hospicjum, a nawet w Areszcie Śledczym w Kielcach. Choreografia wykorzystana została też w czasie  uwielbień w kościele św. Maksymiliana oraz sanktuarium św. Józefa w Kielcach. We wrześniu rozpoczęły się prace nad spektaklem „Cuda z nieba”. Jego premiera miała miejsce 10 czerwca w Kościele Akademickim przy ulicy Wesołej.

Beata Kwieczko

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna