Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Pamiętajmy o misjach

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Pamiętajmy o misjach

diecezja kielecka / 15 marca 2019 / Tekst

W drugą niedzielę Wielkiego Postu Kościół w Polsce obchodzi Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W szczególny sposób włączamy się wtedy w pomoc tym swoistym ambasadorom Polski i Kościoła, posługującym w wielu krajach na całym świecie.

Również w diecezji kieleckiej, która pod wieloma względami jest w tej kwestii wyjątkowa, możemy wspomóc modlitewnie i materialnie głoszących Ewangelię.

– Modlitwą i cierpieniem w intencji misji oraz ofiarami wyrażamy braterską solidarność z ponad dwoma tysiącami misjonarzy i misjonarek (dokładnie 2004 – przyp. red.), którzy dają świadectwo miłości Boga i bliźniego w 99 krajach. Hasło tej niedzieli – „Misjonarze mocą Ducha Świętego” – podkreśla prawdę bliską świętemu Janowi Pawłowi II, że misje są sprawą wiary, a głoszenie Chrystusa dokonuje się dzięki inspiracji, światłu, mocy i łasce Bożego Ducha – wyjaśnia ksiądz Łukasz Zygmunt, dyrektor Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.

Trud misjonarzy…

Misje zajmują szczególne miejsce w życiu naszej diecezji. Dość powiedzieć, że sam biskup kielecki Jan Piotrowski pracował jako misjonarz w Kongo i Peru. Obecnie nasi kapłani diecezjalni przebywają na misjach w Peru, na Jamajce i Wybrzeżu Kości Słoniowej.

– Nasze placówki znajdują się również w krajach byłego Związku Sowieckiego. Tam posługują też siostry zakonne. Mamy się czym poszczycić, ale jest to zasługa przede wszystkim Pana Boga i Ducha Świętego. Teraz do wyjazdu na misje przygotowuje się ksiądz Maciej Pawłowski, który w kwietniu otrzyma krzyż misyjny i wyruszy do pracy na Jamajce. Na misjach są również dwie osoby świeckie. Oprócz nich pracę misyjną podjęło około 30 kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich pochodzących z diecezji kieleckiej – wylicza ksiądz Zygmunt.

W dzieło głoszenia Chrystusa w różnych zakątkach świata zaangażowani są również klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, którzy dwa lata temu rozpoczęli staż misyjny, pomagając misjonarzom w Kazachstanie i Peru.

…i pomoc diecezjan

Warto zwrócić uwagę na wyjątkową pomoc, jaką diecezjanie niosą pracującym na misjach. – Diecezja kielecka jest na pierwszym miejscu. jeśli chodzi o pomoc, którą dzieci pierwszokomunijne ofiarowują swoim rówieśnikom w krajach misyjnych. Wielką zasługą biskupa Jana Piotrowskiego jest wprowadzenie w pierwszy piątek miesiąca dnia solidarności z misjonarzami. Zbierane są wówczas ofiary, które bezpośrednio trafiają do misjonarzy. Dzięki pomocy realizujemy wiele projektów, takich jak placówki medyczne – tłumaczy dyrektor Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.

Oczywiście, nie brakuje również silnego zaangażowania modlitewnego wiernych diecezji kieleckiej, którzy w wielu wspólnotach wytrwale proszą Pana Boga o pomoc dla obecnych misjonarzy oraz o nowe powołania misyjne.

Jak pomóc?

Druga Niedziela Wielkiego Postu stanowi więc doskonałą okazję do aktywnego włączenia się w tworzenie dzieła misyjnego naszej diecezji. Podstawową, ale zarazem najważniejszą formą wsparcia jest nasza modlitwa. Bardzo ważne też jest uświadomienie sobie, że głoszenie Chrystusa to obowiązek każdego chrześcijanina. Istotna jest również pomoc materialna, dzięki której misjonarze budują wspaniałe dzieła, przyczyniające się do poprawy warunków życia ludzi w krajach misyjnych. Ofiary zbierane w określone dni do puszek będą przeznaczone na realizację projektów za pośrednictwem Dzieła Pomocy „Ad Gentes” Komisji Episkopatu Polski ds. misji. Ponadto, w ciągu całego roku możemy pomagać misjonarzom i misjonarkom, wysyłając SMS o treści Misje na numer 72 032 (koszt 2,46 zł z VAT).

Pamiętajmy, że osoby pracujące na misjach to jednocześnie nasi wyjątkowi ambasadorzy. Warto ich wspierać.

Michał Łosiak

ZOSTAW KOMENTARZ