Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»O gościnności Kościoła

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

DIECEZJA KIELECKA WIADOMOŚCI

O gościnności Kościoła

Diecezja Kielecka / 21 stycznia 2019 / Tekst

Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który odbywa się również w naszej diecezji. Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom tego okresu była specjalna konferencja, która odbyła się w poniedziałek w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Konferencję rozpoczął ks. Przemysław Kantyka, przewodniczący Diecezjalnej Rady Ekumenicznej, który przypomniał historię i istotę Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan oraz przybliżył uczestnikom sytuację wyznawców Chrystusa w poszczególnych krajach świata, po czym nastąpił główny punkt spotkania. Prelegentami byli ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Izajasz Techane, koordynator projektu „Gościnny Kościół”. – Prezentujemy przesłanie wydane przez Konferencję Episkopatu Polski i Polską Radę Ekumeniczną w 2015 roku. Mówimy o różnych historiach uchodźców. Razem ze mną przyjechał Izajasz Techane, który pochodzi z Etiopii i od 30 lat mieszka w Polsce. Jest koordynatorem projektu, który prowadzimy w ramach Polskiej Rady Ekumenicznej. Opowie o swoich doświadczeniach i relacjach z osobami spotykanych na wykładach i seminariach, które prowadzimy – tłumaczył ks. Giemza. Celem projektu „Ekumeniczny punkt konsultacyjny ds. migracji – Gościnny Kościół” jest pomoc Kościołom członkowskim Polskiej Rady Ekumenicznej w przygotowaniu osób do zaangażowania w pomoc migrantom i uchodźcom przez motywowanie członków Kościołów do takiego zaangażowania oraz szkolenie w zakresie towarzyszenia i uchodźcom. Projekt jest praktycznym wymiarem „Przesłania Kościołów w Polsce w sprawie uchodźców”.

W rozmowie z Radiem eM Kielce dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej zwrócił uwagę na przyczyny migracji i wagę pomocy. – Wojna nie jest jedynym powodem migracji. Nie należy zapominać, że występuje ona dlatego, że Europa jest często jedynym miejscem gdzie można żyć. Na naszym kontynencie mamy zasoby, których czasami brak w innych rejonach na świecie. Konieczna jest pomoc na miejscu, aby kraje mniej rozwinięte mogły się rozwijać. Trzeba jednak także wziąć pod uwagę to, że powinniśmy być otwarci na tych, którzy są obok nas. To dwie strony jednego medalu. Ta pomoc nie jest przeciwstawna. Dobrze, że Polska chce pomagać poza granicami, ale pytanie brzmi: co zrobić z tymi, którzy stają przed naszymi drzwiami? I nie chodzi jedynie o uchodźców, ale o każdą osobę – zauważył ks. Grzegorz Giemza.

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się pod hasłem „Dąż do sprawiedliwości” zaczerpniętym z Księgi Powtórzonego Prawa i potrwa do piątku. 22 stycznia o godzinie 19.15 w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu odbędzie się modlitwa w duchu Taize, a 24 stycznia o godzinie 18 w Kościele polskokatolickim w Ostrowcu Świętokrzyskim nabożeństwo ekumeniczne. Tydzień zakończy nabożeństwo ekumeniczne w Kościele ewangelicko-augsburskim, które zaplanowane jest na 25 stycznia o godzinie 18.

ZOSTAW KOMENTARZ