Na antenie: Letnie Studio eMki
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Pielgrzymujemy

Na antenie: Letnie Studio eMki
online button
online button

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Pielgrzymujemy

28 lipca 2017 / Tekst
Pielgrzymujemy fot. Dariusz Skrzyniarz

Przed nami XXXVI Kielecka Piesza Pielgrzymka oraz V Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę. Pierwsza z nich rozpocznie się 5 sierpnia w Wiślicy. Pielgrzymi na rowerach wyruszą w trasę 16 sierpnia z Kielc.

Pielgrzymka piesza rozpocznie się tradycyjnie 5 sierpnia w Wiślicy. Otworzy ją uroczysta Msza święta o godzinie 18. W ten sam dzień, od godziny 15, rozpoczną się zapisy.

Osiem dni w drodze

– By się zapisać, trzeba mieć ze sobą specjalny formularz zgłoszeniowy. Należy go pobrać w swojej parafii. Ci, którzy z różnych względów nie rozpoczną wędrówki od Wiślicy, mogą dołączyć w każdym momencie. Należy jednak pamiętać, by zgłosić się do organizatorów – informuje Mateusz Żelazny, rzecznik pielgrzymki.

Na pątniczy szlak pielgrzymi wyruszą 6 sierpnia. Organizatorzy spodziewają się, że jak co roku będzie ich około dwóch tysięcy. W ciągu ośmiu dni pokonają ponad 200 km. Tegoroczna pielgrzymka pójdzie pod hasłem „Idźcie i głoście. Z Maryją niesiemy światu Chrystusa”.

– W tym roku przeżywamy trzechsetną rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie, a także sto czterdziestą rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Dlatego też podczas pielgrzymki będziemy mówić o tych objawieniach i rozważać słowa, które kieruje do nas Matka Boża – zapowiada ksiądz Jacek Iwan, kierownik 36. Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.  Podczas tej modlitewnej wyprawy pątnicy poniosą krzyż oraz figurę Matki Bożej Fatimskiej.

Uczestnicy pielgrzymki kieleckiej jak zawsze podzieleni będą na trzynaście grup. Każda z nich ma swój kolor, oznaczający poszczególne dekanaty. Od kilku lat jest także żółto-biała grupa czternasta – duchowa, której patronuje święty Jan Paweł II. Tworzą ją osoby wspierające pątników modlitwą. – Zapraszamy do tej grupy wszystkich, którzy z różnych przyczyn nie mogą wybrać się razem z nami na szlak. Można się do niej zapisać w swojej parafii. Każdy  pielgrzym duchowy otrzyma legitymację z rozważaniami, czyli rodzaj mapy duchowej, zawierającej tematy podejmowane podczas pielgrzymowania – informuje Mateusz Żelazny.

Na pewno do Częstochowy wybierze się Tomasz Górski: – To będzie moja druga pielgrzymka. Pierwszy raz poszedłem w zeszłym roku. Zachęcili mnie sami pielgrzymi. Pochodzę z Rykoszyna, przez który przechodzą wędrujący na Jasną Górę. Wiele razy gościliśmy ich w naszym domu i zawsze zastanawiałem się, skąd w nich tyle chęci i co to w ogóle za pomysł, żeby iść tyle kilometrów. Gdy z nimi rozmawiałem, za każdym razem podkreślali, że to wspaniałe przeżycie. W końcu postanowiłem, że sam spróbuję, i to było najlepsze, co mogłem zrobić. Rzeczywiście jest tak, jak mówili: niesamowicie.

Na rowerach do Maryi

Przed nami również jubileuszowa,  V Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej. Rozpocznie się 16 sierpnia. – Wyruszymy około godziny dziewiątej sprzed kościoła świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach. Na starcie zawsze towarzyszy nam ksiądz biskup, który udziela błogosławieństwa – informuje Aneta Winiarska-Syska, rzecznik pielgrzymki.

Wyprawa rowerowa potrwa cztery dni. – Pierwszego dotrzemy do Wiślicy i tam odbędzie się uroczyste otwarcie. W następnych dniach przejedziemy przez Pińczów, Mnichów, Dzierzgów, Lelów. Wyprawę zakończymy oczywiście w Częstochowie. Łącznie będziemy mieli do pokonania około 280 kilometrów. Trasa jest długa, należy więc pamiętać, aby dobrze się do niej przygotować. Każdy, kto się z nami wybiera, powinien zadbać nie tylko o sprawny rower, ale także o swoje zdrowie, bo choć pielgrzymka do ekstremalnych nie należy, to jednak wymaga sporego wysiłku – uprzedza rzecznik.

Zapisy na pielgrzymkę rowerową potrwają do 10 sierpnia. – Tym, którzy chcą się z nami wybrać, a jeszcze się nie zapisali, sugerujemy pośpiech, liczba miejsc jest bowiem ograniczona. W tej wyprawie nie może uczestniczyć więcej niż pięciuset rowerzystów. Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania dzieci z rodzicami, młodzież, dorosłych, osoby starsze, czyli wszystkich, którzy lubią jeździć na rowerze i kochają Matkę Bożą – zachęcają organizatorzy. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie: http://www.pielgrzymkarowerowa.pl.

Do udziału w pielgrzymce zaprasza także między innymi pan Piotr Zieliński, którzy w rowerowych wyprawach na Jasną Górę uczestniczy od pierwszej z nich: – To będzie moja piąta. Już za pierwszym razem odkryłem, jak wiele może ona dać. Myślę, że kto raz pojedzie i poczuje wspaniałą atmosferę, jaka na niej panuje, będzie wracał. To jest naprawdę cudowne przeżycie, zwłaszcza kiedy dociera się do celu.

W tym roku organizatorzy przygotowali małą niespodziankę dla tych, którzy chcą zabrać ze sobą dzieci. – Młodzież gimnazjalna oraz uczniowie szkół podstawowych są w tym razem zwolnieni z opłat. To mały prezent z okazji jubileuszu – informuje rzecznik pielgrzymki. V Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej zakończy się 19 sierpnia.

Iwona Gajewska-Wrona

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna