online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ
online button
online button

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Wielki Czwartek

diecezja kielecka / 13 kwietnia 2017 /

W kieleckiej Bazylice Katedralnej odbyła się Msza Święta Krzyżma, w czasie której kapłani z naszej diecezji odnowili swoje przyrzeczenia. Poświęcony został także olej używany w sakramentach.

Nasze życie i relacja z drugim człowiekiem. Wszystko to w połączeniu ze wspomnieniami wydarzeń i osób związanych z Kielcami. To temat rozważań Drogi Krzyżowej, która tradycyjnie w Wielki Wtorek przeszła ulicami miasta.              

Każdego roku, przed Świętami Wielkanocnymi kielecka Caritas organizuje szereg inicjatyw mających na celu wsparcie najuboższych. Nie inaczej jest tym razem. 

Wielki Tydzień to szczególny czas przygotowania do Świąt Zmartwystania. W tym szczególnym czasie, od poniedziałku do środy na antenie Radia eM można wysłuchać Radiowych Rekolekcji Wielkopostnych, które prowadzi Ordynariusz Dziecezji Kieleckiej ks. bp Jan Piotrowski.

- To była przepiękna sztuka… Ci aktorzy przypomnieli nam, co takiego właśnie się dzieje i jak wielkie święto jest przed nami – mówili wierni, którzy obejrzeli Misterium Męki Pańskiej wystawione w parafii św. Wawrzyńca w Górnie.   Sztukę, zatytułowaną „Pasja oczami Marii Magdaleny” przygotowali aktorzy z grupy teatralnej „Górnolotni”.  Przedstawienie było też okazją do wsparcia małego chłopca z Pawłowic, który urodził się bez oczu.

Niedziela Palmowa

Kielce / 09 kwietnia 2017 /

Niedziela Palmowa, rozpoczynająca Wielki Tydzień, upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. „Wielu zaś słało swe płaszcze na drodze, a inni gałązki ścięte na polach” (Mk 11, 8) – tak opisuje ten wjazd święty Marek.

Zakończyły się Światowe Dni Młodzieży w diecezjach. Swoje dzisiejsze spotkanie młodzi ludzie rozpoczęli w   kościele św. Wojciecha w Kielcach. Po nabożeństwie i konferencji przeszli w procesji z Krzyżem do Bazyliki Katedralnej. Zwieńczeniem dnia była Msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Piotrowskiego. 

Kilkuset wiernych uczestniczyło w Drodze Krzyżowej na Karczówkę. Nabożeństwo poprzedziła Msza św. w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny przy ul. Urzędniczej w Kielcach. 

Przed nami Triduum Paschalne i rozważanie najważniejszych wydarzeń dla chrześcijan – Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Przypomnijmy, co oznaczają i jak są obchodzone poszczególne dni.

Rozmowa z księdzem doktorem Janem Nowakiem, redaktorem naczelnym Wydawnictwa "Jedność".

Choć pochodził z rodziny szlacheckiej i miał ogromny talent malarski, to całe swoje dojrzałe życie poświęcił pomocy ubogim i bezdomnym. Choć od śmierci Adama Chmielowskiego, znanego nam jako święty Brat Albert, minęło już ponad 100 lat, to zapoczątkowane przez niego dzieło jest kontynuowane.

Niedziela młodzieży

diecezja kielecka / 07 kwietnia 2017 /

Nadchodząca niedziela obchodzona jest w Kościele katolickim jako Niedziela Palmowa. Święty Jan Paweł II ustanowił ją jednak również Światowym Dniem Młodzieży. - Ojciec Święty chciał, by młodzież spotykała się jak najczęściej. Zaproponował, by na szczeblu diecezjalnym Światowy Dzień Młodzieży odbywał się co roku, a światowy wymiar przybierał co kilka lat. Orędzie papieża Franciszka na tę okazję jest pełne nadziei i wdzięczności. Ojciec święty pisze w nim, że ponownie jesteśmy w drodze po wspaniałym spotkaniu w Krakowie - powiedział ks. Łukasz Zygmunt, diecezjalny duszpasterz młodzieży, w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Przedświąteczna pomoc Caritas

diecezja kielecka / 06 kwietnia 2017 /

Przed każdymi świętami Caritas prowadzi zbiórki żywności dla najbardziej potrzebujących. - Akcją objęliśmy 67 sklepów, a zaangażowało się w nią około 1100 wolontariuszy. Po podliczeniu sprawozdań okazało się, że zebraliśmy 14,5 tony żywności. To ilość rekordowa. Połowa z niej pozostanie do dyspozycji parafialnych zespołów Caritas. W Wielkim Tygodniu przekażemy ponadto potrzebującym około 2,5 tysiąca paczek - powiedział ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Tradycyjnie w Wielki Wtorek, 11 kwietnia, ulicami Kielc przejdzie Droga Krzyżowa. Nabożeństwo, nazwane Świętokrzyskim Misterium Męki Pańskiej, rozpocznie się o godz. 18.30 w kościele św. Wojciecha. 

Strona 9 z 52

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay