Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Wśród licznych akcji prowadzonych przez Caritas szczególne znaczenie ma zbiórka żywności pod hasłem „Tak, pomagam”. Będzie ona prowadzona w dniach 7-8 grudnia.

Pomożemy Kościołowi na Wschodzie

Diecezja Kielecka / 04 grudnia 2018 /

Jak co roku, w drugą Niedzielę Adwentu, czyli 9 grudnia Kościół w Polsce organizuje akcję Pomoc Kościołowi na Wschodzie. To doskonała okazja, aby podać dłoń naszym współbraciom, którzy potrzebują modlitwy i wsparcia materialnego.

Świadectwo czystej miłości

Diecezja Kielecka / 02 grudnia 2018 /

Rozmowa z Biskupem Kieleckim Janem Piotrowskim

W najbliższą w Kościele Katolickim rozpoczyna się Adwent, czyli czas radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Czym dla chrześcijan jest ten szczególny czas i jak powinniśmy go przeżyć odpowiadał ks. dr Adam Wilczyński, ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Uroczystą Mszą Świętą wierni naszej diecezji uczcili rocznicę ingresu do kieleckiej Katedry biskupa Jana Piotrowskiego. Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy i kapłani naszej diecezji.

W Domu Księży Emerytów w Kielcach odbyła się bardzo ważna uroczystość. Trzech księży otrzymało patenty oficerskie z rąk pułkownika Pawła Chabielskiego, komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. To wielkie wydarzenie, nie tylko dla wymienionych kapłanów, ale również dla całego społeczeństwa, bo stanowi ono element przywracania sprawiedliwości historycznej.

Nowy proboszcz w Miechowie i Chmielniku

Diecezja Kielecka / 26 listopada 2018 /

Nowym proboszczem i kustoszem w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie został ks. Franciszek Siarek, dotychczasowy proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku.

Pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego w Bazylice Katedralnej została odprawiona uroczysta Msza Święta z okazji Święta Akcji Katolickiej. Ordynariusz Diecezji Kieleckiej podczas liturgii po raz pierwszy wręczył medale  „Pro Christo Rege Et Ecclesia”, czyli Dla Chrystusowego Królestwa i Kościoła.

„Od Amoris leatitia do Humanae Vitae” – to tytuł konferencji naukowej, która odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Naukowcy analizowali dwa papieskie dokumenty dotyczące moralności i rodziny, które wywołały wielką debatę publiczną.

Mszą świętą pod przewodnictwem prymasa Polski, arcybiskupa Wojciecha Polaka zakończyły się obchody Roku Jubileuszowego 50-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Miłosierdzia w sanktuarium w Piekoszowie.

Solidarni z ubogimi

diecezja kielecka / 18 listopada 2018 /

Wspólna modlitwa i posiłek przygotowany przez zespoły parafialne Caritas Diecezji Kieleckiej towarzyszyły obchodom II Światowego Dnia Ubogich, który przeżywaliśmy dziś w Kościele katolickim.

O papieskim nauczaniu, praktyce i swoim doświadczeniu misyjnym mówił biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki podczas wykładu, który wygłosił na Uniwersytecie Rozwoju Wiary im. św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego, działającym przy Parafii Ducha Świętego w Kielcach.

Msza po staremu się odprawia

diecezja kielecka / 16 listopada 2018 /

Wyrosły już dwa pokolenia, które nie pamiętają starej mszy czy raczej liturgii, którą Kościół celebrował niezmiennie do końca 1969 roku. Wielu wiernych pragnęło jednak w niej uczestniczyć, dlatego – w ślad za Janem Pawłem II – Benedykt XVI 7 lipca 2007 roku ogłosił list Summorum Pontificum.

Biskup czasu niepodległości

diecezja kielecka / 16 listopada 2018 /

Na historii Kielc piętno odcisnęły wyjątkowe osoby, które swoimi decyzjami przyczyniały się do rozwoju miasta i jego mieszkańców. Niewątpliwy wpływ mieli dostojnicy kościelni, w tym biskup Augustyn Łosiński.

Kapłani nagrodzeni za służbę ojczyźnie

diecezja kielecka, diecezja radomska / 15 listopada 2018 /

Ks. prof. Jan Śledzianowski, ks. prof. Henryk Witczyk (diecezja kielecka) i ks. Czesław Wala (diecezja radomska) to duchowni, którzy otrzymali okolicznościowy "Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości". Odznaczenie jest nadawane przez premiera Mateusza Morawieckiego osobom szczególnie zasłużonym dla ojczyzny i regionu.

 

Poświęcenia odnowionego Zakładu Opiekuńczo Leczniczego dla Przewlekle Chorych w Kielcach dokonał biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki, który przewodniczył również Mszy Świętej w kaplicy placówki.

W niedzielę II Światowy Dzień Ubogich

diecezja kielecka / 14 listopada 2018 /

„Biedak zawołał, a Pan go usłyszał”. Pod takim hasłem obchodzony będzie w najbliższą niedzielę w Kościele katolickim w całej Polsce II Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek zachęca wszystkich do modlitwy za ubogich i z ubogimi oraz do pomocy potrzebującym.

 

Uroczystą Mszą Świętą w kieleckiej Katedrze zainaugurowano setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Najświętszą Ofiarę odprawił biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki.

Panel o Kościele w WSD

Kielce / 09 listopada 2018 /

Kościół wobec starań o niepodległość, władze diecezji podczas Wielkiej Wojny, czy działalność biskupa Augustyna Łosińskiego – m.in. takie tematy poruszali naukowcy podczas specjalnego panelu naukowego w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski odwiedzi Piekoszów 18 listopada. Wizyta jest związana z zakończeniem Roku Jubileuszowego 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia.

Zmarł ks. Mirosław Kaczmarczyk

Miechów / 06 listopada 2018 /

W wieku 56 lat zmarł ks. kan. Mirosław Kaczmarczyk, proboszcz parafii Grobu Bożego w Miechowie i dziekan dekanatu miechowskiego, a także były proboszcz parafii Św. Bartłomieja Ap. w Chęcinach. Posługę kapłańską pełnił 32 lata.

100 lat parafii

diecezja kielecka / 04 listopada 2018 /

W 1918 roku Polska wracała na mapę Europy. W tym czasie w diecezji kieleckiej powstały cztery nowe parafie, trzy w okolicy Kielc: w Białogonie, Masłowie, Sukowie i czwarta w okolicach Skały: w Naramie. Utworzył je biskup kielecki Augustyn Łosiński.

Do zadumy, refleksji i modlitwy za wszystkich wiernych zmarłych skłania nas obchodzony 2 listopada w Kościele katolickim Dzień Zaduszny. Z tej okazji w Bazylice Katedralnej biskupi kieleccy Jan Piotrowski, Andrzej Kaleta i Marian Florczyk sprawowali mszę świętą, podczas której powierzali Bogu zmarłych Pasterzy z naszej diecezji.

 

Chrystus głosił potrzebę świętości

diecezja kielecka / 01 listopada 2018 /

O powołaniu do świętości i znaczeniu świętości w życiu ludzi ochrzczonych przypominał w homilii wygłoszonej podczas Mszy świętej na cmentarzu na Cedzynie ksiądz biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej. W nabożeństwie tłumnie uczestniczyli wierni naszej diecezji.

Strona 7 z 59

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna