STARCOM MULTI (7)

Na antenie: Weekend z blondynką
Radio eM Kielce
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Orszak Trzech Króli w Kielcach

Na antenie: Weekend z blondynką
Radio eM Kielce
online button
online button

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Orszak Trzech Króli w Kielcach

06 stycznia 2016 / Tekst

Msza św., orszaki Trzech Króli, którzy z różnych stron miasta przybyli do szopki na Plac Najświętszej Maryi Panny i tysiące kielczan na wspólnym kolędowaniu - tak wyglądały w Kielcach obchody uroczystości Objawienia Pańskiego.

 

Podczas Mszy św. w kieleckiej Bazylice Katedralnej homilię wygłosił ks. biskup Marian Florczyk. – Chcę tylko jednego: byśmy w Narodzonym przyjęli Jezusa – naszego Boga i Zbawiciela.  Pragnę, by ci, co Go poznali ruszyli w dalszą drogę, tak jak zrobili to Mędrcy. Niech umacniają swoją wiarę i poznają jeszcze bardziej Jezusa. Niech Jezus okaże miłosierdzie tym, którzy kiedyś knuli spisek, by go wypędzić i zgładzić. Bo przecież czas jest stosowny – Rok Miłosierdzia. A przy wspólnym kolędowaniu zobaczmy w Jezusie Chrystusie Narodzonym tego Króla, Boga Miłosierdzia. Radujmy się, bo to Dziecko, które się narodziło, to Bóg, który jest z nami – wzywał biskup.

Tuż po Mszy św., z dziedzińca  Kurii Biskupiej wyruszył tzw. „Orszak Pasterski”. Grupa udała się  na Plac  Najświętszej Maryi Panny w Kielcach, gdzie czekała już Święta Rodzina.  W żywej szopce znalazły się także zwierzęta przyniesione przez pasterzy. Do niej dołączały kolejne barwne orszaki. Z kieleckiego Placu Artystów do szopki przybył orszak Kacpra. W rolę Króla wcielił się  Mirosław Bieliński, aktor Teatru Stefana Żeromskiego.  Tuż po nim do Świętej Rodziny dołączył Melchior, w którego wcielił Bertus Servaas, prezes KS Vive Targi Kielce. Król przyjechał w dorożce ciągniętej przez kucyki. W jego orszaku znaleźli się również  sportowcy, kibice i działacze sportowi. W rolę Baltazara wcielił się Jacek Kowalczyk, szef Regionalnej Organizacji Turystycznej, który poprowadził orszak z Placu Zamkowego. Szli w nim policjanci i stróże prawa.

Przy szopce królowie przekazali dary Jezusowi. Jako dar złożyli także kolędy. Co ciekawe, do szopki dotarł  także czwarty, spóźniony orszak. Na czele z Lechem Sulimierskim przybyli pedagodzy, uczniowie i dzieci grający na skrzypeczkach.  Spóźniony Król napisał na odrzwiach stajenki napis „K+M+B”, a następnie wyjaśnił znaczenie tego zapisu. Najmłodsi grając na skrzypcach i śpiewając kolędę zaprosili wszystkich przybyłych na uroczystość do wspólnego kolędowania.

Nie zabrakło także niespodzianek: organizatorzy obdarowali najmłodszych cukierkami.

Na zakończenie, błogosławieństwa uczestnikom udzielił ks. biskup Jan Piotrowski. Ordynariusz diecezji kieleckiej pogratulował też wszystkim, którzy włączyli się w organizację orszaku. - Gratuluję organizatorom tego wydarzenia. Dzisiejsze spotkanie jest kolejną piękną kartą zapisaną w dziejach naszego miasta i diecezji. Życzę nam wszystkim, abyśmy w równie licznym orszaku spotkali się w przyszłym roku - powiedział biskup.

Pomysłodawcą Orszaku Trzech Króli był ks. biskup Marian Florczyk.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZOBACZYĆ FOTOREPORTAŻ Z WYDARZENIA.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna

STARCOM MULTI (7)