Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ

Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
online button

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Adam odnowiony

Skalbmierz / 22 grudnia 2016 /

XIX wieczna figura biblijnego Adama w Drożejowicach (na pograniczu powiatów jędrzejowskiego i pińczowskiego) doczekała się renowacji. W Wigilię o 12 odbędzie się spotkanie przy odnowionym pomniku.

Na placu Najświętszej Maryi Panny obok bazyliki katedralnej w Kielcach odbył się Kiermasz Miłosierdzia. Na  stoiskach znaleźć można było  świece „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” oraz ozdoby świąteczne wykonane przez osoby niepełnosprawne i dzieci. Na wszystkich zainteresowanych czekało też mnóstwo atrakcji.

Już po raz 26 do Kielc zawitało Betlejemskie Światełko Pokoju. Do województwa świętokrzyskiego przetransportowali je kieleccy harcerze. Płomyk otrzymali w Zakopanem od skautów słowackich. Podczas kolędowania na kieleckim Rynku dzielili się nim z mieszkańcami miasta.

Tygrys według... alumnów

Kielce / 17 grudnia 2016 /

"Tygrys jest gatunkiem łowczym i drapieżnym" - można było usłyszeć na deskach Teatru Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach podczas sobotniej premiery sztuki "Tygrys Według Brożka". Jakie konsekwencje przyniesie dla głównego bohatera sztuki pojawienie się tego groźnego zwierzęcia w łazience? O tym można się przekonać oglądając spektakl kieleckich alumnów.

Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach ma ponad 30 lat. Kościół, który służy dziś parafianom jest nieco młodszy, bo liczy lat dwadzieścia. Od jakiegoś czasu wnętrze świątyni nie przypomina już tego, które było na początku. W ciągu ostatnich kilku miesięcy zyskało ono nową kolorystykę. – Wcześniej wszystko było w bieli. Ten kolor towarzyszył parafianom od początku istnienia świątyni. Uznaliśmy, że najwyższy czas to zmienić. Skonsultowane to zostało oczywiście z projektantem - przyznał ks. Grzegorz Pałys, proboszcz parafii. Prace trwały pięć miesięcy. W tym okresie zmieniono nie tylko kolor ścian, ale także odnowiono figury, dodano nowe motywy oraz wstawiono dodatkowe szyby do okien. –  Odnowiliśmy każdą część naszego kościoła. W ołtarzu głównym odrestaurowaliśmy figurę Chrystusa. Nowy kolor zyskał również sam krzyż. Bardziej intensywne kolory ma teraz także tło, a zwłaszcza namalowane na nim kłosy zbóż. Przed remontem były one niemal  niewidoczne, teraz widać je z daleka – wymienił proboszcz.

„Idźcie i głoście Ewangelię. Modlitewnik ucznia – misjonarza” – to publikacja kieleckiego Wydawnictwa Jedność. Sięgnąć po nią mogą nie tylko misjonarze pracujący w odległych krajach, ale każdy kto swą modlitwą chce wspierać dzieło misyjne Kościoła. 

Rozmowa z ks. biskupem Janem Piotrowskim, Biskupem Kieleckim

Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach ma ponad 30 lat. Kościół, który służy dziś parafianom jest nieco młodszy, bo liczy lat dwadzieścia. Od jakiegoś czasu wnętrze świątyni nie przypomina już tego, które było na początku. 

W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w kieleckiej katedrze zgromadzili się przedstawiciele związków zawodowych, duchowni oraz lokalne władze. Zebrani modlili się w intencji ojczyzny oraz tych, którzy poświęcili zdrowie lub życie sprzeciwiając się komunistycznemu reżimowi. - Ta intencja jest szczególnie ważna w sytuacji, gdy pojawiają się w Polsce ludzie, którzy próbują przekonywać, że było to takie „kulturalne wydarzenie” i nic szczególnego na ulicach Polski się nie działo. Tym bardziej trzeba pamiętać o tych prawie stu osobach, dla których stan wojenny oznaczał ofiarę ze swojego życia – mówił do zebranych na początku Mszy świętej ks. Adam Kędzierski, proboszcz parafii katedralnej w Kielcach.

Przed nami wyjątkowe wydarzenie muzyczne: 20 stycznia 2017 roku  o godz. 19:00 w Hali Legionów  w Kielcach zabrzmi charytatywny koncert  „Kieleckie Betlejem”. Podczas imprezy będzie można usłyszeć najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe z różnych stron świata. Wszystko to w wykonaniu największych gwiazd estrady.

„Polska pomaga” – pod takim hasłem zorganizowany zostanie w Kielcach Kiermasz Miłosierdzia.  Dochód z akcji przeznaczony zostanie na wsparcie potrzebujących. 

Długie grudniowe wieczory, krótkie dni, adwentowe czuwanie – skłaniają do refleksji. Do wyjścia na pustynię, modlitwy i ciszy, by zobaczyć swoje życie w odniesieniu do Boga, ludzi w tym przedświątecznym czasie. 

Rozmowa z Małgorzatą Gorzelak, historykiem sztuki z Muzeum Diecezjalnego w Kielcach. 

Rozmowa z ks. prof. Stefanem Radziszewskim, polonistą, wykładowcą WSD w Kielcach  

Strona 8 z 43

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay