Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Święto Akcji Katolickiej

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Święto Akcji Katolickiej

25 listopada 2018 / Tekst

Pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego w Bazylice Katedralnej została odprawiona uroczysta Msza Święta z okazji Święta Akcji Katolickiej. Ordynariusz Diecezji Kieleckiej podczas liturgii po raz pierwszy wręczył medale  „Pro Christo Rege Et Ecclesia”, czyli Dla Chrystusowego Królestwa i Kościoła.

-Gromadząc się na Najświętszej Ofierze jaką jest Eucharystia jesteśmy zaproszeni przez samego Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Naszego Króla nie zapowiadają liczne dzieła i opracowania, ale wyłącznie objawione Słowo Boże zawarte w Piśmie Świętym. Intuicyjnie potrzebę Króla odczuwa ludzkie serce, które za nim tęskni - mówił podczas homilii Biskup Jan Piotrowski. -Potrzebna nam jest jednak świadomość, że Jego królestwo jest zdecydowanie inne niż to ludzkie. Królestwo głoszone przez Jezusa jest wieczne i powszechne, jest królestwem prawdy i życia, królestwem świętości i łaski, sprawiedliwości, miłości i pokoju - podkreślił podczas homilii słowa Prefacji na Uroczystość Chrystusa Króla Biskup Kielecki.

Podczas liturgii zostały wręczone medale  „Pro Christo Rege Et Ecclesia”, czyli Dla Chrystusowego Królestwa i Kościoła. Medale otrzymały osoby zaangażowane w posługę duszpasterską, Wyróżnienia trafiły do trzech osób z parafii  św. Franciszka z Asyżu w Kielcach z parafii w Miechowie i Oleszkach.

-W świecie istnieją różne odznaczenia w przestrzeni życia świeckiego oraz Kościoła. Jeden z moich poprzedników ks. biskup Kazimierz Ryczan ustanowił odznaczenie diecezjalne przyznawane w różnych wymiarach życia religijnego. Patrząc na osobę ks. biskupa Kaczmarka, którego 55 rocznica śmierci przypada w tym roku i na jego zawołanie "Omnia Pro Christo Rege" doszedłem do takiego wniosku, że On jako propagator Akcji Katolickiej mógłby być patronem tego odznaczenia - podkreślił Ordynariusz Diecezji Kieleckiej. -Dziś po raz pierwszy, tym skromnym medalem zostały wyróżnione trzy osoby. Są to ludzie oddający swój czas charytatywnie i szczerze - dodał Biskup Jan.

Jednym z wyróżnionych był Stefan Piotrowski z parafii ś. Franciszka z Asyżu.  -To jest moja pierwsza nagroda, tym bardziej ważna, że otrzymana z rąk Biskupa Jana. Jestem ogromnie wzruszony, że ktoś docenił moją bezinteresowną pracę, której oczywiście nie czynię dla rozgłosu, a dla chwały Boga. Myślę, że to wyróżnienie będzie mnie dopingować do dalszej pracy. Udzielam się jako kościelny oraz swoim głosem staram się upiększać liturgię poprzez śpiew.  - podkreślił Stefan Piotrowski.

Medal „Pro Christo Rege Et Ecclesia” został ustanowiony dekretem biskupa kieleckiego z inicjatywy Akcji Katolickiej diecezji kieleckiej. Będzie przyznawany co roku, podczas święta patronalnego Akcji Katolickiej, które przypada w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

 

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna