Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Rowerowi pielgrzymi dotarli na Jasną Górę

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Rowerowi pielgrzymi dotarli na Jasną Górę

Jasna Góra / 23 sierpnia 2018 / Tekst
Rowerowi pielgrzymi dotarli na Jasną Górę Foto: Martyna Panda Makowska

Po czterech dniach pielgrzymowania VI Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej dotarła na Jasną Górę. Zakończyła się ona Mszą Świętą w Kaplicy Cudownego Obrazu Najświętszej Marii Panny.

Pątnicy rano wyruszyli z Lelowa i zmierzali w kierunku Drochlina. Tam odmówili poranną modlitwę w kościele. Stamtąd wyjechali w kierunku Podlesia. Następnie odwiedzili Przyrów, gdzie pomodlili się na Różańcu. – Rano spakowaliśmy bagaże i ruszyliśmy do Drochlina po pozostałą grupę uczestników pielgrzymki, którzy tam nocowali. Parafia liczy 430 parafian, a gościła 120 rowerzystów, co jest wyrazem niespotykanej gościnności – mówi Aneta Winiarska-Syska rzecznik pielgrzymki.

W miejscowości Żuraw pielgrzymi zjedli obiad i o godzinie 13.30 wyruszyli do Częstochowy. – Jest to chyba najcięższy odcinek na trasie. Jest gorąco, więc musimy odpowiednio rozłożyć swoje siły. Nastroje są jednak bardzo dobre. Z każdym dniem byliśmy coraz bliżej Jasnej Góry. Każdy wyczekuje tego momentu z drżeniem serca – dodaje rzecznik pielgrzymki.

O godzinie 18.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Najświętszą Ofiarę odprawił biskup Andrzej Kaleta, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej. – Do Częstochowy dotarliśmy o godzinie 16. Jest to taki moment, na który czekają pątnicy. Podczas ostatniego etapu, kiedy wchodzimy do jasnogórskiego sanktuarium prowadzimy rowery. Nie ma krzyku i śpiewania przez megafony, ale ponad 500 rowerzystów wita to święte miejsce przez dzwonienie dzwonkiem rowerowym – opowiada Aneta Winiarska-Syska.

Uczestnicy wyprawy mają za sobą w sumie 250 kilometrów. Pątnicy w pierwszym dniu dotarli do Wiślicy, gdzie odprawiona została Msza Święta na rozpoczęcie pielgrzymki, a zaraz po niej pomodlili się Apelem Jasnogórskim. W kolejnych dniach odwiedzili m.in. Mnichów, Przyłęk Szlachecki, czy Lelów. Codziennie brali udział w Mszy Świętej i modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Bardzo ważną inicjatywą na trasie były zapisy potencjalnych dawców szpiku. W akcji wzięło udział 39 osób. Natchnieniem do niej stała się historia młodej dziewczyny, za którą w ubiegłym roku modlili się pątnicy. Miesiąc po pielgrzymce znalazł się dawca, który dał chorej nowe życie.

Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej to największa tego typu inicjatywa w Polsce. W tym roku na Jasną Górę dotarło 562 rowerzystów. 1 września odbędzie się w Dyminach spotkanie popielgrzymkowe.

ZOSTAW KOMENTARZ