online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ
online button
online button

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża jest wyjątkowym wydarzeniem.  I choć większość może ją śledzić tylko na ekranach telewizorów, to jednak wielu po cichu marzy, by wziąć w niej udział osobiście. Tak też było w przypadku Aleksandry Magdy z Kielc. W tym roku jej pragnienie się spełniło.

Od uroczystej, porannej procesji rezurekcyjnej z Najświętszym Sakramentem wierni rozpoczęli świętowanie Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Procesji oraz późniejszej Mszy świętej w Bazylice Katedralnej w Kielcach przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski. Podczas homilii przypomniał o znaczeniu tego wydarzenia.

Radosne Alleluja!

diecezja kielecka / 16 kwietnia 2017 /

Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna uroczysta poranna procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem. Kapłan ogłasza światu, że Chrystus Zmartwychwstał. On zwyciężył grzech, śmierć, zło i jest Żywym Bogiem.

Poświęciliśmy pokarmy

Kielce / 15 kwietnia 2017 /

Wielka Sobota jest dniem, w którym święcimy pokarmy. We wszystkich kieleckich kościołach przed południem odbywają się święcenia.

Symbole Wielkanocne

diecezja kielecka / 15 kwietnia 2017 /

Święta w polskiej religijności, tradycji i kulturze mają swoją bogatą symbolikę, która sprawia, że silniej odczuwamy atmosferę świąt oraz może przyczynić się do pogłębienia naszej więzi z Bogiem.

 

Wielka Sobota

diecezja kielecka / 15 kwietnia 2017 /

W Wielką Sobotę trwa adoracja Jezusa Chrystusa złożonego w grobie. Przed południem święcone są pokarmy. W koszyczkach nie może zabraknąć chleba, jajek, kiełbasy, chrzanu i baranka. Niezwykle bogatą symbolikę ma sprawowana po zmroku Wigilia Paschalna. Składa się ona z Liturgii Światła, Słowa, Chrztu i Eucharystii. 

Zgodnie z tradycją w kościołach urządzone zostały Groby Pańskie, w których podczas wielkopiątkowej liturgii wystawiony zostanie Najświętszy Sakrament. Poniżej publikujemy zdjęcia z wybranych świątyń. W Kielcach największe wrażenie robi instalacja ustawiona w kościele garnizonowym przy ulicy Chęcińskiej.

Radosna pieśń śpiewana w polskich kościołach „Zwycięzca śmierci, piekła i szatana, wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana” najpełniej oddaje to, co się wydarzyło w Wielkanocny poranek.

Rozmowa z księdzem Marianem Królikowskim, przełożonym generalnym Stowarzyszenia Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła” w Kielcach.

Wielki Piątek

diecezja kielecka / 14 kwietnia 2017 /

Wielki Piątek to dzień, w którym umarł na krzyżu Jezus Chrystus. W świątyniach nie grają organy, nie dzwonią dzwony, a nawet na ołtarzach nie ma obrusów.

Ks. Tadeusz Wojda pochodzący z diecezji kieleckiej został mianowany przez papieża Franciszka nowym Arcybiskupem Białostockim. Zastąpi on przechodzącego na emeryturę abp. Edwarda Ozorowskiego. 

Klasztor na Świętym Krzyżu to miejsce ściśle związane z historią Polski. To stamtąd nazwę bierze też nasze województwo. - Wielki Piątek dla nas jest kulminacją tego, co jest treścią naszej całorocznej posługi. Spotkanie ze świętą relikwią jest dla wiernych rzeczą niezwykłą - powiedział ojciec Zygfryd Wiecha, Superior klasztoru na Świętym Krzyżu w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Eucharystia oświetla życie człowieka

diecezja kielecka / 13 kwietnia 2017 /

Wielkim Czwartkiem rozpoczynamy Triduum Paschalne. – To wielkie święto dla całego Kościoła, ponieważ Eucharystia jest jak słońce oświetlające nasze życie. Domaga się ona również obecności innych sakramentów - powiedział ks. prof. Stefan Radziszewski, prefekt w Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek im  w Kielcach w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

W Wielkim Tygodniu na antenie Radia eM zaplanowano szereg transmisji związanych z  Triduum Paschalnym i Świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Można nas słuchać na 107,9 FM, poprzez stronę internetową a także aplikacje na urządzenia mobilne.

 

 

 

 

Strona 8 z 52

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay