Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»SACROEXPO rozpoczęte

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

SACROEXPO rozpoczęte

Kielce / 11 czerwca 2018 / Tekst

Na Targach Kielce rozpoczęła się XIX Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów, czyli SACROEXPO. 280 wystawców z 11 krajów przedstawi  swoje oferty zwiedzającym.  Gospodarzem wydarzenia jest ks. Bp Jan Piotrowski, biskup kielecki.

Poza przeglądem szat i naczyń liturgicznych, goście mają możliwość zapoznania się z trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów. Swoją ofertę przedstawiają również wydawnictwa religijne. – SACROEXPO to nie są tylko zakupy, ale też praca nad rozbudzeniem wyobraźni, odkrywaniu też pomysłów do wyposażenia kościołów, obiektów sakralnych i myślę, że w tym jest wielkość tego, co przeżywamy – powiedział biskup Piotrowski. – To doskonała okazja do wymiany doświadczenia i spotkania ze sztuką – tłumaczył prezes Mochoń, który jednocześnie podkreślił wyjątkowość wydarzenia.

Targi przyciągnęły wiele osób świeckich oraz duchownych. – Mimo, że są to targi ”sacro”, osoba świecka może odnaleźć tutaj coś ciekawego.  Widzimy  tu przedmioty kultu religijnego, a także można odkryć to, że sztuka sakralna nie dotyczy wyłącznie księży – mówił ks. Sebastian Wieczorek, jeden ze zwiedzających.

Wydarzenie to doskonała okazja do zaprezentowania przez producentów swoich wyrobów szerokiej publiczności. – Jesteśmy na targach po raz kolejny. W jednym miejscu spotyka się wiele zainteresowanych stron, dzięki czemu zyskujemy nowych klientów. Jest to też szansa do rozmowy i wymiany poglądów – zaznaczył Stefan Teja, z firmy produkującej ołtarze i meble sakralne.

Nie zabrakło dodatkowych atrakcji dla zwiedzających. Targi uświetnił koncert zespołu niemaGOtu, zaś swoje spotkania autorskie będą mieli Wojciech Cejrowski i Tomasz Terlikowski. Zostały wręczone Medale Papieskiej rady ds. Kultury Per Artem ad Deum. Tegoroczni laureaci to Aleksander Sokurov i prof. Jan Andrzej Kłoczowski.   

Targi potrwają do 13 czerwca.

Tekst: Weronika Grela

ZOSTAW KOMENTARZ