Na antenie: Twoje Ulubione Wakacje
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ

Na antenie: Twoje Ulubione Wakacje
online button
online button

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

„Rodzina to Bóg, Honor i Ojczyzna” – pod takim hasłem będzie przebiegał rodzinny festyn na placu przy Kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach.

 Przed nami XII Integracyjne Spotkanie Chorych i Niepełnosprawnych z Województwa Świętokrzyskiego i Diecezji Kieleckiej. Odbędzie się ono 4 czerwca na lotnisku w Masłowie.

Uroczystą Mszą świętą w kieleckiej Katedrze rozpoczęły się oficjalne  obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Kraju organizowane w tym roku w Kielcach. Eucharystii przewodniczył bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

W Kielcach rusza Kampania Społeczna „Kielce dla Syrii". Z tej okazji w stolicy regionu świętokrzyskiego gościł ks. dr hab. Waldemar Cisło, prof. UKSW reprezentujący papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które jest partnerem akcji. Kapłan podkreśla, że mieszkańcy Syrii potrzebują natychmiastowej i nieustannej pomocy.

W tym roku przypada 50 - lecie koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie. Z tej okazji - 13  czerwca br. odbędzie się sympozjum naukowe pt. "Oto Matka Twoja".

Śpiew, taniec  i modlitwa – tak wyglądało Uwielbienie na kieleckim Rynku. Centralnym punktem uroczystości było wystawienie Najświętszego Sakramentu.

Nowi kapłani w diecezji kieleckiej

Diecezja Kielecka / 26 maja 2018 /

10 diakonów diecezji kieleckiej przyjęło w sobotę święcenia kapłańskie. Sakramentu udzielił biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej.

Eucharystia buduje Kościół

diecezja kielecka / 30 maja 2018 /

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

„Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie, połamał go i podał im, mówiąc: To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!” (Łk 22,19) – tak moment ustanowienia Eucharystii opisuje święty Łukasz. Życie Kościoła związane jest z Eucharystią. Kiedy Chrystus został  wydany, wziął chleb, błogosławił i dał do spożycia apostołom. To samo uczynił nad kielichem z winem. Pan Jezus wiązał owocność życia chrześcijańskiego z przyjmowaniem Bożego chleba - komunii świętej. Mówił o sobie: „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało, wydane za życie świata” (J 6, 51- 52).

Stajemy przed wielką tajemnicą wiary i nią żyjemy, bowiem w Eucharystii po konsekracji kapłan wypowiada te słowa: „Oto wielka tajemnica wiary”. Jest to misterium, tajemnica trudna do zgłębienia, o której  święty Tomasz z Akwinu mówił, że rozum zatrzymuje się przed nią. Do zgłębienia tajemnicy Eucharystii potrzebna jest łaska wiary. Bez Eucharystii nie ma również prawdziwej jedności z Chrystusem. Święty Jan Paweł II w ostatniej encyklice „Ecclesia de Eucharistia” przypomniał, że Eucharystia buduje Kościół, który żyje z Niej. Praktyka chrześcijańskiego życia we wspólnocie Kościoła wskazuje, że tam gdzie ludzie się karmią Eucharystią, tam jest więcej dobra.

Rozpoczynając Eucharystię, często mówię, że gromadzi nas najpiękniejsza modlitwa Kościoła – Eucharystia, która jest modlitwą dziękczynienia. W Eucharystii zawiera się i objawia całe misterium zbawcze, przyjścia Jezusa na świat, Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Pan Bóg chce nam powiedzieć, że przez Eucharystię: „Jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 20). Jestem z wami w tym co dobre, ale jestem z wami również wtedy, kiedy jest wam ciężko. Myślę, że w czasie Mszy świętej można odnieść się do słów Pana Jezusa: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11, 28).

Ojciec Święty Franciszek w adhortacji apostolskiej: „Gaudete et exultate” zwraca uwagę na potrzebę łaski w życiu chrześcijańskim, żeby nie było w nas ducha pelagianizmu, przeświadczenia, że sam sobie ze wszystkim poradzę. Bez Bożej łaski człowiek jest bardzo słaby, ograniczony, bo jego własne doświadczenie nie zawsze wskazuje mu właściwe drogi. „Jeśli ktoś myśli, że przejdzie bezpiecznie przez życie bez Chrystusa, skazuje się na niechybną klęskę”, mówi Ojciec Święty. Eucharystia jest pokarmem dla ludzkiego serca i źródłem życia duchowego. Bez Niej nie ma świętości chrześcijańskiego życia.

Kto idzie z Jezusem przez życie, jest wytrwałym wędrowcem. Uczniowie podążający do Emaus, rozmawiali z Chrystusem, On wyjaśniał im Pisma, a „serca ich pałały” (Łk 24, 13-32). Jednak poznali Go dopiero przy łamaniu chleba. Wtedy zrodziło się pragnienie w ich sercu i ta piękna prośba: „Pozostań z Nami Panie”. Myślę, że to wołanie apostołów powinno w nas żyć i sprawiać, abyśmy byli coraz bliżej Jezusa Eucharystycznego, Chleba Życia.                                        

Szczęść Boże.

Ks. Bp Jan Piotrowski

Posłuchaj rozmowy z księdzem biskupem Janem Piotrowskim w audycji Warte Refleksji:

Eucharystia otwiera Niebo

diecezja kielecka / 26 maja 2018 /

Rozmowa z księdzem doktorem Adamem Wilczyńskim, ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Dzielą się wiarą

diecezja kielecka / 25 maja 2018 /

Chcą dzielić się swoją wiarą i zarażać Bogiem innych. To główne cele organizatorów Uwielbienia  w Centrum Miasta. Jego szósta edycja odbędzie się w najbliższą niedzielę o godzinie 19 na kieleckim Rynku.  Pomysłodawcą takiej inicjatywy sześć lat temu był ks. Marcin Boryń, założyciel wspólnoty Zarażę Cię Bogiem. W rozmowie z Katarzyną Bernat przedstawił więcej szczegółów dotyczących koncertu i jego przesłania.

W czwartek obchodziliśmy  Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana a razem z nim Dzień Kapłański. Z tej okazji, w Bazylice Katedralnej w Kielcach spotkali się księża z całej diecezji, by wspólnie podziękować Bogu, za otrzymane łaski.  Eucharystii przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski.

Chcą dzielić się swoją wiarą i zarażać Bogiem innych. To główne cele organizatorów Uwielbienia  w Centrum Miasta. Jego szósta edycja odbędzie się 27 maja.

W Jędrzejowie odbyło się diecezjalne spotkanie szkolnych kół Caritas. Wzięło w nim udział ponad 20 delegacji z całej diecezji. Mszy Świętej inaugurującej wydarzenie przewodniczył biskup Andrzej Kaleta.

Uroczystości odpustowe ku czci św. Rity  odbyły się w Parafii p.w. św. Antoniego z Padwy w Kielcach. Rozpoczęła je Koronka do św. Rity.  Głównym punktem była Msza święta. Eucharystii przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski.

Strona 6 z 81

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna