Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Rzecz o piśmiennictwie

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Rzecz o piśmiennictwie

14 listopada 2017 / Tekst

„Staropolskie piśmiennictwo związane z Sanktuariami  Maryjnymi Diecezji Kieleckiej” – to tytuł wykładu jaki mogli wysłuchać wszyscy ci, którzy uczestniczyli w spotkaniu Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego im. bł. Wincentego Kadłubka w Kielcach. Referat wygłosił ks. dr Andrzej Kwaśniewski, prezes Towarzystwa.

 

Wygłoszony wykład to efekt prowadzonych przez ks. dr Andrzeja Kwaśniewskiego badań. -  Podstawą tych badań są starodruki osiemnastowieczne i kilka siedemnastowiecznych  na temat Sanktuariów Maryjnych znajdujących się na terenie diecezji kieleckiej – informuje kapłan. -  Publikacje siedemnastowieczne dotyczą ogólnych spraw i ogólnopolskiej tematyki. Natomiast w osiemnastym wieku rozwijały się już takie formy działalności piśmienniczej, które zmierzały do opisania konkretnych Sanktuariów. Chodzi konkretnie o Włoszczowę, Młodzawy i inne Sanktuaria, w tym Piekoszów posiadający aż trzy publikacje odrębne, wydane w różnych latach i których autorami byli dwaj różni kapłani. Ten rodzaj piśmiennictwa ociera się o teologię. Możemy jednak powiedzieć, że jest to pismo dewocyjne  związane z dziejami Sanktuariów, formami kultu, objawieniami Maryjnymi zatwierdzonymi przez władzę diecezjalną, bądź niepotępionymi przez władzę diecezjalną- uzupełnił ks. dr Kwaśniewski.

Publikacje, o których mowa doskonale obrazują przeżycia związane z kultem Maryjnym. - Są to najstarsze książki siedemnastowieczne i osiemnastowieczne, w których pojawiają się opowiadania związane z przeżyciami religijnymi w nurcie kultu Maryjnego. Warto dodać, że  właśnie te starodruki utrwaliły ówczesną atmosferę religijną – podsumował kapłan.

Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego im. bł. Wincentego Kadłubka w Kielcach funkcjonuje od kilku lat. Jego członkowie spotykają się cyklicznie. Okazją do wtorkowego spotkania i wygłoszonego referatu była obchodzona w tym roku trzechsetna rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. – Dla całego Towarzystwa to bardzo ważne spotkanie. Podobnie jak wszystkie inne. Każdy wykład i podejmowane działanie wiele nas uczy. Jesteśmy wdzięczni księdzu Andrzejowi Kwaśniewskiemu za przygotowanie referatu – powiedziała Maria Spława – Neyman, członek Towarzystwa.  

W wydarzeniu wziął udział także ks. biskup Jan Piotrowski. 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna