online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ
online button
online button

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Pożegnaliśmy księdza doktora Aleksandra Chyckiego. Duchowny przez wiele lat był wychowawcą i wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Zmarł w wieku 80 lat. Miał za sobą 55 lat posługi kapłańskiej.

25 lipca Kościół katolicki obchodzi wspomnienie świętego Krzysztofa, patrona kierowców. Z tej okazji księża błogosławią pojazdy wiernych i modlą się do świętego o wstawiennictwo i pomoc.

Rocznica ŚDM

Kielce/Kazimierza Wielka / 14 lipca 2017 /

Zbliża się pierwsza rocznica Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Z tej okazji, 23 lipca w Sanktuarium Świętego Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach a także w Kazimierzy Wielkiej odbędą się uroczystości rocznicowe. 

Czterech kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach przebywa na stażu misyjnym  w Kazachstanie, gdzie posługuje ks. Wojciech Skorupa.  

Przed nami 36. Kielecka Piesza Pielgrzymka oraz V Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę. Pierwsza z nich rozpocznie się 5 sierpnia w Wiślicy. Z kolei pielgrzymi na rowerach w trasę wyruszą 16 sierpnia z Kielc. 

Rozmowa z księdzem biskupem Janem Piotrowskim, ordynariuszem diecezji kieleckiej.

Ksiądz Stanisław Brzoza został mianowany przez ks. biskupa Jana Piotrowskiego na administratora parafii w Tarnawie w powiecie jędrzejowskim.

Czterech kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach rozpoczęło staż misyjny w Kazachstanie, gdzie posługuje ks. Wojciech Skorupa.  Pod opieką ks. Łukasza Zygmunta,  dyrektora Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej będą poznawać pracę misjonarzy oraz pomagać przy pracach remontowo-budowlanych wokół kościoła w Kokczetawie.

Kilkadziesiąt eksponatów ukazujących rolę Matki Bożej w zbawieniu narodu i człowieka – to możemy zobaczyć na najnowszej wystawie pt. „Sub Tuum Praesidium”, czyli  „Pod Twoją obronę”. Ekspozycję otwarto w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach.

W diecezji kieleckiej mamy  12 sanktuariów diecezjalnych. Najmłodszym  jest Sanktuarium  św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wolicy – Tokarni. Funkcjonuje ono od października 2016 roku. Historia parafii jest jednak znacznie dłuższa. 

Diecezja kielecka wesprze studentów kierunków lekarskich, którzy jadą na misje do Kenii. W ramach akcji „Leczymy z Misją”, która zrodziła się na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu do tego afrykańskiego kraju transportowane jest wyposażenie dla pięciu szpitali w mniejszych ośrodkach miejskich. Ponadto grupa 50 osób kształcących się na kierunkach lekarskich w całej Polsce poleci w te wakacje na kilkutygodniowy wolontariat. Przedstawiciele studenckiego projektu spotkali się z biskupem kieleckim księdzem Janem Piotrowskim.

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyło się sympozjum pt.: „Świeccy a misje”, w którym uczestniczyli m.in. biskup kielecki Jan Piotrowski i ks. Łukasz Zygmunt.

Rozmowa z Wojciechem Cejrowskim, odbyta przy okazji spotkania autorskiego na targach „Sacroexpo”.

Z okazji jubileuszy

Kielce / 21 czerwca 2017 /

Muzeum Diecezjalne w Kielcach w czwartek 29 czerwca o godz. 17 zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Sub Tuum Praesidium”, który w przekładzie oznacza „Pod Twoją obronę”. Ekspozycja jest dedykowana Matce Bożej, a sporządzona została z okazji trzech okrągłych rocznic.

Strona 10 z 61

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna