Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Pójdą na Święty Krzyż

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Pójdą na Święty Krzyż

Nowa Słupia/Święty Krzyż / 15 kwietnia 2019 / Tekst
Pójdą na Święty Krzyż www.swietykrzyz.pl

W Wielki Piątek odbędzie się tradycyjna Droga Krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Po niej, wierni wezmą udział w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 12 w kościele św. Wawrzyńca w Nowej Słupi. Weźmie w nim udział biskup Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski. – Rozważania w tym roku poprowadzi o. Krzysztof Jamrozy, mistrz nowicjatu. Droga Krzyżowa będzie wiodła wzdłuż kapliczek usytuowanych przy kościele w Nowej Słupi, drogi prowadzącej do Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz historycznym Traktem Królewski – mówi o. Dariusz Malajka, rektor Bazyliki na Świętym Krzyżu.

Nabożeństwo gromadzi każdego roku gromadzi kilka tysięcy pątników z całej Polski. Ma ono niezwykle długą historię. Część kapliczek, przy której się ono odbywa pochodzi nawet z XVI wieku. – Przy Trakcie Królewskim z inicjatywy opata Michała Maliszewskiego były usytuowane stacje Drogi Krzyżowej. Dwie z nich stoją do dziś. Kalwaria Świętokrzyski obecna jest więc od wielu wieków. Współczesna historia to rok 2004 i przywrócenie tego nabożeństwa pasyjnego. W 2007 roku wykonane zostały nowe stacje przez miejscowego artystę – tłumaczy o. Dariusz Malajka.

O godzinie 15 w Bazylice rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem pasterza diecezji sandomierskiej.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna