Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»Odnieśli sukces na Festiwalu Kolęd w Będzinie

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

Odnieśli sukces na Festiwalu Kolęd w Będzinie

Będzin / 14 stycznia 2019 / Tekst

Dwa zespoły, chór i jedna solistka reprezentujący województwo świętokrzyskie zdobyli wysokie miejsca na 25. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który odbywał się w ostatni weekend w Będzinie. Przedstawiciele naszego regionu otrzymali nagrody w czterech z dwunastu kategorii, w których byli oceniani wykonawcy.

Pierwsze miejsce wśród dziecięcych zespołów wokalno-instrumentalnych otrzymała grupa "Tonika" z Akademii Młodych Talentów "Małe Skrzypeczki" w Kielcach.

- Nie spodziewaliśmy się takiego wyniku. Kiedy przyjechaliśmy na przesłuchania, to widzieliśmy mnóstwo pięknie ubranych w bardzo profesjonalnie uszyte stroje dzieci z instrumentami. Potem słuchaliśmy, jak śpiewają i wszystkie wykonania były na tak wysokim poziomie, że czuliśmy się zaszczyceni już samym faktem, że znaleźliśmy się w gronie tych najlepszych, ale nie spodziewaliśmy się, że zajmiemy pierwsze miejsce - mówi Maria Wieleńska, dyrektor artystyczny Akademii Młodych Talentów "Małe Skrzypeczki".

Podczas ogłoszenia werdyktu całemu zespołowi towarzyszyła ogromna radość, ale i niedowierzanie, że został tak wysoko oceniony. - To była dla nas nadzwyczajna sytuacja - dodaje Maria Wieleńska.

Zespół "Tonika" tworzą trzy dziewczynki w wieku 10, 8 i 7 lat, które śpiewają i grają na skrzypcach. To nie jest pierwsze tak wspaniałe osiągnięcie zespołu. Wcześniej dziewczynki zajęły pierwsze miejsce na konkursie kolęd w Kielcach i Nowinach, a trzecie w Małogoszczu.

W kategorii zespoły starsze drugie miejsce wywalczyła formacja "Arpegio" z Zespołu Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki pod kierunkiem Barbary Barwińskiej.

- Miałam cichą nadzieję, że zdobędziemy jakąś nagrodę, ale nie spodziewałam się, że będzie to drugie miejsce. Z punktu widzenia prowadzącej uważałam, że dzieci zaśpiewały bardzo dobrze. Była tam bardzo dobra akustyka, dobrze się słyszeliśmy i podobał mi się ich występ. Byliśmy też trochę uskrzydleni, bo dowiedzieliśmy się, że w Łodzi w Ogólnopolskim Konkursie Kolęd zdobyliśmy pierwsze miejsce - cieszy się opiekunka artystyczna zespołu.

Zespół "Arpegio" to grupa rekrutująca się z trzeciej klasy gimnazjalnej. Tworzy go dziewięć uczennic i jeden uczeń. W obecnym składzie pracuje od ubiegłego roku. Odnosił sukcesy w wielu ogólnopolskich konkursach muzycznych.

Sukces odniosła również Marcelina Bidzińska z Klubu Wojskowego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, która zajęła drugie miejsce w kategorii solistów dorosłych, a także chór "Gaude mater" z parafii św. Stanisława biskupa i męczennika na osiedlu Barwinek w Kielcach, który otrzymał wyróżnienie.

ZOSTAW KOMENTARZ