Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Święcenia nowego biskupa pomocniczego na początku grudnia

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Święcenia nowego biskupa pomocniczego na początku grudnia

Kielce / 10 listopada 2017 / Tekst

Nowy biskup pomocniczy ksiądz Andrzej Kaleta świecenia biskupie przyjmie w sobotę 9 grudnia o godzinie 10 w bazylice katedralnej. Głównym konsekratorem będzie Biskup Kielecki Jan Piotrowski, natomiast współkonsekratorami - nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio oraz metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Decyzja papieża Franciszka w sprawie powołania księdza Andrzeja Kalety na biskupa pomocniczego ogłoszona została w ostatnią środę w południe. Termin święceń wyznaczono już w czwartek w Krakowie podczas spotkania biskupa ordynariusza księdza Jana Piotrowskiego i biskupa nominata z metropolitą krakowskim arcybiskupem Markiem Jędraszewskim.

Nowy biskup pomocniczy ks. Andrzej Kaleta będzie wspierał ordynariusza diecezji kieleckiej w codziennych obowiązkach. - W każdej diecezji jest jeden biskup. Natomiast instytucja biskupa pomocniczego wprowadzona została w momencie, kiedy obowiązków było bardzo dużo, a ordynariusz, kolokwialnie mówiąc, „nie wyrabiał się”. Jak sama nazwa wskazuje, biskup pomocniczy ma pomagać biskupowi diecezjalnemu, wspierać go w wykonywaniu jego obowiązków. Pamiętajmy, że niektóre z nich są zarezerwowane tylko dla biskupa, jak na przykład udzielanie sakramentu bierzmowania czy wizyty kanonicze odbywające się w każdej parafii co 5 lat. Ponadto, biskupi biorą udział w różnych święceniach czy przewodniczą ważniejszym uroczystościom - wyjaśnia rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach ksiądz Mirosław Cisowski.

„Fidelitas” - czyli z łaciny „Wierność” - to zawołanie, które przyjął dla swojej posługi biskup pomocniczy ksiądz Andrzej Kaleta.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna