online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ
online button
online button

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Rozmowa z księdzem doktorem Pawłem Borto, wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

- Jest to wyraz jedności pomiędzy tym kościołem, który cieszy się pełnią zbawienia, kościołem świętych, o którym mówiliśmy i słuchaliśmy podczas uroczystości Wszystkich Świętych, kościołem, który my tworzymy, czyli kościołem pielgrzymującym  a kościołem „oczyszczającym się” , który stanowią ci, którzy zakończyli pielgrzymowanie na ziemi i oczekują na oczyszczenie win, by wejść  do chwały zbawionych  w Niebie – tak określił Dzień Zaduszny ks. dr Rafał Dudała, rektor Kościoła Akademickiego św. Jana Pawła II w Kielcach. Więcej na ten temat w audycji „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

- Święci i błogosławieni powodują, że życie ludzkie nabiera pięknego wymiaru -  powiedział ks. biskup Marian Florczyk podczas Mszy świętej na Cmentarzu Starym w Kielcach. 

- Na kartach Księgi Mądrości autor natchniony napisał:  Nie dążcie do śmierci przez swe błędne życie, nie gotujcie sobie zguby własnymi rękami.  Bo śmierci Bóg nie uczynił i nie cieszy się ze zguby  żyjących.  Stworzył bowiem wszystko po to, aby było i byty tego świata niosą zdrowie. Nie ma w nich śmiercionośnego jadu ani władania otchłani na tej ziemi. Bo sprawiedliwość nie podlega śmierci - powiedział ks. biskup Jan Piotrowski podczas Mszy świętej na Cmentarzu na Piaskach.

Czuwali przy relikwiach świętych

diecezja kielecka / 31 października 2017 /

W niemal 30 parafiach diecezji kieleckiej w wigilię Wszystkich Świętych zorganizowano Noc Świętych, czyli modlitewne czuwanie przy relikwiach. Inicjatywa ma przypomnieć wiernym o znaczeniu święta, a także stanowić alternatywę dla obcego naszej kulturze, a zyskującego coraz większą popularność Halloween.

„Fundamentu innego nikt nie może założyć prócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus” – ten cytat z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian stanowił hasło obchodów 500. rocznicy reformacji. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim Świętej Trójcy w Kielcach odbyło się z tej okazji nabożeństwo ekumeniczne.

Dziś przypada Wigilia Uroczystości Wszystkich Świętych.  Z tej okazji w wielu parafiach naszej diecezji odbędzie się tzw. Noc Świętych. To forma modlitewnego czuwania przy relikwiach świętych i błogosławionych. 

Wszystkich Świętych jest dniem radości

diecezja kielecka / 31 października 2017 /

Jutro w Kościele katolickim będziemy obchodzić dzień Wszystkich Świętych. To uroczystość radosna, ale w polskiej tradycji i kulturze skłania ona nas do refleksji i zastanowienia nad przemijaniem. – Ta uroczystość sąsiaduje w kalendarzu ze wspomnieniem wszystkich zmarłych, tak zwanym Dniem Zadusznym, które przypada na 2 listopada. 1 listopada jest jednak dniem wszystkich świętych cieszących się radością Nieba. Tych, którzy osiągnęli cel jako wierzący w Chrystusa – powiedział ks. dr Mirosław Cisowski, rzecznik prasowy kurii diecezjalnej w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Już po raz kolejny 31 października, w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych,  w wielu parafiach naszej diecezji odbędzie się Noc Świętych. To forma modlitewnego czuwania przy relikwiach świętych i błogosławionych. 

Październik to miesiąc w szczególny sposób poświęcony Janowi Pawłowi II. 16 października 1978 roku kardynał Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Apostolską, a sześć dni później odbyła się inauguracja jego pontyfikatu. Z tej okazji wydawnictwo Jedność proponuje wyjątkowy album „Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II”.

Rozmowa z księdzem Dariuszem Gącikiem, wikariuszem generalnym diecezji kieleckiej

1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych. W kościele katolickim to dzień radosny.

Już po raz kolejny -  31 października, w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych w wielu parafiach naszej diecezji odbędzie się tzw. Noc Świętych. To forma modlitewnego czuwania przy relikwiach świętych i błogosławionych. 

Chrystus chciał Kościoła misyjnego

diecezja kielecka / 25 października 2017 /

Trwa Tydzień Misyjny. Nazywany jest on „czasem solidarności z całym Kościołem”. – Ojcowie Soboru Watykańskiego II przypomnieli, że Kościół jest z natury misyjny i takiego Kościoła chciał Jezus Chrystus posyłając swoich apostołów na Górze Wniebowstąpienia mówiąc „idźcie i nauczajcie wszystkie narody udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" – powiedział ordynariusz diecezji kieleckiej ksiądz biskup Jan Piotrowski w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Strona 10 z 69

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna