Na antenie: Bardzo Dobry Wieczór
Kamil Bukowski
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Święcenia nowego biskupa pomocniczego na początku grudnia

Na antenie: Bardzo Dobry Wieczór
Kamil Bukowski
online button
online button

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Święcenia nowego biskupa pomocniczego na początku grudnia

Kielce / 10 listopada 2017 / Tekst

Nowy biskup pomocniczy ksiądz Andrzej Kaleta świecenia biskupie przyjmie w sobotę 9 grudnia o godzinie 10 w bazylice katedralnej. Głównym konsekratorem będzie Biskup Kielecki Jan Piotrowski, natomiast współkonsekratorami - nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio oraz metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Decyzja papieża Franciszka w sprawie powołania księdza Andrzeja Kalety na biskupa pomocniczego ogłoszona została w ostatnią środę w południe. Termin święceń wyznaczono już w czwartek w Krakowie podczas spotkania biskupa ordynariusza księdza Jana Piotrowskiego i biskupa nominata z metropolitą krakowskim arcybiskupem Markiem Jędraszewskim.

Nowy biskup pomocniczy ks. Andrzej Kaleta będzie wspierał ordynariusza diecezji kieleckiej w codziennych obowiązkach. - W każdej diecezji jest jeden biskup. Natomiast instytucja biskupa pomocniczego wprowadzona została w momencie, kiedy obowiązków było bardzo dużo, a ordynariusz, kolokwialnie mówiąc, „nie wyrabiał się”. Jak sama nazwa wskazuje, biskup pomocniczy ma pomagać biskupowi diecezjalnemu, wspierać go w wykonywaniu jego obowiązków. Pamiętajmy, że niektóre z nich są zarezerwowane tylko dla biskupa, jak na przykład udzielanie sakramentu bierzmowania czy wizyty kanonicze odbywające się w każdej parafii co 5 lat. Ponadto, biskupi biorą udział w różnych święceniach czy przewodniczą ważniejszym uroczystościom - wyjaśnia rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach ksiądz Mirosław Cisowski.

„Fidelitas” - czyli z łaciny „Wierność” - to zawołanie, które przyjął dla swojej posługi biskup pomocniczy ksiądz Andrzej Kaleta.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna