Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Rocznica święceń biskupa Andrzeja Kalety

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Rocznica święceń biskupa Andrzeja Kalety

Diecezja Kielecka / 08 grudnia 2018 / Tekst

9 grudnia biskup Andrzej Kaleta, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej obchodzi pierwszą rocznicę sakry biskupiej. Uroczystość święceń odbyła się rok temu w Bazylice Katedralnej w Kielcach.

Mszy Świętej przewodniczył wówczas kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej. – Od dwóch tysięcy lat spełnia się obietnica Boga, który przez proroka Jeremiasza zapowiadał ludowi: "Dam Wam pasterzy". Tych pasterzy Jezus Chrystus powołuje i posyła w Kościele, będącym Jego dziełem, aby docierali z ewangelią życia i miłości do najdalszych zakątków świata. Aby rozproszone dzieci Boże gromadzić w jedno – mówił wówczas w homilii kardynał Dziwisz. Głównym konsekratorem biskupa Andrzeja Kalety był biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki. Współkonsekratorami byli natomiast: arcybiskup Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce oraz arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Nowy biskup pomocniczy za zawołanie dla swojej posługi przyjął "Fidelitas", czyli wierność.

Biskup Andrzej Kaleta urodził się w 1957 roku, a święcenia kapłańskie przyjął w 1985 roku. Pochodzi z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku Zdroju. Jest doktorem nauk humanistycznych. Przez wiele lat był ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach oraz Dyrektorem Biblioteki WSD. Był także wykładowcą w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Dziennikarstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Był Wikariuszem Biskupim ds. stałej formacji prezbiterów oraz wykładowcą w WSD.

ZOSTAW KOMENTARZ