Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Wyjątkowy kurs narzeczeński

Diecezja Kielecka / 27 marca 2019 /

Już 11 kwietnia przy Centrum Duszpasterskim Wesoła 54 rozpocznie się Kurs Narzeczeński prowadzony przy użyciu metod aktywizujących. To doskonała okazja dla przyszłych małżonków, aby dobrze przygotować się do wspólnego życia i założenia rodziny.

Zbliża się kolejna rocznica śmierci św. Jana Pawła II. 2 kwietnia o godzinie 18.30 w kościele parafialnym w Masłowie Mszę Świętą odprawi biskup Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej. Po niej odbędzie tradycyjna Droga Krzyżowa na lotnisko.

Życie jest święte

Diecezja Kielecka / 25 marca 2019 /

– Prawda o życiu jest jedna: jest ono Darem Bożym – mówił w swojej homilii biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki podczas Mszy Świętej w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego w Bazylice Katedralnej. Ten dzień obchodzony jest również jako Dzień Świętości Życia.

– Ta ważna instytucja państwowa wyrasta z tradycji uprzednich instytucji o podobnym charakterze, jakie pojawiły się już w I Rzeczpospolitej, następnie w Królestwie Polskim i w odrodzonej Polsce po długich latach rozbiorów – mówił w swojej homilii biskup Jan Piotrowski, podczas Mszy Świętej w Bazylice Katedralnej  z okazji 100. rocznicy powołania Najwyższej Izby Kontroli.

– Naród polski i węgierski łączy ścisła, głęboka i wzajemnie się wspierająca przyjaźń w każdej dziedzinie życia – tłumaczył w swojej homilii podczas uroczystej Mszy Świętej z okazji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej biskup Andras Veres, przewodniczący Episkopatu Węgier. Najświętszej Ofierze przewodniczył biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki, a udział w niej wzięły pary prezydenckie obu krajów.

Już w najbliższą niedzielę na antenie TVP3 Kielce będzie można obejrzeć Rekolekcje Świętokrzyskie, które odbyły się w Kościele Akademickim przy ulicy Wesołej w Kielcach. Wygłosił je ks. dr Jan Nowak.

Afryka może nas zaskoczyć

diecezja kielecka / 22 marca 2019 /

Rozmowa z ks. biskupem Andrzejem Kaletą, biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej.

Zbiórka elektrośmieci i odzieży – w ten sposób każdy z nas może wesprzeć wielkie dzieła misyjne realizowane przez naszą diecezję. Efekty dotychczasowej pomocy zaprezentowano podczas specjalnej konferencji prasowej.

W sobotę biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki odprawi uroczystą Mszę Święta w Bazylice Katedralnej w Kielcach z okazji odbywającego się Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Jednym z koncelebransów będzie biskup Andras Veres, przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier. W Eucharystii udział wezmą pary prezydenckie obu krajów.

– Nie ma przyszłości rodziny, Polski i świata bez gorących serc naszych matek i szlachetnych ojców –mówił w swojej homilii biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki podczas Mszy Świętej z okazji 25-lecia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w parafii Ducha Świętego w Kielcach.

Posiłek z Franciszkiem

diecezja kielecka / 15 marca 2019 /

Przy stole z Papieżem Franciszkiem. Jego historie, jego potrawy, jego goście jest publikacją wyjątkową. – To biografia pokazująca papieża „od kuchni”, dosłownie i w przenośni – mówi ksiądz dr Jan Nowak, redaktor naczelny Wydawnictwa Jedność, wydawcy książki.

Pamiętajmy o misjach

diecezja kielecka / 15 marca 2019 /

W drugą niedzielę Wielkiego Postu Kościół w Polsce obchodzi Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W szczególny sposób włączamy się wtedy w pomoc tym swoistym ambasadorom Polski i Kościoła, posługującym w wielu krajach na całym świecie.

Nawracajmy się...

diecezja kielecka / 15 marca 2019 /

Modlitwa, post i jałmużna – te trzy praktyki zaleca wiernym Kościół podczas Wielkiego Postu. Istota tego okresu liturgicznego nie zmienia się od wieków. Co roku czytamy te same teksty mszalne, podejmujemy wielkopostne postanowienia i staramy się odpowiednio przygotować do Wielkanocy.

V Nocna Droga Krzyżowa na Święty Krzyż pod hasłem „Zwycięzca śmierci, piekła i szatana” odbędzie się w piątek 22 marca. Zapisy trwają do 20 marca.

13 marca przypada szósta rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Apostolską. – Kiedy papież był wybierany ja byłem wychowawcą w kieleckim Wyższym Seminarium Duchownym. Wraz ze studentami seminarium oglądaliśmy transmisję. Wybór kardynała Bergoglio był dla nas wielkim zaskoczeniem. Każdy zaczął szukać informacji o nim. Kiedy zaczęliśmy zapoznawać się z biografią Ojca Świętego odkryliśmy człowieka skupionego na ludziach ubogich i potrzebujących. W Ameryce Południowej służył on ludziom, którzy potrzebowali pomocy – powiedział ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Kieleckiej w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

O parafii sprzed stu lat

Diecezja Kielecka / 11 marca 2019 /

„Wielka Wojna nad Nidą. Kronika parafii Imielno (1912 – 1917)” – to wyjątkowa publikacja, jaka niedawno ukazała się w „Serii świętokrzyskiej”. Autorem kroniki jest ówczesny proboszcz tamtejszej parafii ksiądz Adam Włosiński.

Na Święty Krzyż w intencji trzeźwości

Nowa Słupia/Święty Krzyż / 09 marca 2019 /

Z Nowej Słupi na Święty Krzyż przeszła Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości. Zakończyła ją Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego, biskupa kieleckiego.

– Nie można być obojętnym wobec zła i grzechu, którymi świat z lubością żyje – mówił w swojej homilii podczas Mszy Świętej w Środę Popielcową biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki. W trakcie liturgii odbył się tradycyjny obrzęd posypania głów wiernych popiołem.

Około 35 tysięcy potrzebujących skorzystało w ubiegłym roku z pomocy Caritas Diecezji Kieleckiej. W tym czasie przeprowadzone zostały liczne dzieła charytatywne oraz podjęto nowe inicjatywy skierowane do ubogich rodzin, osób chorych, starszych, niepełnosprawnych, bezrobotnych i bezdomnych.

Jałmużna wielkopostna

diecezja kielecka / 06 marca 2019 /

Modlitwa, post i jałmużna to trzy filary, na których opiera się rozpoczynający się dzisiaj Wielki Post. Z tej okazji Caritas Diecezji Kieleckiej proponuje wiernym podjęcie dzieł, wśród których są jałmużna wielkopostna, zbiórka żywności i zakup Baranków Wielkanocnych.

Środą Popielcową rozpoczyna się Wielki Post. Kościół katolicki zachęca w tym czasie do postu, modlitwy i jałmużny, które duchowo przygotowują do Świąt Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Popielec, swą nazwę bierze od obrzędu posypywania głów popiołem. Jest to znak przyjętej pokuty. Ksiądz wypowiada wtedy słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Środą Popielcową, rozpoczyna się Wielki Post. Kościół katolicki zachęca w tym czasie do postu, modlitwy i jałmużny, które duchowo przygotowują do Świąt Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Felieton Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego na Wielki Post:

"Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus,

Wielki Post, który wyrasta z tradycji Kościoła i przesłania Ewangelii, jest drogą do Świąt Wielkanocnych. Zauważmy, że Pan Jezus przed podjęciem publicznej działalności wyszedł na pustynię, aby się modlić, przebywać w ciszy i przeżywać umartwienie cielesne. Tam został też poddany gwałtownej próbie kuszenia przez szatana. Jego wyjście, było zamierzone i było nie tylko przygotowaniem się do publicznej działalności, ale wchodzeniem w relację z Ojcem przez, Którego został posłany do świata (zob. Mt 4, 1-11).

Zapraszają na rekolekcje

diecezja kielecka / 04 marca 2019 /

Ruch Światło-Życie Diecezji Kieleckiej zaprasza na Rekolekcje Ewangelizacyjne. Odbędą się one w terminie od 10 do 12 maja (od piątku 18.00 do niedzieli 16.00) w ośrodku Caritas w Kaczynie.

Strona 2 z 59

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna