Dąbrowa 750x200

Na antenie: Letnie Studio eMki
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ

Na antenie: Letnie Studio eMki
online button
online button

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Rozmowa z księdzem doktorem Rafałem Dudałą, rektorem kościoła akademickiego świętego Jana Pawła II w Kielcach.

O rozważaniach św. Jana Pawła II o krzyżu opowiadał na antenie Radia eM Kielce ks. Łukasz Zygmunt, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna uroczysta poranna procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem. Kapłan ogłasza światu, że Chrystus Zmartwychwstał. On zwyciężył grzech, śmierć, zło i jest Żywym Bogiem.

Święta w polskiej religijności, tradycji i kulturze mają swoją bogatą symbolikę, która sprawia, że silniej odczuwamy atmosferę świąt oraz może przyczynić się do pogłębienia naszej więzi z Bogiem. W Wielką Sobotę trwa adoracja Jezusa Chrystusa złożonego w grobie. Przed południem święcone są pokarmy. W koszyczkach nie może zabraknąć chleba, jajek, kiełbasy, chrzanu i baranka. Niezwykle bogatą symbolikę ma sprawowana po zmroku Wigilia Paschalna. Składa się ona z Liturgii Światła, Słowa, Chrztu i Eucharystii.

Prawdziwe zbawienie i wyzwolenia nie dokonuje się rękami władców tego świata. Wyzwolenie człowieka nie dokonuje się rękami "faraonów", czy choćby najbystrzejszych polityków - mówił bp. pomocniczy diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta podczas Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej, którą w czwartkowy wieczór sprawował w kościele św. Maksymiliana w Kielcach.

Potem biskup dodał - prawdziwe wyzwolenie dokonuje się tylko przez działanie Boga, który jako jedyny może wybawić nas z każdego zła.

 

Wielki Piątek to dzień, w którym umarł na krzyżu Jezus Chrystus. To najsmutniszy dzień w roku.

Triduum Paschalne to czas przeżywania najważniejszych wydarzeń dla chrześcijan – Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

W przeżywaniu mogą pomóc propozycje antenowe Radia eM Kielce.

W kieleckiej katedrze odbyła się Msza Krzyżma. Ksiądz biskup Jan Piotrowski poświęcił olej chorych i konsekrował Krzyżmo Święte. W czasie modlitwy księża odnowili swoje przyrzeczenia złożone w dniu święceń prezbiteriatu.

Rozpoczyna się Triduum Paschalne

diecezja kielecka / 29 marca 2018 /

Dziś Wielki Czwartek rozpoczynający Triduum Paschalne poświęcone rozważaniu naważniejszych wydarzeń dla chrześcijan – Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wielki Czwartek jest Dniem ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. Przed południem w kościołach katedralnych odbywa się Msza święta Krzyżma. Wieczorem odprawiana jest Msza święta Wieczerzy Pańskiej. Główny celebrans umywa w niej nogi dwunastu mężczyznom, tak jak Jezus apostołom. W rozmowie z Katarzyną Bernat ks. dr Sebastian Wieczorek, notariusz kurii diecezjalnej w Kielcach przybliża znaczenie i towarzyszące poszczególnym dniom Triduum nabożeństwa.

W Wielkim Tygodniu, od poniedziałku do środy, rekolekcje wielkopostne w Radiu eM Kielce głosił ks. biskup Jan Piotrowski.

Co roku Caritas Diecezji Kieleckiej organizuje przedświąteczną pomoc dla osób potrzebujących. Nie inaczej było w roku bieżącym.

Już po raz osiemnasty ulicami Kielc przeszła Droga Krzyżowa nazwana Świętokrzyskim Misterium Męki Pańskiej. W nabożeństwie wzięło udział kilkaset wiernych.

Przy wspólnym, wielkanocnym stole spotkały się osoby niewidome i słabowidzące z Polskiego Związku Niewidomych Koło w Kielcach.  Na spotkaniu był obecny także ks. biskup Jan Piotrowski, który poświęcił przygotowane pokarmy.

Strona 10 z 81

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna