Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Pójdą na Święty Krzyż

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Pójdą na Święty Krzyż

Nowa Słupia/Święty Krzyż / 15 kwietnia 2019 / Tekst
Pójdą na Święty Krzyż www.swietykrzyz.pl

W Wielki Piątek odbędzie się tradycyjna Droga Krzyżowa z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Po niej, wierni wezmą udział w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 12 w kościele św. Wawrzyńca w Nowej Słupi. Weźmie w nim udział biskup Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski. – Rozważania w tym roku poprowadzi o. Krzysztof Jamrozy, mistrz nowicjatu. Droga Krzyżowa będzie wiodła wzdłuż kapliczek usytuowanych przy kościele w Nowej Słupi, drogi prowadzącej do Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz historycznym Traktem Królewski – mówi o. Dariusz Malajka, rektor Bazyliki na Świętym Krzyżu.

Nabożeństwo gromadzi każdego roku gromadzi kilka tysięcy pątników z całej Polski. Ma ono niezwykle długą historię. Część kapliczek, przy której się ono odbywa pochodzi nawet z XVI wieku. – Przy Trakcie Królewskim z inicjatywy opata Michała Maliszewskiego były usytuowane stacje Drogi Krzyżowej. Dwie z nich stoją do dziś. Kalwaria Świętokrzyski obecna jest więc od wielu wieków. Współczesna historia to rok 2004 i przywrócenie tego nabożeństwa pasyjnego. W 2007 roku wykonane zostały nowe stacje przez miejscowego artystę – tłumaczy o. Dariusz Malajka.

O godzinie 15 w Bazylice rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem pasterza diecezji sandomierskiej.

ZOSTAW KOMENTARZ