Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Rada Duszpasterska o nowej ewangelizacji

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Rada Duszpasterska o nowej ewangelizacji

14 kwietnia 2018 / Tekst
ks. Krzysztof Kralka i ks. bp Marian Florczyk ks. Krzysztof Kralka i ks. bp Marian Florczyk

Strategia nowej ewangelizacji omawiana była podczas posiedzenia Rady Duszpasterskiej Diecezji Kieleckiej. Referat pt: „Nowa ewangelizacja w kontekście roku duszpasterskiego: Napełnieni Duchem Świętym” wygłosił ks. Krzysztof Kralka, pallotyn. Obrady odbywały się pod przewodnictwem ks. biskupa ordynariusza Jana Piotrowskiego i biskupów pomocniczych ks. biskupa Mariana Florczyka i ks. biskupa Andrzeja Kalety.

Prelegent scharakteryzował współczesnych odbiorców ewangelizacji:

  • ludzie, którzy nigdy nie słyszeli o Chrystusie;
  • wszyscy ochrzczeni, którzy są w Kościele;
  • ludzie, zamknięci i zrażeni do Kościoła.

– Ta ostatnia grupa jest największa i stanowi wyzwanie dla współczesnych ewangelizatorów. Nowe sposoby głoszenia Ewangelii muszą być więc adekwatne do współczesnego odbiorcy – mówił ks. Kralka. - Działanie Ducha Świętego jest wtedy, kiedy przestajemy się koncentrować na sobie, a idziemy głosić Ewangelię, wychodząc na peryferia Kościoła. Nie jest łatwo porzucić to, co jest bezpieczne, wygodne i daje nam komfort. Jednak trzeba wychodzić ze schematów, aby dotrzeć do ludzi autentycznie oczekujących pomocy. Trzeba pokazać Jezusa, jako odpowiedź na ludzkie problemy – mówił ks. pallotyn.

            Do dyskusji w grupach prelegent zaproponował zagadnienie: co na dziś potrzebne jest w parafii oraz w diecezji, aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie ludzi, którzy są niepraktykujący?

            We wnioskach z obrad trzech grup znalazły się inicjatywy duszpasterskie prowadzone w diecezji i parafiach od wielu lat. Są to m.in. nabożeństwa Drogi Krzyżowej ulicami miast, koncerty Uwielbienia organizowane w centralnych miejscach w miast i miasteczek, pomoc charytatywna organizowana przez Caritas i parafie, aktywność wspólnot i ruchów katolickich, duszpasterstwa specjalistyczne oraz działalność mediów diecezjalnych. Wśród postulatów do realizacji na przyszłość zgłoszono m.in. większą aktywność katolików w mediach społecznościowych oraz próby przeniesienia wspólnoty wirtualnej w realną; większą aktywność duszpasterstwa rodzin; formowanie świeckich liderów grup i wspólnot katolickich, a także modlitwę o świętość, o której pisze w nowej adhortacji „O powołaniu do świętości” papież Franciszek.  

            Podsumowując obrady ks. Krzysztof Kralka wskazał na trzy etapy strategii nowej ewangelizacji: kerygmat (poznanie Chrystusa i nawiązanie z Nim osobistej relacji), katecheza (ugruntowana wiedza na temat wiary), mistagogia (życie z Chrystusem, którego centrum jest Eucharystia).

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna