Na antenie: Letnie Studio eMki
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ

Na antenie: Letnie Studio eMki
online button
online button

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

11 maja w diecezji kieleckiej rozpocznie się zbiórka elektrośmieci na rzecz misji. Będzie można oddać stare, niepotrzebne i zużyte baterie, telefony, lodówki, telewizory i wiele innych tego typu rzeczy. Pieniądze pozyskane w ten sposób przeznaczone zostaną na realizację projektów misyjnych.

VI Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Księdza Biskupa Mariana Florczyka odbędzie się 12 maja w Hali Widowiskowo–Sportowej w Pińczowie przy ul. Republiki Pińczowskiej 42.

Od  wspólnej Mszy świętej w Bazylice Katedralnej w Kielcach rozpoczęły się uroczystości  ku czci Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, Patronki miasta. Eucharystii przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski.

Od wspólnej Mszy świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej rozpoczęły się obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Kielcach. Eucharystii przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski.

Biskup spotkał się z misjonarzami

diecezja kielecka / 01 maja 2018 /

W Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach odbyło się spotkanie misjonarzy i rodzin misjonarzy diecezji kieleckiej. Uroczystej Mszy Świętej inaugurującej wydarzenie przewodniczył ksiądz biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej.

W poniedziałek 7 maja przypada uroczystość Matki Bożej Łaskawej Patronki Kielc. Mszy świętej odpustowej w Bazylice Katedralnej o godz. 19 będzie przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Po Eucharystii przejdzie procesja różańcowa z katedry na Rynek, gdzie zostanie odmówiona specjalna modlitwa za miasto i jego mieszkańców. Kult Matki Bożej Łaskawej w Kielcach sięga XVII wieku. Koronacji obrazu dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II 3 czerwca 1991 roku. W tym samym roku Matka Boża Łaskawa została ogłoszona Patronką Kielc.

Rozmowa z księdzem Adamem Kędzierskim, proboszczem parafii katedralnej w Kielcach

O puchar ks. biskupa Andrzeja Kalety walczyli uczestnicy I Turnieju Szachowego, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Górnie. Najlepsi w tych zmaganiach okazali się: Maciej Moćko (SP) i Mateusz Wieliński (Gimnazjum).

Stare, niepotrzebne i zużyte baterie, telefony, lodówki, telewizory i wiele innych tego typu rzeczy będzie można oddać na rzecz misji. W diecezji kieleckiej już wkrótce ruszy zbiórka elektrośmieci na ten cel.

Ulicami centrum Kielc po raz kolejny przeszła Droga Światła. Nabożeństwo przypomina wydarzenia z życia Jezusa już po zmartwychwstaniu. Swą formą nawiązuje ona do znanej nam Drogi Krzyżowej. Na trasie marszu zaplanowano 14 stacji, podczas których księża wygłaszali rozważania. Duchowni przemawiali stając na… drabinie.

Rozmowa z księdzem biskupem Andrzejem Kaletą, biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej

Klaudia Bała, Julia Chruściak i Kamila Bała będą reprezentowały diecezję kielecką w etapie ogólnopolskim dwudziestej drugiej edycji Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wszystkie trzy są uczennicami Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach.

18 kwietnia 2018 r. przypada 20. rocznica święceń biskupich Księdza Biskupa Mariana Florczyka. Ks. biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej w specjalnym komunikacie zachęca do modlitwy w intencji Księdza Biskupa Mariana.

Kieleckie Wydawnictwo Jedność obchodzi w tym roku 100-lecie swojej działalności. - Nasza historia nie jest usłana tylko różami. Na jej kartach zapisane są również potężne ciosy, które zostały zadane po wojnie. W 1949 roku drukarnia Jedność została upaństwowiona, w 1950 roku cofnięto koncesję, 30 czerwca 1960 roku Wydawnictwo przestało istnieć. Dopiero po dwudziestu latach, nowy biskup, który przybył do naszej diecezji - Stanisław Szymecki,  rozpoczął działania, które miały na celu przywrócenie działalności wydawnictwa. W rezultacie 10 stycznia 1990 roku  Jedność została oficjalnie reaktywowana - opowiadał ks. dr Jan Nowak, redaktor naczelny Wydawnictwa Jedność podczas audycji "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.

Droga Światła po raz kolejny przejdzie ulicami Kielc. Nabożeństwu będzie przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski. 

 

Strona 8 z 81

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna