Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Pożegnaliśmy ks. biskupa Kazimierza Ryczana

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Pożegnaliśmy ks. biskupa Kazimierza Ryczana

19 września 2017 / Tekst

W diecezji kieleckiej odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. biskupa Kazimierza Ryczana.  Mszy św. pogrzebowej  w Bazylice Katedralnej w Kielcach przewodniczył abp Marek Jędraszewski - metropolita krakowski. 

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od wspólnej modlitwy różańcowej w intencji zmarłego biskupa w seminaryjnym Kościele Trójcy Świętej w Kielcach.

O 14:30 w uroczystej procesji trumna z ciałem ks. biskupa Kazimierza Ryczana przeniesiona została do Bazyliki Katedralnej. Tu o godzinie 15. rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa.  Na początku tego modlitewnego spotkania, swoje słowa do zgromadzonych skierował ks. biskup Jan Piotrowski. -  Godzina miłosierdzia, jak pełne miłości ramiona Boga obejmuje nas, zgromadzonych w Katedrze na Mszy świętej pogrzebowej za spokój duszy świętej pamięci księdza biskupa seniora Kazimierza Ryczana- pasterza diecezji kieleckiej w latach 1993 - 2014. Miłosierdzie jest sercem Ewangelii. I taką Ewangelię niestrudzenie, w porę i nie w porę głosił zmarły ksiądz biskup. Jego droga biskupiej posługi w kościele, którą autentycznie kochał karmiła się Tajemnicą Krzyża i Odkupienia, służebną postawą Maryi - Matki Jezusa i umiłowaniem wspólnoty kościoła. Takiego pasterza - wiernego i roztropnego, mądrego i odważnego dzisiaj żegnamy - mówił ks. bp Piotrowski.

Posłuchaj całej wypowiedzi:

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył  metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, homilię wygłosił abp Józef Michalik.  Arcybiskup  rozpoczął  kazanie od refleksji na temat ludzkiego życia: -  Życie człowieka jest wędrówką poprzez różne sytuacje i wydarzenia, wśród których nieustannie czegoś się uczymy i jednocześnie zdajemy ludzki egzamin.  Święty Paweł przypomniał nam, że nikt nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie. Chrześcijanin dopowie z wiarą, że żyjemy dla Pana i umieramy dla Niego. Bo w życiu i śmierci należymy do Pana - mówił abp Michalik. Podczas homilii wiele mówił też o samej postaci ks. biskupa Kazimierza Ryczana - Jego życiu osobistym i kapłańskim.  -  Świętej pamięci ksiądz biskup Kazimierz Ryczan wiedział, że zostać uczniem Chrystusa oznacza przyjąć zaproszenie do przynależenia do Rodziny Bożej, do zgodnego z jego sposobem życia... "Bo kto pełni wolę Ojca mego, który jest w Niebie, ten jest mi bratem, siostrą i matką". Przez całe życie budował Boży Dom, a drzwi tego domu... domu jego serca były szeroko otwarte dla kapłanów i wszystkich ludzi: braci i sióstr, którym służył swoją dyspozycyjnością, posługą słowa i sakramentów - mówił abp Józef Michalik.

Posłuchaj homilii:

W uroczystościach uczestniczyło około 40 biskupów i arcybiskupów z całej Polski. Wśród nich byli m.in.: abp kard. Kazimierz Nycz z archidiecezji warszawskiej, abp Sławoj Leszek Głódź - metropolita gdański, bp Kazimierz Gurda - obecny ordynariusz diecezji siedleckiej. Obecni byli  także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP,  Kancelarii Urzędu Rady Ministrów, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Politechniki Świętokrzyskiej a także przedstawiciele Kielc i województwa świętokrzyskiego. 

Ciało śp. ks. biskupa Kazimierza Ryczana spoczęło w Krypcie Bazyliki Katedralnej. 

Na antenie Radia eM Kielce przez wtorkowy wieczór można posłuchać wspomnień o zmarłym, homilii wygłoszonych podczas uroczystości pogrzebowych a także archiwalnych nagrań. 

Zobacz fotorelacje z uroczystości pogrzebowej.

fot. Dariusz Skrzyniarz

CZĘŚĆ 1.

CZĘŚĆ 2.

CZĘŚĆ 3.

fot. Damian Wysocki

CZĘŚĆ 1.

CZĘŚĆ 2.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO STUDIO eM

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna