Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Świętymi bądźcie. Kolejna Noc Świętych

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Świętymi bądźcie. Kolejna Noc Świętych

Diecezja Kielecka / 31 października 2018 / Tekst

Noc Świętych po raz kolejny odbyła się w parafiach diecezji kieleckiej. Tradycyjnie, w Wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych wierni modlili się za wstawiennictwem wyznawców i męczenników wyniesionych na ołtarze. Była to również doskonała okazja do poznania ich życiorysów.

Centralne uroczystości odbyły się w Kościele Akademickim pw. św. Jana Pawła II przy ulicy Wesołej. Wziął w nich udział biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki. – Myślę, że warto przypomnieć tę zasadniczą prawdę, którą głosił św. Jan Paweł II, że święci nie przemijają. Są wśród nas, a więc mają nam coś do powiedzenia przez swoje szlachetne życie, które realizowali w logice błogosławieństw, pokory, służby, sprawiedliwości i serdeczności. To też jest tęsknota każdego ludzkiego serca, które cieszy się wiarą, bądź tę wiarę zagubiło lub jej jeszcze nie doznało, żeby po prostu być dobrym człowiekiem. Św. Augustyn napisał „o jak szkoda, że Cię tak późno poznałem, Miłości moja”. Uroczystość Wszystkich Świętych uczy nas przede wszystkim wzajemnej miłości, bycia ludźmi w różnych okolicznościach i właściwych relacji do Pana Boga – wyjaśnia biskup Jan Piotrowski. Nabożeństwo rozpoczęło się Liturgią Słowa, którą celebrował ks. Karol Stawowczyk. On również wygłosił homilię.

Homilia podczas centralnych uroczystości Nocy Świętych:

Następnie zaprezentowano życiorysy świętych i błogosławionych takich jak m.in. św. Jan Paweł II, czy św. Andrzej Bobola i wprowadzono ich relikwie. Później, wierni modlili się przed Najświętszym Sakramentem. Następnie wszyscy udali się na Cmentarz Stary, gdzie po odśpiewaniu uroczystego Te Deum, każdy mógł ucałować relikwie świętych i błogosławionych. – Od 9 lat organizujemy Noc Świętych. Chcemy już dzisiaj wejść w klimat wielkiej uroczystości. Dzisiejsza wigilia daje nam spokojniejszy czas, żeby zagłębić się w refleksji nad świętymi i ich poznać – mówi ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Obchody Nocy Świętych zorganizowały również parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Dąbrowie i parafia Ducha Świętego. Nabożeństwo rozpoczęło się o godzinie 18.45, kiedy przedstawiono motywy tegorocznej Nocy Świętej. Wpisuje się w nie stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, stulecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Rok Ducha Świętego. Skupiono się na postaciach świętych, którzy związani są z tą tematyką. Następnie wierni wsłuchiwali się w recytację starotestamentalnego Hymnu o Mądrości, stanowiącego modlitewny dwugłos. Zaprezentowano również spektakl dotyczący św. Stanisława Kostki i film o patronie młodzieży. Zaprezentowano także postać bł. Wincentego Kadłubka, uczonego i męża stanu. Po tej prezentacji zebrani udali się w pielgrzymce do kościoła pw. Ducha Świętego. – Jako jedna wspólnota ludzi wierzących udajemy się w tej procesji, która jest symboliczna. To droga wiary, podczas której święci są nam potrzebni do tego by z tej drogi nie zboczyć i by ją dobrze wypełnić – mówi ksiądz Adam Kaczmarczyk, wikariusz parafii Ducha Świętego w Kielcach. W parafii Ducha Świętego nabożeństwo rozpoczęto wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Wprowadzono uroczyście relikwie 25 świętych i przedstawiono ich życiorysy. Po błogosławieństwie, wierni mogli oddać cześć świętym przez ucałowanie relikwii i wylosować cytat z ich nauczania. W Kielcach obchody Nocy Świętych zorganizowała również parafia Przemienienia Pańskiego na Białogonie.

Galeria - Parafia NMP Matki Kościoła i Parafia Ducha Świętego w Kielcach: http://em.kielce.pl/galeria/noc-swietych-parafia-ducha-swietego-w-kielcach

W tych wyjątkowych uroczystościach mogli wziąć udział także wierni naszej diecezji spoza Kielc. Jedną z takich miejscowości były Daleszyce, gdzie obchody rozpoczęły się Mszą Świętą o godzinie 19 w parafii św. Michała Archanioła, którą odprawił ojciec Edward Stradomski z Jędrzejowa. – Sercem tej nocy jest to, że przypominamy sobie, że zostaliśmy stworzeni na Boże podobieństwo i powołani do świętości – przypomina ksiądz Dominik Terczyński, wikariusz daleszyckiej parafii. Po Eucharystii, odbył się koncert chóru „Uratowani”, po czym odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia i rozważano postacie świętych i błogosławionych. Wprowadzono uroczyście także 14 relikwii m.in. św. Piotra i Pawła, czy św. siostry Faustyny Kowalskiej. Na zakończenie, wierni adorowali Najświętszy Sakrament.

Galeria - Noc Świętych w Daleszycach: http://em.kielce.pl/galeria/noc-swietych-daleszyce

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna