Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ

Na antenie: Noc Przebojów
Radio eM Kielce
online button
online button

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Cała Polska czyta Biblię

Kielce/Polska / 26 kwietnia 2017 /

W tę niedzielę obchodzimy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego, który organizowany jest z inicjatywy Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Do lektury wybrany został „List św. Pawła do Galatów”.

Rocznica objawień

Dyminy-Kielce / 26 kwietnia 2017 /

W parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Dyminach odbędą się diecezjalne obchody 100. Rocznicy Objawień Matki Bożej w Fatimie. Uroczystości odbędą się w sobotę 13 maja.

Rozmowa z księdzem doktorem Marianem Florczykiem, biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej.

Ks. biskup Jan Piotrowski wydał Komunikat, w którym prosi o pomoc materialną i modlitewną dla ofiar wojny w Syrii. 

Pierwsza niedziela po Wielkanocy to Święto Miłosierdzia Bożego, ustanowione przez papieża Jana Pawła II.  Jest to też święto patronalne Caritas. 

22 tysiące baranków wielkanocnych rozprowadziła w tym roku kielecka Caritas. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na dofinansowanie charytatywnych kolonii dla dzieci, a także na ich dożywianie i prowadzenie świetlic.

Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża jest wyjątkowym wydarzeniem.  I choć większość może ją śledzić tylko na ekranach telewizorów, to jednak wielu po cichu marzy, by wziąć w niej udział osobiście. Tak też było w przypadku Aleksandry Magdy z Kielc. W tym roku jej pragnienie się spełniło.

Od uroczystej, porannej procesji rezurekcyjnej z Najświętszym Sakramentem wierni rozpoczęli świętowanie Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Procesji oraz późniejszej Mszy świętej w Bazylice Katedralnej w Kielcach przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski. Podczas homilii przypomniał o znaczeniu tego wydarzenia.

Radosne Alleluja!

diecezja kielecka / 16 kwietnia 2017 /

Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna uroczysta poranna procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem. Kapłan ogłasza światu, że Chrystus Zmartwychwstał. On zwyciężył grzech, śmierć, zło i jest Żywym Bogiem.

Poświęciliśmy pokarmy

Kielce / 15 kwietnia 2017 /

Wielka Sobota jest dniem, w którym święcimy pokarmy. We wszystkich kieleckich kościołach przed południem odbywają się święcenia.

Symbole Wielkanocne

diecezja kielecka / 15 kwietnia 2017 /

Święta w polskiej religijności, tradycji i kulturze mają swoją bogatą symbolikę, która sprawia, że silniej odczuwamy atmosferę świąt oraz może przyczynić się do pogłębienia naszej więzi z Bogiem.

 

Wielka Sobota

diecezja kielecka / 15 kwietnia 2017 /

W Wielką Sobotę trwa adoracja Jezusa Chrystusa złożonego w grobie. Przed południem święcone są pokarmy. W koszyczkach nie może zabraknąć chleba, jajek, kiełbasy, chrzanu i baranka. Niezwykle bogatą symbolikę ma sprawowana po zmroku Wigilia Paschalna. Składa się ona z Liturgii Światła, Słowa, Chrztu i Eucharystii. 

Zgodnie z tradycją w kościołach urządzone zostały Groby Pańskie, w których podczas wielkopiątkowej liturgii wystawiony zostanie Najświętszy Sakrament. Poniżej publikujemy zdjęcia z wybranych świątyń. W Kielcach największe wrażenie robi instalacja ustawiona w kościele garnizonowym przy ulicy Chęcińskiej.

Radosna pieśń śpiewana w polskich kościołach „Zwycięzca śmierci, piekła i szatana, wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana” najpełniej oddaje to, co się wydarzyło w Wielkanocny poranek.

Strona 4 z 49

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay