Dąbrowa 750x200

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Róże Żywego Różańca w Kielcach

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Róże Żywego Różańca w Kielcach

07 października 2017 / Tekst

Kilka tysięcy osób uczestniczyło  w IX  Diecezjalnej Pielgrzymce Róż Żywego Różańca. Wierni zgromadzeni w Bazylice Katedralnej w Kielcach poprzez wspólną modlitwę łączyli się duchowo z uczestnikami akcji pn. "Różaniec do Granic".

IX Diecezjalna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca zgromadziła  liczne grono wiernych.  Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej wypełnione było po brzegi.  Ks. dr Grzegorz Kaliszewski, diecezjalny moderator Róż Żywego Różańca podkreśla, że Róże Żywego Różańca to najliczniejsza grupa w diecezji kieleckiej, która codzienne modli się na różańcu. –Modlitwa różańcowa to piękny dar, który otrzymaliśmy i z którym dzielimy się z innymi. Poprzez tę modlitwę, przez wstawiennictwo Matki Najświętszej wypraszamy u Boga wszelkie potrzebne łaski. Dzisiaj wiele osób potrzebuje takiego modlitewnego wsparcia. Każdy z nas przeżywa różne trudności, zmaga się z jakimiś problemami. A tym, którzy  zaufają Bogu i Maryi, łatwiej przezwyciężyć te wszystkie problemy. I myślę, że dlatego tak wiele osób przybywa na każdą Diecezjalną Pielgrzymkę Róż Żywego Różańca.  Bardzo się cieszę, że jest nas coraz więcej. Święty Jan Paweł II całe życie zawierzył Maryi  i myślę, że wielu wiernych z diecezji kieleckiej uczyniło to samo. Dlatego tutaj jesteśmy i ufamy, że Maryja jest z nami, że Ona każdego dnia nad nami czuwa, dodaje nam sił i nadziei – powiedział kapłan.

Podczas spotkania swój głos do wiernych skierował także ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej. Kapłan mówił o wartościach misji. Przypomniał także, że każdy człowiek jest misjonarzem i swoją postawą powinien dawać przykład innym.

Pielgrzymi zgromadzeni w Bazylice Katedralnej wysłuchali również konferencji, której temat brzmiał: „Z Maryją – Matką Różańcową – niesiemy Chrystusa”. Wygłosił ją ks. prałat Tomasz Rusiecki, Wikariusz Biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Na spotkaniu nie zabrakło także modlitwy różańcowej. Punktem kulminacyjnym wydarzenia była natomiast Msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Piotrowskiego.  

Na początku homilii ks. biskup przypomniał historię powstania Róż Żywego Różańca. – Diecezjalna rodzina Róż Żywego Różańca jest największym stowarzyszeniem w kościele kieleckim, które codziennie łączy się dziesiątkiem  różańca - na wspólnej modlitwie.  Historia Żywego Różańca zaczęła się w 1826 roku, kiedy to młoda mieszkanka Lyonu – Paulina Jaricot, nawrócona  z próżnego życia, postanowiła pomóc misjom i misjonarzom. Stanęła u początku dzieła rozkrzewiania wiary w 1822 roku, które z czasem stało się  Papieskim Dziełem Rozkrzewiania Wiary. Widząc, że w misyjnej działalności kościoła potrzeba czegoś więcej, zaprosiła do wspólnej modlitwy robotnice z fabryk jedwabiu, które należały do jej ojca. Chciała, aby te panie modliły się w intencjach Ojca Świętego, misji i misjonarzy – opowiadał biskup.

Hierarcha mówił także o znaczeniu modlitwy różańcowej w życiu każdego chrześcijanina. – Drodzy Bracia i Siostry! W apostolstwie różańca świętego Maryja potrzebuje naszych rąk i ust. Rąk- aby przesuwały paciorki różańca i ust- aby wytrwale szeptały modlitwy: Ojcze Nasz i Zdrowaś Maryjo! Ona jest naszą nauczycielką modlitwy wiernej  i bezinteresownej, wytrwałej i solidarnej (…). Święty Jan Paweł II przypomina, że razem z Maryją mamy kontemplować oblicze Jezusa, aby do Niego się upodobnić – podkreślał biskup Piotrowski. - Niech zatem modlitwa różańcowa: osobista, w rodzinie czy we wspólnocie kościoła, czyni nas apostołami Dobrej Nowiny, którzy rozumieją troskę kościoła, że musi iść i głosić – zaznaczał ordynariusz diecezji kieleckiej.

Ks. biskup Piotrowski zachęcał także do duchowej łączności z tymi, którzy powędrowali do granic naszego kraju, by modlić się o pokój w Polsce i na świecie. Na zakończenie powierzył diecezję i wszystkich zebranych Matce Bożej: - Maryjo, Królowo Różańca Świętego! Tobie się powierzamy i za Twoim przykładem chcemy wiernie nieść światu Chrystusa, naszego Pana i Odkupiciela. Amen – zakończył biskup.

Aby zobaczyć więcej zdjęć kliknij TUTAJ

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna